«Ασημένιος» ο Κυριαζής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων

Ο Γιάννης Κυριαζής χάρισε στην ελληνική αποστολή το πρωτό της μετάλλιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου Νέων (Α-Γ), που διεξάγεται στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας. Ο 21χρονος αθλητής κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον ακοντισμό με καλύτερη βολή στα 81,04μ., εξασφαλίζοντας το ασημένιο μετάλλιο. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ούγγρος Νόρμπερτ Ρίβαζ-Τοτ με 83.08μ., επίδοση που αποτελεί εθνικό ρεκόρ, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Μολδαβός Αντριάν Μαρντάρε με 78.76μ.

Ο Γιάννης Κυριαζής χάρισε στην ελληνική αποστολή το πρωτό της μετάλλιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου Νέων (Α-Γ), που διεξάγεται στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας.

Ο 21χρονος αθλητής κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον ακοντισμό με καλύτερη βολή στα 81,04μ., εξασφαλίζοντας το ασημένιο μετάλλιο.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Ούγγρος Νόρμπερτ Ρίβαζ-Τοτ με 83.08μ., επίδοση που αποτελεί εθνικό ρεκόρ, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Μολδαβός Αντριάν Μαρντάρε με 78.76μ.

Ο Κυριαζής δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και κινδύνεψε ακόμη και να μείνει εκτός οκτάδας. Ξεκίνησε με 64.93μ., σε μια βολή όπου του γλίστρησε το ακόντιο από τη λαβή, συνέχισε επίσης νωθρά στα 71.04μ., αλλά στην τρίτη βολή έστειλε το ακόντιο στα 79.91μ. για να «σκαρφαλώσει» στη δεύτερη θέση.

Στη συνέχεια «έψαξε» τη βολή που θα του έδινε το χρυσό μετάλλιο, όμως ο δυνατός αέρας τον δυσκόλεψε και, παρότι βελτιώθηκε δύο φορές (80.96μ. στην πέμπτη προσπάθεια και 81.04μ. στην έκτη, ενώ στην τέταρτη βολή του έριξε 76.84μ.), δεν κατάφερε να ανέβει στην κορυφή.

Να σημειωθεί ότι το σημερινό είναι το 23ο μετάλλιο που κατακτά η χώρα μας στην ιστορία της διοργάνωσης και το πρώτο στον ακοντισμό. Επίσης είναι το πρώτο μετάλλιο μετά το 2013, αφού πριν δύο χρόνια στο Ταλίν κανένα μέλος της ομάδας δεν είχε ανέβει στο βάθρο

Στο μεταξύ, η Κλαούντια Πόλακ ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον τελικό του επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 4.20μ., καταλαμβάνοντας την 11η θέση. Η αθλήτρια του Μανώλη Καραγιάννη πέρασε με την δεύτερη τα 4.00 μ. και με την πρώτη τα 4.10μ. και 4.20μ., αλλά απέτυχε τρεις φορές στα 4.25μ.

«Δεν είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνισή μου»

Ωστόσο, ο νεαρός Ελληνας ακοντιστής, γνωρίζει ότι ήταν μέσα στις δυνατότητές του η κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου και αναγνώρισε ότι κάποια δικά του λάθη, σε συνδυασμό με το δυνατό αέρα, δεν του επέτρεψαν να φτάσει στην κορυφή.

«Εννοείται πως ένα μετάλλιο είναι πάντα το ζητούμενο. Όμως, εγώ σήμερα δεν είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνισή μου. Μπήκα βιαστικά στον αγώνα για να κάνω τα πολλά μέτρα. Έκανα αρκετά λάθη, με ταλαιπώρησε αρκετά και ο αέρας κι έτσι δεν βγήκε αυτό που θα ήθελα.

Η αλήθεια είναι πως στην τρίτη βολή αγχώθηκα, όμως, τελικά κατάφερε να πετύχω μια προσπάθεια που μου έδινε το δικαίωμα να συνεχίσω», είπε από το Μπίντγκοζ ο Κυριαζής και συμπλήρωσε:

«Η τέταρτη και η τελευταία βολή ήταν οι καλύτερες, μάλιστα στην έκτη αν δεν είχα κοντράρει θα ήταν νομίζω πολύ καλύτερη. Τώρα θα πάρω μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ23 κι έπειτα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου».

Συγκλονιστικός Μασούρας: «Για το Ριαθόρ στο 90′, για τη Γιουβέντους, για τη Μέταλιστ, για τη Γουλβς»

Κάτι χρωστούσε στον Ολυμπιακό η τύχη και η μπάλα και του το έδωσε εχθές, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιώργος Μασούρας