Προβάδισμα η Ρεάλ με Ρονάλντο, έκανε... πλάκα η Λίβερπουλ

Προβάδισμα η Ρεάλ με Ρονάλντο, έκανε… πλάκα η Λίβερπουλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας με 3-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων στη φάση των «16». Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο σκορ αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημειώνοντας ιστορικό ρεκόρ, ανέτρεψε την κατάσταση για να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα ο Μαρτσέλο. Περίπατος της Λίβερπουλ στην Πορτογαλία, όπου η ομάδα του Κλοπ συνέτριψε με 5-0 την Πόρτο και θα μείνει εκτός προημιτελικών μόνο αν... αποφασίσει να μην κατέβει στη ρεβάνς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας με 3-1
στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων στη
φάση των «16». Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο σκορ αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο
σημειώνοντας ιστορικό ρεκόρ, ανέτρεψε την κατάσταση για να βάλει το…
κερασάκι στην τούρτα ο Μαρτσέλο. Περίπατος της Λίβερπουλ στην
Πορτογαλία, όπου η ομάδα του Κλοπ συνέτριψε με 5-0 την Πόρτο και θα μείνει εκτός προημιτελικών μόνο αν… αποφασίσει να μην κατέβει στη ρεβάνς.

Ρεάλ Μαδρίτης – Παρί Σεν Ζερμέν 3-1

Η καρδιά της πρωταθλήτριας Ευρώπης «μίλησε» στο φινάλε και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-1 της Παρί Σεν Ζερμέν στο «Μπερναμπέου», στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στους «16» του Champions League.

Για 82 λεπτά οι Παριζιάνοι έβαζαν δύσκολα στους «μερένγκες», ωστόσο, η κλάση των παικτών του Ζιντάν και ιδιαίτερα του Κριστιάνο Ρονάλντο τους οδήγησε στη νίκη και ταυτόχρονα στο σημαντικό πλεονέκτημα που απόκτησαν εν όψει της ρεβάνς του «Παρκ ντε Πρενς» στις 6 Μαρτίου.

Η Παρί έβγαζε «φαρμακερές» αντεπιθέσεις στο πρώτο 45λεπτο και σε μία από αυτές μετά από σέντρα του Εμπαπέ και πάτημα της μπάλας από τον Νεϊμάρ, ο Ραμπιό από το σημείο του πέναλτι «εκτέλεσε» τον Νάβας (1-0).

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως, κι ενώ νωρίτερα ο Αρεόλα είχε πει «όχι» σε τετ-α-τετ με τους Ρονάλντο και Μπενζεμά, οι «μερένγκες» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κρόος από τον Σέλσο (είχε κίτρινη κάρτα και δεν τιμωρήθηκε με δεύτερη). Ο Ρονάλντο ισοφάρισε με το 100ό του γκολ στο Champions League από το 2009 όταν εντάχθηκε στο δυναμικό της «Βασίλισσας».

Το ματς ήταν ανοικτό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους πρωταθλητές Ισπανίας να φέρνουν τα πάνω κάτω στα τελευταία λεπτά. Αρχικά στο 83΄ με το τυχερό γκολ που πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ στο 86΄ ο Μαρσέλο από ασίστ του Ασένσιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1).

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Κίτρινες: Ίσκο, Νάτσο – Νεϊμάρ, Λο Σέλσο, Ραμπιό, Μενιέ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Ράμος, Βαράν, Νάτσο, Ρονάλντο, Κρόος, Μπενζεμά (68΄ Μπέιλ), Μόντριτς, Μαρσέλο, Κασεμίρο (79΄ Λούκας Βάθκεθ), Ίσκο (79΄ Ασένσιο).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Ουνάι Έμερι): Αρεόλα, Κιμπέμπε, Μαρκίνιος, Βεράτι, Καβάνι (66΄ Μενιέ), Νεϊμάρ, Γιούρι, Λο Σέλσο, Ραμπιό, Εμπαπέ, Άλβες.

Πόρτο – Λίβερπουλ 0-5

Μετά την Μάντσεστερ Σίτι, η Λίβερπουλ έγινε η δεύτερη αγγλική ομάδα που «κλείδωσε» από το πρώτο ματς των «16» του Champions League την πρόκρισή της στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ διέλυσαν με 5-0 της Πόρτο στο «Ντραγκάο», δίδοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στη ρεβάνς της 6ης Μαρτίου στο «Άνφιλντ».

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 25΄ με τον Σάντιο Μανέ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μοχάμεντ Σαλάχ πέτυχε το 2-0 από προσπάθεια του Μίλνερ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (53΄) ο Μανέ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ από ασίστ του Φιρμίνο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Άγγλων.

Δε σταμάτησαν εκεί οι φιλοξενούμενοι, που στο 70΄ με τον Φιρμίνο ανέβασαν κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ στο 85΄ ο Μανέ πέτυχε το χατ τρικ.

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

ΠΟΡΤΟ (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Σα, Μαρκάνο, Μπραχίμι (62΄ Ματζέεντ), Μαρέγκα, Τέγιες, Ερέρα, Ρικάρντο, Ρέγιες, Οτάβιο (46΄ Κορόνα), Ολιβέιρα, Σοάρες (74΄ Πασιένσια)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Φαν Ντάικ, Βαϊνάλντουμ, Λόβρεν, Μίλνερ, Φιρμίνο (80΄ Ινγκς), Σαλάχ, Χέντερσον (75΄ Ματίπ), Μανέ, Ρόμπερτσον, Άρνολντ (79΄ Γκόμες)