Οι Eagles θριαμβευτές του 52ου Super Bowl

Οι Philadelphia Eagles ήταν οι μεγάλοι θριαμβευτές στο αμερικάνικο πρωτάθλημα του NFL καθώς στον τελικό του 52ου Super Bowl, νίκησαν τα ξημερώματα της Δευτέρας τους New England Patriots με 41-33, κατακτώντας το τέταρτο τρόπαιο στην ιστορία τους και πρώτο από τη στιγμή που δημιουργήθηκε το Super Bowl.

Οι Patriots, έχοντας χτίσει τη δική τους δυναστεία έμπαιναν στην αναμέτρηση με σκοπό να κατακτήσουν το έκτο τρόπαιο της ιστορίας τους και να πιάσουν στο «πάνθεον» της ιστορίας τους Pittsburgh Steelers, ενώ και ο θρύλος του αθλήματος Tom Brady θα περνούσε στη δεύτερη θέση με τις περισσότερες κατακτήσεις, επίσης με έξι. Τα σχέδια τους όμως χάλασε η ομάδα από τη Philadelphia, το αουτσάιντερ που είχε να κατακτήσει τρόπαιο 58 χρόνια και δεν είχε κερδίσει ποτέ το πρωτάθλημα στη σύγχρονη μορφή του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους «αετούς», οι οποίοι με σκληρή άμυνα και μεθοδευμένη επίθεση περιόρισαν ολοκληρωτικά τον Tom Brady και πήραν «με το καλημέρα» το προβάδισμα σκοράροντας το πρώτο touchdown της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 9-3.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Patriots προσπάθησαν να απαντήσουν και στη μοναδική φάση που ο Brady ξέφυγε από την εξαιρετική άμυνα των Eagles κατάφερε και με δική του πάσα οι Patriots ξαναμπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας το σκορ. Όμως η φοβερή άμυνα της ομάδας από τη Phiadelphia αλλά και το σκληρό παιχνίδι που εφάρμοσαν τους βοήθησε να ξεφύγουν εκ νέου στο σκορ με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει υπέρ τους με 22-12.

Οι πρωταθλητές όμως ήταν αποφασισμένοι να υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν πέρσι και με συνοπτικές διαδικασίες ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στις αρχές τις τρίτης περιόδου, ενώ παρά την άμεση αντίδραση των αντιπάλων τους κατάφεραν να φέρουν τον αγώνα στα ίσια με 29-26. Όλα έδειχναν ότι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο αγώνας θα εξελισσόταν σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα…

Έτσι και έγινε. Οι Patriots πήραν το προβάδισμα και έδειχναν να βάζουν γερές βάσεις για το back to back. Όμως λογάριαζαν χωρίς τους Eagles, οι οποίοι 2μιση λεπτά πριν το τέλος πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Στο χρόνο που απέμεινε δεν άλλαξε τίποτα και έτσι οι «αετοί» έφτασαν στην πολύ μεγάλη νίκη.

Ο Τζάστιν Τίμπερλεϊκ, η Πινκ και ο… Πρινς

Στο ημίχρονο του αγώνα στη σκηνή, που στήθηκε στο κέντρο του γηπέδου, ανέβηκε ο Τζάστιν Τίμπερλεϊκ, ο οποίος έδωσε ένα φαντασμαγορικό σόου για κάτι παραπάνω από 13 λεπτά. Αξίζει να σημειωθεί ότι φέτος τα σκηνικά ήταν «φτωχότερα» από άλλες χρονιές, ενώ την τιμητική του είχε και ο Πρινς, που έφυγε από τη ζωή το 2016.

Πριν την έναρξη του αγώνα τον Εθνικό Ύμνο την ΗΠΑ τραγούδησε η Πινκ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το Super Bowl πέρασε στην ιστορία, αφού για πρώτη φορά και για λογαριασμό της Εθνικής Ένωσης Κωφών (NAD), η ηθοποιός και σκηνοθέτης Αλεξάντρια Γουάιλς «τραγούδησε» σε νοηματική τόσο τον Εθνικό Ύμνο όσο και το «America The Beautiful». Εκτός γηπέδου το κοινό ψυχαγώγησαν οι Νταριους Ροκερς και Στινγκ.

Βέβαια, όποιος και να κέρδισε τον αγώνα το μόνο σίγουρο είναι ότι νικητής της βραδιάς είναι οι διανομείς φαγητού στις ΗΠΑ, καθώς και οι διοργανωτές όπου έγιναν μερικά… εκατομμύρια πλουσιότεροι!

Πάνος Καισσαράτος

in.gr

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.