Με ανατροπή και πέναλτι στη... Λίβερπουλ απέναντι

Με ανατροπή και πέναλτι στη… Λίβερπουλ απέναντι

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεν ανέτρεψε την κατάσταση και έφυγε νικήτρια με 2-1 επί της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ. Φωνάζουν οι γηπεδούχοι για τις αποφάσεις του διαιτητή που απέβαλε στο πρώτο ημίχρονο τον Σέλβεϊ αλλά και για το πέναλτι που δόθηκε στον Βαλέντσια και μετέτρεψε σε νικητήριο τέρμα ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι. Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ έμειναν στο 1-1. Ανεβαίνει η Τότεναμ..

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ και πλησίασε στον ένα βαθμό την πρωτοπόρο Τσέλσι, μετά από 5 αγωνιστικές στην Premier League.

Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Ανφιλντ» ήταν η αποβολή του Σέλβεϊ για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 39ο λεπτό (σκληρό φάουλ), γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι «μπέμπηδες» κι έφτασαν στην 4η εφετινή τους νίκη.

Ο Στίβεν Τζέραρντ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μερσεϊσάιντ στο 46′, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Ράφαελ με εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-1.

Το ματς κρίθηκε στο 81′ από το πέναλτι του Φαν Πέρσι, το οποίο κέρδισε ο Βαλέντσια από τον Τζόνσον, με τη Λίβερπουλ να φωνάζει για τη συγκεκριμένη φάση. Η Λίβερπουλ για πέμπτο ματς έμεινε χωρίς νίκη (μετράει μόλις δύο ισοπαλίες).

Ισοπαλία για Σίτι και Άρσεναλ

Το δεύτερο μεγάλο ματς της 5ης αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λιγκ δεν ανέδειξε νικητή. Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ έμειναν στο 1-1, με την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, να ισοφαρίζει με τον Κοσιενλί οκτώ λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η ενδεκάδα που παρέταξε ο Αρσέν Βενγκέρ: Μανόνε, Τζένκινσον, Γκιμπς, Ζερβίνιο (91′ Κοκλέν), Καθόρλα, Ράμσεϊ, Ποντόλσκι (72′ Γουόλκοτ), Αρτέτα, Κοσιενλί, Μερτεζάκερ, Νταμπί (71′ Ζιρού).

Ανεβαίνει η Τότεναμ

Ανεβαίνει σιγά-σιγά η Τότεναμ, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο μέρος από την ΚΠΡ στο ντέρμπι του Λονδίνου, κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο να φτάσει στη νίκη με 2-1. Για την προσεχή αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο 10ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, ο Αντρέ Βίλας-Μπόας παρέταξε την ακόλουθη ενδεκάδα: Φρίντελ, Γουόκερ, Σάντο, Σίνγκουρτσον (46′ Κόλκερ), Ντεμπελέ, Ντεφόε, Γκαλάς, Μπέιλ, Λένον (93΄ Τάουνσεντ), Φερτόνγκεν, Ντέμπσεϊ (88′ Χάντλστοουν)

Η Νιουκάστλ είπε… Μπα

Με γκολ του Ντεμπά Μπα στο 19′ η Νιουκάστλ επικράτησε της Νόριτς με 1-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της πρέμιερ λιγκ. Οι «ανθρακωρύχοι» πέτυχαν τη δεύτερη εφετινή τους νίκη, σε αντίθεση με τα «καναρίνια» που ηττήθηκαν για δεύτερη φορά (έχουν και τρεις ισοπαλίες).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:

Σουόνσι-Εβερτον 0-3

(22΄ Ανιτσέμπε, 44΄ Μιραλάς, 82΄ Φελαϊνί)

Τσέλσι-Στόουκ Σίτι 1-0

(85΄ Κόουλ)

Σαουθάμπτον-Αστον Βίλα 4-1

(58΄,+90΄ Λάμπερτ, 63΄ Κλάιν, 72΄ Πάντσον – 36΄ Ντάρεν Μπέντ)

Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ. 1-2

(46΄ Τζέραρντ – 51΄ Ράφαελ, 82΄πεν. Φαν Πέρσι)

Νιούκαστλ-Νόριτς 1-0

(19΄ Μπα)

Μάντσεστερ Σίτι-Αρσεναλ 1-1

(40΄ Λέσκοτ – 82΄ Κοσιενλί)

Τότεναμ-ΚΠΡ 2-1

(60΄αυτ. Φορλίν, 61΄ Ντεφόε – 33΄ Ζαμόρα)

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League