Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο Ολυμπιακός στον τελικό, απέκλεισε 22-21 τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία του στον τελικό του κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών. Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό, με τον οποίο άνοιξε η αυλαία του final-4 στη Γλυφάδα, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του ΠΑΟΚ 22-21 (ημίχρονο 9-13), χάρη σε γκολ του Μισαηλίδη, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα θα διεκδικήσει το τρόπαιο την Κυριακή (11/3, 19:30), με αντίπαλο το νικητή του αγώνα ΑΣΕ Δούκα-Αερωπός Έδεσσας.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για πρώτη φορά στη σύντομη ιστορία του στον τελικό του κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών.

Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό, με τον οποίο άνοιξε η αυλαία του final-4 στη Γλυφάδα, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του ΠΑΟΚ 22-21 (ημίχρονο 9-13), χάρη σε γκολ του Μισαηλίδη, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα θα διεκδικήσει το τρόπαιο την Κυριακή (11/3, 19:30), με αντίπαλο τον ΑΣΕ Δούκα που νίκησε τον Αερωπός Έδεσσας με 28-19.

Οι Θεσσαλονικείς κατέθεσαν ένσταση μετά τη λήξη του αγώνα, διαμαρτυρόμενοι για παράβαση κανονισμών στη φάση αμέσως μετά το νικητήριο γκολ. Συγκεκριμένα, υποστήριξαν ότι ο Σανίκης πήρε τη μπάλα πριν γίνει η σέντρα και θα έπρεπε οι διαιτητές να καταλογίσουν πέναλτι. Η ένσταση απορρίφθηκε, τόσο από τους διαιτητές όσο και από την αγωνόδικο επιτροπή.

Στα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και, με κορυφαίο τον Παλάσκα, προηγήθηκε 13-9. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» διατήρησε προβάδισμα 3-4 τερμάτων ως το 43ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα και με σερί 6-0 ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά 19-17, περίπου οκτώ λεπτά πριν τη λήξη.

Οι Θεσσαλονικείς με τον Παλάσκα ξαναπήραν προβάδισμα 20-19, αλλά με Σκρόμπιτς και Τζηρά οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν εκ νέου. Ο Παλάσκας με το δέκατο προσωπικό του τέρμα ισοφάρισε 30΄΄ πριν τη λήξη, αλλά το γκολ του Μισαηλίδη έστειλε τους Πειραιώτες στον πρώτο τελικό της ιστορίας τους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 5, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 1, Στούμπης, Κανδύλας 3, Σανίκης 6, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 10, Τσίλης 3, Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 1, Κοτανίδης.

ΑΣΕ Δούκα-Αερωπός Εδεσσας 28-19

Ο ΑΣΕ Δούκα θα είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων επικράτησε 28-19 του Αερωπού Εδεσσας, στον δεύτερο ημιτελικό του final-4 που διεξάγεται στη Γλυφάδα, και εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό για δέκατη φορά στην ιστορία της (αριθμός ρεκόρ).

Στο ημίχρονο η αθηναϊκή ομάδα ήταν μπροστά με 11-9, ο Αερωπός ισοφάρισε 12-12 στις αρχές του β΄ μέρους, αλλά στη συνέχεια ο ΑΣΕ Δούκα ήταν καταιγιστικός και «καθάρισε» το παιχνίδι.