«Μπλόκο» για την ΑΕΚ στην Τρίπολη, 2-0 ο Αστέρας

Ο Αστέρας Τρίπολης είναι η ομάδα που έπαυσε το εφετινό αήττητο της ΑΕΚ στη Super League, επικρατώντας της Ένωσης με 2-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Οι Αρκάδες έφτασαν στην πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα σκοράροντας στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μουνάφο στο 47ο και Μανιά στο 81ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν με την τακτική τους την Ένωση και δεν την άφησαν να φανεί απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση μια στατική φάση στο 23΄, όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Γιόχανσον πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Οι Αρκάδες έδωσαν το χαμηλό ρυθμό που ήθελαν, σε ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα αρκετά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, εκατέρωθεν.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν όμως τον απόλυτο αιφνιδιασμό με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς στο 47ο λεπτό ο Δουβίκας «χόρεψε» τον Βινίσιους, γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Μουνάφο άνοιξε το σκορ, με ευθύνη και του Τσιντώντα που δεν εκτίμησε σωστά τη φάση.

Στο 51΄ ο Αστέρας έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς το σουτ του Ισνάλδο από πλάγια θέση βρήκε στον Γιαννούτσο και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της ΑΕΚ.

Με τους παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ να αδυνατούν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν, ο Αστέρας δεν κρατούσε απλώς με άνεση το προβάδισμα αλλά στο 81ο λεπτό έφτασε και σε δεύτερο γκολ, όταν σε εξαιρετική αντεπίθεση ο Μανιάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Τσιντώτα, υπογράφοντας την πρώτη εφετινή νίκη της ομάδας του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ισνάλδο, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Γιαννούλης – Βράνιες, Μπακασέτας, Γιαννούτσος, Γιόχανσον

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Τσουκαλάς, Μουνάφο, Μαντίντα (90΄+1 Τόνσο), Ισνάλδο (79΄ Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Δουβίκας (74΄ Μανιάς).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Γιαννούτσος, Βινίσιους (55΄ Λιβάια), Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Αϊντάρεβιτς, Μπακασέτας (63΄ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Αραούχο (70΄ Τρόιστασον).

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League