Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Η Εθνική ανδρών του βόλεϊ νίκησε την Αυστρία και ελπίζει...

Η Εθνική ανδρών του βόλεϊ νίκησε την Αυστρία και ελπίζει…

Με σφραγίδα Θανάση Πρωτοψάλτη και στα τρία νικηφόρα σετ, η Εθνική βόλεϊ κέρδισε 3-2 την Αυστρία, αγκάλιασε τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ πρόκρισης και την Πέμπτη (21:00) θα διεκδικήσει την πρώτη, κόντρα στη γηπεδούχο και φαβορί του ομίλου, Ολλανδία.

Ο κοντόσωμος πλην… γίγας Πρωτοψάλτης τελείωσε το ματς με επίθεση από τις άκρες κι έγραψε το 15-13 του τάι μπρέικ, όπου η Αυστρία προηγήθηκε 7-5.

Η ελληνική ομάδα όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη της, ισοφάρισε 7-7 με μπλοκ του Πανταλέοντα και προηγήθηκε 8-7 με επίθεση από την πίσω ζώνη του Τζούριτς, αλλά ο διαιτητής Παβλόφ διέγνωσε ότι πάτησε την γραμμή των τριών μέτρων και μετέτρεψε το σκορ σε 7-8. Μάταια ο δεύτερος του έκανε νόημα ότι είδε λανθασμένα, αλλά ω γέγονε γέγονε.

Το σετ πήγαινε στη συνέχεια πόντο-πόντο, με τον Κοκκινάκη να παίρνει τη θέση του Φράγκου στην πίσω ζώνη στο 11-12. Ο παίκτης του Ολυμπιακού έκανε δυο καλά φλότινγκ σέρβις και ανάγκασε αρχικά τον διαγώνιο Μπούσεγκερ να καρφώσει άουτ και στη συνέχεια να πέσει σε μπλοκ του Πρωτοψάλτη.

Νέο άουτ του Μπούσεγκερ έφερε το 11-14, αλλά τα χαμόγελα… πάγωσαν μετά από άσο των Αυστριακών στον Κοκκινάκη (14-13), Η επιστροφή του Φράγκου συνδυάστηκε με καλοσχεδιασμένη επίθεση και ο Πρωτοψάλτης έγραψε το λυτρωτικό 15-13.

Ο «μικρός ήρωας» του αγώνα έβαλε την υπογραφή του και στα δυο πρώτα νικηφόρα σετ, που ήταν ψυχοβγαλτικά. Στο πρώτο έκανε αριστοτεχνικό σερβίς, η μπάλα πέρασε στο τερέν μας και ο Τζούριτς έγραψε το 26-24. Στο δεύτερο δεν χρειάστηκε τη βοήθεια συμπαίκτη του, αφού με σημάδι στο φιλέ έστειλε τη μπάλα να αναπηδήσει και να ξεγελάσει τον Αυστριακό λίμπερο που τη βρήκε πεσμένος με την… πλάτη.

Η Εθνική χαλάρωσε στη συνέχεια έχασε εύκολα 25-16 το τρίτο σετ, ο Αρσενιάδης απέσυρε όλη τη βασική εξάδα και στο τέταρτο έγινε μάχη, με την Εθνική να προηγείται 18-6, να χάνει 19-21, να ισοφαρίζει σε 23-23 και να χάνει 23-25 με μπλοκ στο Τζούριτς.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Έλληνες να πανηγυρίζουν έξαλλα, αφού στη βαθμολογία μετρούν πρώτα οι νίκες και μετά οι βαθμοί και γι αυτό το 3-2 είναι αρχικά ίδιο με το 3-0 και το 3-1. Ήταν ένα επεισοδιακό ματς με παίκτες να διαπληκτίζονται σε επιτρεπτά όρια και τον Ρώσο διαιτητή να κάνει το μεγάλο λάθος στο τάι μπρέικ, που ευτυχώς δεν κόστισε στην Εθνική.

Ο Τζούριτς πάτησε με το ένα πόδι, είχε το άλλο στον αέρα κι εκτέλεσε, αλλά η σπουδαία ενέργειά του καταγράφηκε ως λάθος στην πλευρά των Αυστριακών.

Τα σετ: 26-24, 27-25, 16-25, 23-25, 15-13.

ΑΥΣΤΡΙΑ (Βαρμ): Βοχλφαχρτστάτερ 12 (11/14, 1 μπ), Κοραϊμάν 18 (17/30, 1 μπ, 38% υπ), Μπέργκερ 19 (18/32, 1 μπ 74% υπ), Θάλερ 2 (1/2, 1 μπ), Γκραμπμίλε 7 (6/9, 1 μπ), Μπούτσεγκερ 23 (20/36, 2 άσ, 1 μπ), Κρόις (λ ,76% ) , Μένερ, Τούσχ, Τσας 1 (1/2), Γιούρκοβιτς, Μίτσελ.

ΕΛΛΑΔΑ (Αρσενιάδης): Τζούριτς 30 (29/55, 1 μπ), Στιβαχτής 3 (1 άσ, 2 μπ), Ανδρεάδης 8 (7/10, 1 άσ), Πανταλέων 4 (2/4, 1 άσ, 1 μπ), Φράγκος 14 (13/23, 1 μπ, 74% υπ), Πρωτοψάλτης 18 (15/21, 1 άσ, 2 μπ, 57% υπ), Στεφάνου (λ ,53%), Γκαράς (λ), Τερζής, Κοκκινάκης, Ζουπάνι, Τακουρίδης, Κουμεντάκης, Σωτηρίου.

Κοβάσεβιτς: «Κανονικά στην Τουρκία η ρεβάνς με τη Φενέρ, δεν ανησυχούμε για την ασφάλεια»

Όσα είπε ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς για τη ρεβάνς με τη Φενέρμπαχτσε και την ασφάλεια στην Τουρκία