Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Η Βέροια είναι ακόμα... εδώ με ηχηρή νίκη επί της Κέρκυρας

Η Βέροια είναι ακόμα… εδώ με ηχηρή νίκη επί της Κέρκυρας

Τις όποιες ελπίδες παραμονής στην Super League, διατήρησε σήμερα η Βέροια, καθώς σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική, συνέτριψε με 4-0 την Κέρκυρα, που ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει ότι θα είναι στα «σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου και στη νέα αγωνιστική περίοδο.

Μέτριο θέαμα προσέφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πιο «ζωηροί», δεδομένης της κρισιμότητας του αγώνα για τη Βέροια. Οι «Φαίακες» δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες στιγμές, με εξαίρεση το σουτ του Επστάιν (7`) που δεν ανησύχησε τον Λόπεθ. Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Ντόστανιτς προσπάθησαν περισσότερο να απειλήσουν, κυρίως με «στημένες μπάλες». Και σε μία εξ αυτών, στο 25ο λεπτό, ο Στόιτσεφ «γέμισε» στη μεγάλη περιοχή της Κέρκυρας, όπου ο Μπαλάφας κοντρόλαρε με την… άνεσή του, αφού αδράνησαν χαρακτηριστικά οι αμυντικοί, και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη, δίνοντας προβάδισμα στη Βέροια.

Στην ανάπαυλα, ο Ντόστανιτς υποχρεώθηκε να αντικαταστήσει τον τερματοφύλακα του, καθώς ο Λόπεθ τραυματίσθηκε και την θέση του πήρε ο Καντιμοίρης, που στο 59` μπλόκαρε την κεφαλιά τους Γκόμες από το ύψος του πέναλτι.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ουσιαστικά, καθώς οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο στο ρυθμό του αγώνα και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά. Μάλιστα, σε μία από τις αντεπιθέσεις τους, κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη, όταν στο 63` ο Σαρπόνγκ βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Στόιτσεφ, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να πλασάρει τον Κουτζαβασίλη.

Κάπου εκεί, οι παίκτες του Γρηγορίου συμβιβάσθηκαν με την ήττα και ο Καπετάνος στο 68`, με κεφαλιά από μπαλιά του Σαρπόνγκ, «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα» διαμορφώνοντας το 3-0, ενώ ο Καλί με κοντινή προβολή στις καθυστερήσεις -από το σουτ του Κάλβο που έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι- έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα της Βέροιας για το 4-0.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι -μετά από επτά διαδοχικές ήττες- αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Βέροιας μετά τις 14 Ιανουαρίου και το 2-0 επί του Λεβαδειακού.

Διαιτητής: Τσαμούρης