Σάββατο 20 Απριλίου 2024
«Τεσσάρα» για Χετάφε και Θέλτα, «διπλό» για Λεγανές και Βαλένθια

Η Χετάφε με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Βιγιαρεάλ, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Με τον Δημήτρη Σιόβα να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο η Λεγανές νίκησε εκτός έδρας την Λας Πάλμας με 2-0, και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας της Primera Division. Το αήττητο που έχει από την έναρξη της περιόδου διατήρησε η Βαλένθια, η οποία έφυγε με το «διπλό» από το «Σαν Σεμπαστιάν» με 3-2 επί της Σοσιεδάδ.

Η Χετάφε με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Βιγιαρεάλ, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το «χορό» των γκολ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ροντρίγκες στο 54΄ ,στην συνέχεια πήρε την σκυτάλη ο Μολίνα (64΄) και στο 67΄ ο Μπεργκάρα έκανε το 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Ροντρίγκες στο 90΄.

Με τον Δημήτρη Σιόβα να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο η Λεγανές νίκησε εκτός έδρας την Λας Πάλμας με 2-0, και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας της Primera Division. Τα γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Μπουβέ (47΄) και Εράσο (90΄).

Το αήττητο που έχει από την έναρξη της περιόδου διατήρησε η Βαλένθια, η οποία έφυγε με το «διπλό» από το «Σαν Σεμπαστιάν» με 3-2 επί της Σοσιεδάδ. Αν και βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ από τις «νυχτερίδες» οι Βάσκοι κατάφεραν να «απαντήσουν», ωστόσο, δεν απέφυγαν την 3η σερί ήττα τους.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες. Ο Ελόρθα στο 68΄ είδε το δρόμο προς τα αποδυτήρια για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ στο 80΄ συνέβη το ίδιο και με τον Κοντογκμπιά.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης αγωνιστικής:

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σεβίλη 2-0
(46΄ Καράσκο, 70΄ Γκριζμάν)

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(40΄ Γκαρθία – 10΄, 43΄ Θεμπάγιος)

Μάλαγα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-3
(35΄, 84΄ Ρολάν, 81΄ Μπαϊς – 4΄πεν. Αντούριθ, 51΄,70΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Χιρόνα-Μπαρτσελόνα 0-3
(17΄αυτ. Αντάι, 48΄αυτ. Ιραϊθόθ, 69΄ Σουάρες)

Εσπανιόλ-Λα Κορούνια 4-1
(5΄ Λεό Μπαπτιστάο, 22΄αυτ. Αρίμπας, 72΄πεν., 90΄ Μορένο – 53΄ Μπόρχες)

Χετάφε-Βιγιαρεάλ 4-0
(54΄, 90΄ Ροντρίγκες, 64΄Μολίνα, 67΄ Μπεργκάρα)

Λας Πάλμας-Λεγανές 0-2
(47΄ Μπουβέ, 90΄ Εράσο)

Εϊμπάρ-Θέλτα 0-4
(17΄ Γκαμπράλ, 24΄ Σίστο, 39΄ Ερνάντες, 72΄ Βας)

Σοσιεδάδ-Βαλένθια 2-3
(33΄ Ελουστόνδο, 59΄ Οϊαρθάμπαλ – 26΄ Ροντρίγκο, 56΄ Βιδάλ, 85΄ Ζάζα)

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι