Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
«Βασιλική» πρόκριση της Ρεάλ, στους «4» και η Ατλέτικο

Ο απόλυτος σταρ, Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα διαιτητικό λάθος έστειλαν την Ρεάλ Μαδρίτης στους ημιτελικούς του Champions League. Ο Πορτογάλος άσος με χατ-τρικ έφτασε τα 100 γκολ στη διοργάνωση και χάρισε τη μεγάλη πρόκριση στους «μερένγκες» στην παράταση εις βάρος της Μπάγερν με 4-2. Για τρίτη φορά την τελευταία τετραετία η Ατλέτικο Μαδρίτης θα είναι παρούσα στην ημιτελική φάση. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε απέσπασε ισοπαλία στο «Κινγκ Πάουερ» από τη Λέστερ (1-1) και σε συνδυασμό με το υπέρ της 1-0 στο «Βιθέντε Καλντερόν», στον πρώτο προημιτελικό, πήρε το «εισιτήριο» για την τετράδα της διοργάνωσης.

Ο απόλυτος σταρ, Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα διαιτητικό λάθος έστειλαν την Ρεάλ Μαδρίτης στους ημιτελικούς του Champions League. Ο Πορτογάλος άσος με χατ-τρικ έφτασε τα 100 γκολ στη διοργάνωση και χάρισε τη μεγάλη πρόκριση στους «μερένγκες» στην παράταση εις βάρος της Μπάγερν με 4-2.

Οι Βαυαροί, που είχαν ηττηθεί στον πρώτο προημιτελικό στο Μόναχο με 2-1, κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο έξτρα ημίωρο, καθώς επικράτησαν με το ίδιο σκορ στην κανονική διάρκεια του ματς, αλλά η αποβολή του Βιδάλ στο 84΄ και το οφσάιντ γκολ του Ρονάλντο στο 105΄ δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν στα ίσια την πρόκριση στην τετράδα.

Παίζοντας με ψυχραιμία και χωρίς να παίρνει μεγάλα ρίσκα στο ματς η Μπάγερν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 53′ με το πέναλτι του Λεβαντόφσκι. Ο Κασάι είδε παράβαση στο μαρκάρισμα του Κασεμίρο στον Ρόμπεν, σε μία δύσκολη φάση που «πήρε επάνω του» ο έμπειρος Ούγγρος διαιτητής. Ο αγώνας μετά το 60′ «άνοιξε», με τη Μπάγερν να ψάχνει πιο έντονα το γκολ της πρόκρισης και τη Ρεάλ Μαδρίτης να προσπαθεί για την ισοφάριση με… φαρμακερές αντεπιθέσεις.

Οι «μερένγκες» τα κατάφεραν στο 76′ με το 98ο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στη διοργάνωση, αλλά δεν χάρηκαν παρά μόνο δύο λεπτά, καθώς οι Βαυαροί στο 78′ ισοφάρισαν το εις βάρος τους σκορ του πρώτου αγώνα με το αυτογκόλ του Σέρχιο Ράμος στην 100ή του συμμετοχή με τη Ρεάλ στο Champions League. Η αποβολή του Βιδάλ στο 84′ (φάουλ στον Ασένσιο) ανάγκασε την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να οπισθοχωρήσει και να διαχειριστεί διαφορετικά το ματς με προφανή στόχο να το στείλει στην παράταση, όπως κι έγινε.

Εκεί όπου η αριθμητική υπεροχή των «μερένγκες» μέτρησε πάρα πολύ. Στο 105′ ο Ρονάλντο από τη σέντρα του Ράμος ισοφάρισε (2-2), αν και το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει καθώς ο CR7 ήταν μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό της Μπάγερν.

Από κει και πέρα η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι «παραδόθηκε άνευ όρων». Στο 110′ από την ατομική προσπάθεια του Μαρσέλο, ο Ρονάλντο σε άδεια εστία «έγραψε» το 3-2 και δύο λεπτά μετά ο Ασένσιο, αφού «ζάλισε» τον Χούμελς με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία)

Κίτρινες:
Κασεμίρο – Βιδάλ, Τσάμπι Αλόνσο, Χούμελς, Ρόμπεν

Κόκκινες:
84΄ Βιδάλ (δεύτερη κίτρινη)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Ράμος, Νάτσο, Ρονάλντο, Κρόος (115΄ Κόβατσιτς), Μπενζεμά (64΄ Ασένσιο), Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς, Ίσκο (71΄ Λούκας Βάσκεθ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Κάρλο Αντσελότι):
Νόιερ, Χούμελς, Αλκάνταρα, Ριμπερί (71΄ Ντάγκλας Κόστα), Λεβαντόφσκι (88΄ Κίμιχ), Ρόμπεν, Τσάμπι Αλόνσο (74΄ Μίλερ), Λαμ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Βιδάλ.

Στους ημιτελικούς η Ατλέτικο

Για τρίτη φορά την τελευταία τετραετία η Ατλέτικο Μαδρίτης θα είναι παρούσα στην ημιτελική φάση του Champions League. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε απέσπασε ισοπαλία στο «Κινγκ Πάουερ» από τη Λέστερ (1-1) και σε συνδυασμό με το υπέρ της 1-0 στο «Βιθέντε Καλντερόν», στον πρώτο προημιτελικό, πήρε το «εισιτήριο» για την τετράδα της διοργάνωσης.

Το γκολ του Νίγκεθ στο 26΄ έδωσε προβάδισμα στους «ροχιμπλάνκος», ωστόσο, στο 61΄ ο Βάρντι έφερε το ματς στα ίσια. Προσπάθησαν οι «αλεπούδες» για τη μεγάλη ανατροπή στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, ωστόσο, δεν τα κατάφεραν κι αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση.

Σε διπλούς αγώνες του πρώτου γύρου του Κυπέλλου UEFA είχαν συναντηθεί ξανά πριν από περίπου 20 χρόνια, Λέστερ και Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν επικρατήσει στο «Βιθέντε Καλντερόν» με 2-1, ενώ πέρασαν νικηφόρα (2-0) και από τον «Κινγκ Πάουερ» στις 30/09/1997

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Κίτρινες:

ΛΕΣΤΕΡ (Κρεγκ Σέικσπιρ): Σμάιχελ, Ντρινκγουότερ, Μόργκαν (84΄ Αμαρτέι), Βάρντι, Ολμπράιτον, Σίμπσον, Οκαζάκι (46΄ Ουγιόα), Εντιντί, Μαχρέζ, Μπεναλουάν (46΄ Τσίλγουελ), Φουκς

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Γοδίν, Φιλίπε Λουίς (74΄ Κορέα), Κόκε, Γκριεζμάν, Νίγκεθ, Καράσκο (69΄ Τόρες), Χουανφράν (55΄ Λούκας), Γκάμπι, Σάβιτς, Χιμένες

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Α΄ αγ. Β΄ αγ.

Μπάγερν (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 1-2 2-4 (παράταση)

3 Ιουνίου 2017 στο Κάρντιφ της Ουαλίας

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.