Η Ξάνθη πέρασε και από την Κέρκυρα με 2-0

Η Ξάνθη επιβεβαίωσε ότι παίζει καλύτερα μακριά από τα Πηγάδια, καθώς επικράτησε στην Κέρκυρα της ομώνυμης ομάδας 2-0, με γκολ των Μεχία στο 65΄ και Σιλά στο 85΄, στο πλαίσιο της 6ης ημέρας του πρωταθλήματος. Η σημερινή ήταν η δεύτερη νίκη για το συγκρότημα της Θράκης μακριά από την έδρα του, όπου ακόμη δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης.

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν καλό ξεκίνημα και απείλησαν άμεσα στο 8ο λεπτό, με τον Παμλίδη να γίνεται αποδέκτης της πάσας του Μπαλάφα αλλά τον Ζίφκοβιτς να του αρνείται το γκολ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μεχία, με μακρινό σουτ, ανάγκασε σε θεαματική απόκρουση τον Γιαννακόπουλο, ενώ στο 19΄ ο Κίκε έκανε μια πολύ επικίνδυνη σέντρα – σουτ, στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η «βολίδα» του Αρτυματά στο 45΄.

Οι «Φαίακες» πίεσαν και στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο εξαιρετικός γκολκίπερ των Ακριτών ήταν στη σωστή θέση για να αποσοβήσει τους κινδύνους που δημιούργησαν για την εστία του το σουτ του Νούνες στο 49΄ και η κεφαλιά του Τουράμ ένα λεπτό αργότερα. Η αποβολή του Μπαλάφα στο 72ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη, όμως, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Ιονίου να φτάσει σε κάτι καλύτερο.

Αφού στο 77ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία της αγωνιστικής, με τον Ζίφκοβιτς να νικά τον Παμλίδη από τα τρία μέτρα (!), ήρθε στο 85΄ ο Σιλά, με εκπληκτικό πλασέ έξω από την περιοχή να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Μπλάνας (Μεσσηνίας)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 72΄ Μπαλάφας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γρομητσάρης, Μπαλάφας – Λισγάρας, Σιλά

KΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (46΄ Βενέτης), Τουράμ (71΄ Ντουαλά), Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας, Σιόντης, Μπαλάφας, Επστάιν (43΄ Νούνες), Ντιόγκο, Γρομητσάρης.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γέντρισεκ (63΄ Ρότσε), Λισγάρας, Ντε Λούκας, Κασάδο, Μπρίτο (87΄ Κάστρο), Καμαρά, Σβαρνάς, Μεχία, Κίκε (79΄ Σιλά).

ΑΠΕ-ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.