Ο Πλατανιάς πήρε τον «τελικό» με τον Άρη με σκόρερ τον... επόπτη!

Ο Πλατανιάς πήρε τον «τελικό» με τον Άρη με σκόρερ τον… επόπτη!

Σε παρωδία εξελίχθηκε ο «τελικός παραμονής» μεταξύ Πλατανιά και Αρη στα Περιβόλια, για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι νίκησαν με 2-1 (45+1΄ Τόρες, 77΄ Φαΐσκα - 68΄ Μανιάς), όμως οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για το νικητήριο γκολ οδήγησαν σε περίπου 15λεπτη διακοπή, στην αποβολή των Μπακασέτα και Μπουγαΐδη και σε απίστευτα σκηνικά, με τον πρόεδρο των «κιτρίνων», Λάμπρο Σκόρδα, να ζητά από τους παίκτες της ομάδας του να προσποιηθούν τραυματισμούς για να διακοπεί το παιχνίδι και τον προπονητή Σούλη Παπαδόπουλο να τους φωνάζει να συνεχίσουν!

Σε παρωδία εξελίχθηκε ο «τελικός παραμονής» μεταξύ Πλατανιά και Αρη στα Περιβόλια, για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι νίκησαν με 2-1 (45+1΄ Τόρες, 77΄ Φαΐσκα – 68΄ Μανιάς), όμως οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για το νικητήριο γκολ οδήγησαν σε περίπου 15λεπτη διακοπή, στην αποβολή των Μπακασέτα και Μπουγαΐδη και σε απίστευτα σκηνικά, με τον πρόεδρο των «κιτρίνων», Λάμπρο Σκόρδα, να ζητά από τους παίκτες της ομάδας του να προσποιηθούν τραυματισμούς για να διακοπεί το παιχνίδι και τον προπονητή Σούλη Παπαδόπουλο να τους φωνάζει να συνεχίσουν!

Τελικά το ματς ολοκληρώθηκε κακήν-κακώς, ο Πλατανιάς πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς και ο Αρης βρίσκεται πλέον σε απελπιστική θέση.

Ήταν αναμενόμενο, λόγω της κρισιμότητας του αγώνα, οι δύο ομάδες να εμφανιστούν πολύ νευρικές και να μην αποδώσουν ποδόσφαιρο αξιώσεων. Ομως, από αυτό το σημείο, μέχρι να φτάσουμε στο 37ο λεπτό για να γίνει η πρώτη τελική προσπάθεια (ένα πολύ κακό σουτ του Βλαχοδήμου), υπάρχει μεγάλη απόσταση… Ενα κάκιστο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον πλέον απροσδόκητο -βάσεις της εικόνας του ματς- τρόπο, καθώς στις καθυστερήσεις ο Τόρες με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπέλιτς «νίκησε» τον Διούδη και άνοιξε το σκορ για τον Πλατανιά.

Ο Σούλης Παπαδόπουλος έριξε στο παιχνίδι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τον Αγκάνθο, καθώς ο Αρης δεν είχε πλέον άλλη επιλογή από το να βγει στην επίθεση. Στο 55΄ ο Τάτος σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πήγαινε προς την εστία, όμως κόντραρε στον Αγκάνθο και έφυγε άουτ, αλλά στο 68΄ οι «κίτρινοι» κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Μανιά, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την ωραία κάθετη μπαλιά του Τάτου και «νίκησε» τον Περιστερίδη.

Η φάση που έκρινε και «άναψε φωτιές» στον αγώνα έγινε στο 77΄. Ο Βλαχοδήμος επιχείρησε μία σέντρα-σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, ο Φαΐσκα έπιασε από κοντά στην κεφαλιά, ο Διούδης έπεσε και απέκρουσε, αλλά ο βοηθός έδειξε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και ο διαιτητής Μάνταλος καταλόγισε γκολ. Ποδοσφαιριστές και πάγκος των «κιτρίνων» έπεσαν πάνω στον βοηθό διαμαρτυρόμενοι έντονα και μετά από περίπου πέντε λεπτά ο Μάνταλος έφυγε για τα αποδυτήρια. Όταν επέστρεψε, κι αφού πρώτα ζήτησε να αδειάσει ο πάγκος του Άρη, έδειξε κόκκινη κάρτα σε Μπουγαΐδη και Μπακασέτα.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Βανγκέλι έπεσε στον αγωνιστικό χώρο σφαδάζοντας και κάπου εκεί όλοι αντιλήφθηκαν ότι ο Λάμπρος Σκόρδας, ο οποίος βρισκόταν πίσω από τον πάγκο των «κιτρίνων», ζητούσε από τους ποδοσφαιριστές να προσποιηθούν τραυματισμό και να αποχωρήσουν, ώστε ο Αρης να μείνει με έξι παίκτες και να διακοπεί το ματς!

Ο Σούλης Παπαδόπουλος, ο οποίος έχει ζήσει ανάλογη κατάσταση στο παρελθόν ως προπονητής του Πιερικού (σε αγώνα με τον Ολυμπιακό Βόλου), άρχισε να φωνάζει στους παίκτες και τον πρόεδρο της ΠΑΕ ότι πρέπει να ολοκληρώσουν το παιχνίδι, ώστε να αποφευχθεί βαριά τιμωρία της ομάδας. Το ίδιο έκαναν και κάποιοι παίκτες του Άρη, προεξάρχοντος του Τάτου, κι έτσι η εντολή του προέδρου δεν υλοποιήθηκε ποτέ και ο αγώνας-δυσφήμιση ολοκληρώθηκε μετά από εννέα λεπτά καθυστερήσεων.

Διαιτητής:
Μάνταλος (Καβάλας)

Κόκκινες: Μπουγαΐδης (83΄), Μπακασέτας (83΄)

Κίτρινες:
Αγκάνθο, Βανγκέλι, Διούδης, Τάτος, Παπαδόπουλος

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Άγγελος Αναστασιάδης): Περιστερίδης, Φαΐσκα, Ινκούμ, Δημήτρης (73΄ Θέρα), Γιαχία, Αγκιλέρα, Τετέ, Γουνδουλάκης (60΄ Φερνάντες), Βλαχοδήμος, Μπέλιτς, Τόρες.

ΑΡΗΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Διούδης, Γιαννίτσης, Τσουμάνης (67΄ Παπαδόπουλος), Βανγκέλι, Μπουγαΐδης, Οικονομόπουλος, Τσιάρας (46΄ Αγκάνθο), Μανιάς, Τάτος, Κύργιας, Μπακασέτας.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.