Τρίτη 23 Απριλίου 2024
ΠΑΟΚ με... δύο πρόσωπα στην ήττα με 4-2 από τον Αγιαξ

ΠΑΟΚ με… δύο πρόσωπα στην ήττα με 4-2 από τον Αγιαξ

Στο πιο δυνατό φιλικό τεστ του επί ολλανδικού εδάφους, ο ΠΑΟΚ έχασε με 4-2 από τον Άγιαξ, έχοντας θετική εικόνα επιθετικά, αλλά με αρνητική αμυντικά, με τον Αλεξάνταρ Στανόγιεβιτς να δοκιμάζει δύο διαφορετικά συστήματα. Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο του τερματοφύλακα Ρέι, ο οποίος είχε και μία με απόκρουση σε πέναλτι του Χούντελααρ.

Στο πρώτο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο μισάωρο ο Αίαντας ήταν εμφανώς καλύτερος και πιο έτοιμος δημιουργώντας πολλά προβλήματα στον «δικέφαλο του Βορρά».

Οι παίκτες του Στανόγεβιτς προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους αλλά οι Ολλανδοί κατάφεραν να βρουν γρήγορα το δρόμο προς τα δίχτυα καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο έβδομο λεπτό με εκπληκτικό σουτ του Μαζράουι έξω από την περιοχή.

Τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μισαώρου ο Αίαντας διπλασίασε τα τέρματά του. Συγκεκριμένα, στο 26ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Χούντελααρ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρέι για το 2-0.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πίεσαν ψηλά και κατάφεραν να δημιουργήσουν φάσεις. Στο 36ο λεπτό ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Ρέι εξουδετέρωσε την εκτέλεση του Χούντελααρ διατηρώντας το 2-0 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει σε 2-1.

Στο 38ο λεπτό ο Μακ πραγματοποίησε τη σέντρα και ο Βαρέλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πέντε λεπτά μόλις μετά την έναρξη του ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, στο 51ο λεπτό ο νεοεισελθών Λεβέκ πραγματοποίησε τη σέντρα και ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άγιαξ φέρνοντας το ματς στα ίσια για το 2-2.

Ωστόσο, ο Άγιαξ πίεσε και κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα ένα τέταρτο μετά την ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 66ο λεπτό ο Κασιέρα επεχείρησε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρέι για το 3-2.

Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό με τον Φλέμινγκ να περνάει και τον Ρέι και να σκοράρει σε κενή εστία με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα στο τελευταίο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους.

Η αποστολή του «Δικεφάλου» της Θεσσαλονίκης μετά την ολοκλήρωση της προετοιμασίας της στην Ολλανδία επιστρέφει αύριο στην Θεσσαλονίκη, όπου την παρασκευή 21 Ιουλίου θα δώσει το τελευταίο φιλικό παιχνίδι απέναντι στην Ανόρθωση, πριν το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Εuropa League.

ΑΓΙΑΞ: Φαν Μπλάντερεν, Ζέεφουικ, Μπέργκσμα, Σαβαστάνο, Ντανκέρλουι, Έιτινγκ, Σέρνι, Ντε Γιονγκ, Χούντελααρ, Μαζράουι, Κασιέρα.

ΠΑΟΚ: Ρέι, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Λέοβατς (46′ Λεβέκ), Κάνιας, Τσίμιροτ (Σάκχοφ 46′), Μπίσεσβαρ (Κάμπος 46′), Μακ (64′ Ζάιρο), Ενρίκε (Πέλκας 41′), Πρίγιοβιτς (84′ Κουλούρης).

Φοβερό βίντεο: Η γκολάρα του Μπακούλα από την κερκίδα!