Η Ξάνθη νίκησε 3-2 τον Πλατανιά και ανέβηκε στην 6η θέση

Στην έκτη θέση της Super League ανέβηκε, προσωρινά τουλάχιστον, η Ξάνθη, που επικράτησε στα Πηγάδια 3-2 του ουραγού Πλατανιά, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής. Δύο γκολ πέτυχε ο Γέντρισεκ, στο 5΄ με πέναλτι και στο 78΄, κι ένα ο Μπαξεβανίδης στο 27΄, ενώ οι Χανιώτες μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με πέναλτι του Ενσικουλού (80΄) και τέρμα του Πετρόπουλου (88΄).

Στην έκτη θέση της Super League ανέβηκε, προσωρινά τουλάχιστον, η Ξάνθη, που επικράτησε στα Πηγάδια 3-2 του ουραγού Πλατανιά, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής.

Δύο γκολ πέτυχε ο Γέντρισεκ, στο 5′ με πέναλτι και στο 78′, κι ένα ο Μπαξεβανίδης στο 27′, ενώ οι Χανιώτες μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με πέναλτι του Ενσικουλού (80′) και τέρμα του Πετρόπουλου (88′).

Αν και είχε κόντρα τον πολύ δυνατό άνεμο (υπήρξε φάση που βολέ του Ζίβκοβιτς γύιρσε πίσω και κατέληξε… κόρνερ!), η Ξάνθη κατάφερε να «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Κίκε κέρδισε πέναλτι από τον Ντικαμονά και ο Γέντρισεκ άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν την ισοφάριση στο 26′, όμως ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Μάλσα, και ένα λεπτό αργότερα ο Μπαξεβανίδης βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και με σουτ διπλασίασε τα τέρματα των «ακριτών».

Ο Ζίβκοβιτς έκανε άλλη μία σπουδαία απόκρουση στο 29′, σε προσπάθεια του Δημούτσου, και οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους 2-0 στο «δύσκολο» α΄ ημίχρονο, το οποίο πάντως έκλεισε με τον -κατά τα φαινόμενα σοβαρό- τραυματισμό του Λουσέρο στο γόνατο.

Παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών του, ο Πλατανιάς δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 78΄ ο Γέντρισεκ με ωραίο τελείωμα μετά από βολέ του Ζίβκοβιτς φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη. Ομως, το πέναλτι που κέρδισε και αξιοποίησε ο Ενσικουλού στο 80΄ και το παρθενικό γκολ του Πετρόπουλου με τη νέα του ομάδα, στο 88΄, μετέτρεψαν σε… θρίλερ τα τελευταία λεπτά.

Η Ξάνθη τελικά κράτησε και πανηγύρισε μόλις τη δεύτερη φετινή νίκη της στα Πηγάδια, ενώ η κρητική ομάδα γνώρισε τη 12η συνεχόμενη ήττα της και πλέον έχει πολύ δύσκολο έργο για να μείνει στην κατηγορία.

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)

Κίτρινες: Λισγάρας, Μπαξεβανίδης

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς):
Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (61΄ Φασίδης), Τριάδης, Λουσέρο (46΄ Καμαρά), Μεχία, Κίκε (83΄ Σιλά), Φλίσκας, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Κασάδο

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μάνουελ Ρόκα):
Κλιάιτς, Βάντερσον, Ντουάλα (68΄ Γκρζέλτσακ), Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Ουές (68΄ Παπανικολάου), Μάλσα, Ντικαμονά, Ενσικουλού.

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League