Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Νίκες για Μαν.Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ

Την δεύτερη σερί νίκη της, μετά το «χαστούκι» από την Μάντσεστερ Σίτι στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «μπέμπηδες» έφυγαν με το «τρίποντο» και από την έδρα της Γουέστ Μπρομ με 2-1. «Διαστημική» ήταν η Λίβερπουλ που επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 της Μπόρνμουθ.

Την δεύτερη σερί νίκη της, μετά το «χαστούκι» από την Μάντσεστερ Σίτι στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, πέτυχε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «μπέμπηδες», που μεσοβδόμαδα επικράτησαν της Μπόρνμουθ (1-0), έφυγαν με το «τρίποντο» και από την έδρα της Γουέστ Μπρομ με 2-1.

Η πλάστιγγα του αγώνα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, όταν μέσα σε διάστημα 8 λεπτών οι παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο βρήκαν δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ρομέλου Λουκάκου, μάλιστα, σκόραρε για δεύτερο σερί ματς, καθώς ήταν αυτός που σημείωσε το γκολ απέναντι στην Μπόρνμουθ σχεδόν στο ίδιο λεπτό (στο 25΄ την περασμένη Τετάρτη, στο 27΄ σήμερα).

«Διαστημική» ήταν η Λίβερπουλ που επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 της Μπόρνμουθ. Η ομάδα του Κλοπ ήταν σαφώς καλύτερη και πήρε δίκαια τη νίκη. Προηγήθηκε στο 20′ με τον Κουτίνιο και έξι λεπτά αργότερα ο Λοβρεν έκανε το 2-0. Στο 44′ ο Σαλάχ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φιρμίνο στο 66′.

Η Λίβερπουλ συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις και για 9ο παιχνίδι παραμένει αήττητη. Από την άλλη η Μπόρνμουθ που βρίσκεται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη, μετράει έξι συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής στην Premier League:

Γουότφορντ-Χάντερσφιλντ 1-4
(68΄ Ντουκουρέ – 6΄ Κατσούνγκα, 23΄, 89΄ πεν. Μούι, 50΄ Ντεπουάτρ)

Στόουκ Σίτι-Γουέστ Χαμ 0-3
(19΄πεν. Νομπλ, 75΄ Αρναούτοβιτς, 86΄ Σακχό)

Μάντσεστερ Σίτι-Τότεναμ 4-1
(14΄ Γκιντογάν, 70΄ Ντε Μπρόινε, 80΄, 90΄ Στέρλινγκ – 90+3΄ Ερικσεν)

Γουέστ Μπρομ-Μάντσεστερ Γ. 1-2
(77΄ Μπάρι – 27΄ Λουκάκου, 35΄ Λίνγκαρντ)

Μπόρνμουθ-Λίβερπουλ 0-4
(20′ Κουτίνιο, 26′ Λοβρεν, 44′ Σαλάχ, 66′ Φιρμίνο)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.