Απογευματινός... περίπατος του Παναιτωλικού

Απογευματινός… περίπατος του Παναιτωλικού

Ο Παναιτωλικός σημείωσε από ένα γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου (7΄ Ρόσα, 57΄ Τσοκάνης), πέτυχε κι ένα τρίτο (87΄ Ρόσα) στο τέλος του αγώνα κι επικράτησε στο Αγρίνιο του ουραγού Πλατανιά με 3-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, βελτιώνοντας την παρουσία του στην κατάταξη, καθώς ανέβηκε στην 11η θέση.

Το έργο των γηπεδούχων έγινε εξαρχής πιο εύκολο μετά το γρήγορο τέρμα που πέτυχαν. Στο 7ο λεπτό ο Ρόσα πήρε την μπάλα πλάγια αριστερά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, κοντρόλαρε με το αριστερό και σούταρε με το δεξί πόδι, για να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ.

Οι Κρήτες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 30΄, όταν στο γύρισμα από αριστερά του Ενσικουλού προς τον Νίλι ο Τσοκάνης βρήκε την μπάλα με τον Κυριακίδη να διώχνει και στο ριμπάουντ ο Δημούτσος σούταρε από 2 μέτρα, με τον Τσοκάνη να διώχνει σε κόρνερ με σωτήρια προβολή.

Ο Έλληνας μέσος του Παναιτωλικού δεν αρκέστηκε πάντως στα αμυντικά καθήκοντά του, αλλά φρόντισε να πλαισιώσει την πολυσχιδή παρουσία του με το γκολ που έβαλε την ασφαλιστική δικλείδα στη νίκη της ομάδας του. Στο 57΄ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση, ο Μαρινάκης σέντραρε και ο Τσοκάνης, που είχε πάρει θέση στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε το 2-0 με κεφαλιά, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στη συνέχεια το παιχνίδι ατόνησε, έως ότου ο Ρόσα ξεσηκώσει εκ νέου τους φίλους της ομάδας του σκοράροντας το 3-0 με απίθανο δεξί βολέ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπεχαράνο – Αγγελόπουλος, Κοροβέσης, Ντικαμονά

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Ροντρίγκες (70΄ Χαντάκιας), Τσοκάνης, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Ρόσα, Κλέσιο (58΄ Μάζουρεκ), Ντίας, Γουίλιαν (82΄ Βασιλούδης)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Πλιάτσικας (46΄ Πετρόπουλος), Ντικαμονά (88΄ Στάμου), Καρυπίδης, Κοροβέσης (67΄ Κασάλιτσα), Αγγελόπουλος, Μάλσα, Νίλι, Ενσικουλού, Δημούτσος, Ουντότζι

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.