Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Το Ρέθυμνο έκανε το 1-0 στα πλέι οφ κόντρα στον Κολοσσό

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στην δεύτερη φάση των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ των ανδρών έκανε το Ρέθυμνο. Οι Κρήτες νίκησαν σήμερα 84-71 στην παράταση τον Κολοσσό Ρόδου στο «Μελίνα Μερκούρη», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την Α΄ φάση των πλέι οφ, και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Γιαννόπουλος και Φιτζπάτρικ που σημείωσαν από 20 πόντους έκαστος. Την πρόκριση στον επόμενο γύρο παίρνει η ομάδα που θα συμπληρώσει δύο νίκες, ενώ η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Κυριακή (23/4, 17:00) στη Ρόδο.

Ο Κολοσσός Ρόδου στο ξεκίνημα του αγώνα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και κατάφερε να προηγηθεί με 5-10 στο 5΄. Με τους Γουότσον και Χολ να σκοράρουν εναλλάξ και ένα τρίποντο του Σαλούστρου στην εκπνοή, ο Κολοσσός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (14-22). Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε αφού τα τραγικά ποσοστά του Ρεθύμνου στα σουτ (4/12 διπ., 2/12 τρ.) έδωσαν το δικαίωμα τους φιλοξενούμενους να «χτίσουν» μια διαφορά ασφαλείας. Με 6 σερί πόντους στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου ο Κολοσσός ανέβασε την διαφορά στους 15 (24-39).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Το Ρέθυμνο σε ένα ξέσπασμα του στα μισά της περιόδου σημείωσε 14 «αναπάντητους» πόντους μειώνοντας στους 3 (45-48 στο 29΄).

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα με δυο τρίποντα στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου από τους Γιαννόπουλο και Φιτζπάτρικ ισοφάρισε σε 51-51. Ο Κολοσσός κατάφερε να αποκρούσει την επίθεση των Κρητών χάρις στον καλύτερο παίκτη του τον Τζουβόντε Ρέντικ, που πέτυχε καθοριστικά καλάθια. Οι Κρητικοί ,όμως, 2 λεπτά την πριν την λήξη κατάφεραν να περάσουν μπροστά με δύο εύστοχες βολές του Φιτζπάτρικ που έκαναν το σκορ 58-57. Το Ρέθυμνο με ένα τρίποντο του Άρνολντ έκανε το σκορ 61-59 αλλά ο Κολοσσός με 4 σερί πόντους πήρε προβάδισμα με 61-63 25΄΄ πριν την λήξη. Μετά την ισοφάριση του Γιαννόπουλου σε 63-63 οι Χολ και Βασιλόπουλος αστόχησαν στα σουτ που πήραν και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί το Ρέθυμνο με τους Αρνολντ και Φιτζπάτρικ να πετυχαίνουν 11 πόντους πήρε διαφορά ασφαλείας 7 πόντων (74-67 στο 42΄). Την συνέχεια στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους πήρε ο Γιαννόπουλος που με δυο σερί τρίποντες «βόμβες» έδωσε για «αέρα» 13 πόντων (82-69). Το Ρέθυμνο με το τελικό 84-71 διατήρησε τα πλεονέκτημα της έδρας και έκανε το 1-0 στην σειρά με τον Κολοσσό Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα:
14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (κανονική διάρκεια), 84-71 (παράταση).

Διαιτητές:
Παναγιώτου, Παντελίδης, Μπίκας

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10 (5ριμπ., 4ασ.), Άρνολντ 14 (2τρ., 9ριμπ.), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 9ριμπ.), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4(10ασ.), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης):
Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5(10ριμπ., 4ασ.), Ρέλεφορντ 17(1), Βασιλόπουλος 9(10ριμπ.), Χολ 9(1τρ., 9ασ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 5, Παπαδάκης, Γουάτσον 4.

Τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες και το υπόλοιπο προγραμμα της Α΄ φάσης των πλέι οφ για την Α1 μπάσκετ των ανδρών έχουν ως εξής:

Βενετόκλειο 17.00 Κολοσσός Ρ.-Ρέθυμνο
Ανδρικόπουλος-Πουρσανίδης Κ.-Γεωργιάδης (Ξάνθος)

3ος Αγώνας (αν χρειαστεί)

Τρίτη 25 Απριλίου
ΚΓ ΠΑΟΚ 18.00 ΠΑΟΚ-Λαύριο
Διαμαντής-Καλδίρης-Συμεωνίδης (Παραλικίδης)

Τετάρτη 26 Απριλίου

Μ.Μερκούρη 17.00 Ρέθυμνο-Κολοσσός Ρ.
Μπήτης-Τσώνος-Βαρδάλος (Μαχαιριανάκης)

Η αξέχαστη απόκρουση του Μαρτίνες έγινε αναπαράσταση από… ανθρώπινη αλυσίδα (pic)

Μικρά παιδιά από την Αργεντινή βρήκαν έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο να αναπαραστήσουν την «απόκρουση του αιώνα» του Εμιλιάνο Μαρτίνες στον τελικό του Μουντιάλ.