Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Πρόκριση παρά την ήττα για την Εθνική μπάσκετ

Ενα πολύ μεγάλο δώρο πρόκρισης έκανε στην Εθνική Ελλάδας μπάσκετ γυναικών η Γαλλία, καθώς με τη νίκη της επί της Σερβίας και παρά την ήττα του ελληνικού συγκροτήματος από τη Σλοβενία με 59-56, πήραμε το εισιτήριο στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ είναι η Ελλάδα. Η Εθνική μας πέρασε απ'ευθείας στα προημιτελικά, χωρίς καν να δώσει τον τελευταίο της αγώνα με τη Γαλλία (19/6, 21:30).

Ανώδυνη αποδείχθηκε τελικά η ήττα της Εθνικής Γυναικών από τη Σλοβενία, στη δεύτερη αγωνιστική του Γ’ Ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2017. Αυτό συνέβη επειδή η Γαλλία νίκησε τη Σερβία, με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να έχει θετικό συντελεστή στο ενδεχόμενο τριπλής ισοβαθμίας με Σερβία και Σλοβενία. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι η Εθνική προκρίθηκε στην επόμενη φάση και στον αγώνα με τη Γαλλία, τη Δευτέρα (19/6), θα επιδιώξει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, ενώ υπό προϋποθέσεις μπορεί να πάρει ακόμα και την πρώτη θέση.

Αν η Ελλάδα νικήσει και η Σερβία κάνει το ίδιο με τη Σλοβενία, η Εθνική θα είναι πρώτη. Αν νικήσει τις «τρικολόρ» και η Σλοβενία επικρατήσει της Σερβίας, θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία με Ελλάδα, Γαλλία, Σλοβενία, όμως η «γαλανόλευκη» με διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων θα είναι και πάλι πρώτη.

Αν επικρατήσει η Γαλλία και η Σλοβενία επιβληθεί της Σερβίας, η Ελλάδα θα είναι και πάλι τρίτη. Αν η Ελλάδα ηττηθεί και η Σερβία νικήσει τη Σλοβενία θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση. Η Εθνική θα είναι στο +6 και θα έχει προκριθεί σίγουρα, καθώς κάποια από τις Σερβία – Σλοβενία θα έχει αρνητικό συντελεστή, μιας και οι Σλοβένες δεν θα μπορούν να φτάσουν στο +6 της Ελλάδας, ενώ οι «πλάβι», για να έχουν καλύτερο συντελεστή από την Εθνική, θα πρέπει να νικήσει με διαφορά μεγαλύτερη των 15 πόντων.

Η ανώδυνη ήττα

Νωρίτερα τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά απέδωσαν και πάλι σωστά στα αμυντικά τους καθήκοντα κόντρα στη Σλόβενία, αλλά υστέρησαν στην επίθεση, «πληρώνοντας», μάλιστα, την… εμμονή τους από τα 6.75 (μόλις 3/22 τρίποντα!).

Παράλληλα, υπέπεσαν σε 15 λάθη, ενώ είχαν πρόβλημα και στη δημιουργία… Πρώτη σκόρερ της «γαλανόλευκης» η Καλτσίδου με 23 πόντους. Από τις νικήτριες, που πλέον ισοβαθμούν με την Ελλάδας με ρεκόρ 1-1, ξεχώρισε η Λίσετς με 15 πόντους.

Η Εθνική «εξαργύρωσε» στο πρώτο ημίχρονο την καλά στημένη άμυνα ζώνης της, με την Σλοβενία να προσπαθεί μάταια να την «σπάσει» από τα 6.75 (1/12 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο) και μοιραία να ακολουθεί στο σκορ σε όλο το πρώτο εικοσάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τα κορίτσια του Κεραμιδά στο +10 (33-23). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο η Εθνική δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στην «αναχαίτιση» της Λίσετς, η οποία σημειώνοντας τους 11 από τους 15 συνολικά πόντους της σε αυτό το διάστημα έγραψε στο 26΄ το ισόπαλο 43-43. Μάλτση και Καλτσίδου, πάντως, φρόντισαν να βάλουν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +3 (47-44 στο 30΄).

Στον… επίλογο του αγώνα, όμως, η Εθνική… έχασε την επαφή της με το αντίπαλο καλάθι, όπως και τη μάχη των ριμπάουντ, με τις πιο παραγωγικές Σλοβένες να… προσπερνούν στο 38΄ με 54-55 και να μη χάνουν το προβάδισμα μέχρι το τελικό 56-59, που τις βρήκε να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο Γ’ όμιλό.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59.

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10 (6ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4 (1), Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23 (1), Χριστινάκη, Φασούλα.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γκργκιτς ): Όμπλακ 11 (2), Ζντόλσεκ, Έρκιτς 11 (1), Πρέζελι 3, Αμπράμοβιτς , Μπάριτς 5, Γιακόβινα 2, Πίρσιτς 7, Λίσετς 15 (1), Τρέμπετς, Έβανς 5, Ότσβιρκ.

Save

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε