Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο Απόλλωνας κράτησε τον ΠΑΟΚ στο μηδέν με δέκα παίκτες από το 32'

Ο Απόλλωνας κράτησε τον ΠΑΟΚ στο μηδέν με δέκα παίκτες από το 32′

Ισόπαλη 0-0 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στη Ριζούπολη ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον ΠΑΟΚ, με την οποία έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Super League. Για τη μακεδονική ομάδα ήταν η δεύτερη ισοπαλία στο εφετινό πρωτάθλημα, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ολοκλήρωσε τη συνάντηση με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Χουάρες στο 32ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά όσο ο Απόλλωνας έπαιζε με 11 παίκτες κρατούσε τους ακραίους αμυντικούς του «Δικέφαλου» εκτός επίθεσης, ενώ προσπαθούσε να δημιουργήσει κάποιες καταστάσεις στη μακεδονική άμυνα, αλλά τον Καστιγέχος να μη νικά τον Ρέι με κεφαλιά στο 13΄ και να μη βρίσκει την μπάλα στην προβολή που επιχείρησε, τέσσερα λεπτά αργότερα.

Από την άλλη πλευρά ο Πρίγιοβιτς είχε μεγάλα κέφια και ταλαιπωρούσε την άμυνα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας», χάνοντας ευκαιρίες στο 15΄ με τον Ελ Καντουρί και στο 18΄ και 21΄ με τον Σέρβο επιθετικό. Από τη στιγμή, όμως, που οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Χουάρες στο 32΄ με δύο κίτρινες στο δίλεπτο 30΄ – 32΄, η πίεση του ΠΑΟΚ έγινε μεγάλη ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στη μεγαλύτερη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν δοκάρι με τον Μπίσεσβαρ στο 36΄, αλλά για να καταλήξει η μπάλα στον αριστερό στύλο της εστίας έβαλε το… χεράκι του ο Τσόβιτς, που με μια μεγάλη επέμβαση βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Στην επανάληψη ο Μάντζιος εμφάνισε μια ομάδα με πολύ συμπαγέστερη ανασταλτική λειτουργία, που κινδύνευε μόνο στις στημένες μπάλες, δηλαδή όπως συνέβη στο 49΄ και στο 72΄ με τις κεφαλιές του Βαρέλα, όταν η πρώτη έφυγε πάνω από το δοκάρι και στη δεύτερη περίπτωση επενέβη ο Τσόβιτς.

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε άτυχος για δεύτερη φορά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν στο σουτ του Μακ η μπάλα βρήκε και πάλι στο αριστερό δοκάρι, ενώ λίγο πριν τη λήξη το σουτ του Λέοβατς πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 32΄ Χουάρες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χουάρες, Κοντοές, Τσόβιτς – Πέλκας, Ελ Καντουρί, Κρέσπο, Κάτσε, Μαουρίσιο

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος):
Τσόβιτς, Κοντοές, Κύργιας, Ντάσιος, Κονέ (90΄+2 Μενδρινός), Σιατραβάνης (90΄+2 Ελί Ελμπάζ), Αλμπάνης (78΄ Μάατσεν), Καστιγέχος, Μπίτζιμιν, Βαλλιάνος, Χουάρες.

ΠΑΟΚ (Ράσβαν Λουτσέσκου):
Ρέι, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς, Κάμπος, Κρέσπο, Μπίσεσβαρ (72΄ Μακ), Πέλκας (46΄ Μαουρίσιο), Κάνιας (63΄ Κάτσε).

Σε αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΑΠΕ-ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.