Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Συνεχίζει αήττητος ο ΠΑΟ, 97-53 τον Πανιώνιο

Τη 18η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1 πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός με 97-53 επί του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ. Εκμεταλλευόμενος την ανωτερότητα της ομάδας του από τον προτελευταίο στον βαθμολογικό πίνακα αντίπαλό του, ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκούρασε τους βασικούς δίνοντας αγωνιστικό χρόνο στους Όγκαστ, Καλαϊτζάκη και Μήτογλου.

Τη 18η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Α1 πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός με 97-53 επί του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ.

Εκμεταλλευόμενος την ανωτερότητα της ομάδας του από τον προτελευταίο στον βαθμολογικό πίνακα αντίπαλό του, ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκούρασε τους βασικούς δίνοντας αγωνιστικό χρόνο στους Όγκαστ, Καλαϊτζάκη και Μήτογλου.

Μάλιστα, ο Ζακ Όγκαστ ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων», ανταποδίδοντας την εμπιστοσύνη του προπονητή του (15π., 9ρ.). Από 12 πόντους σημείωσαν οι Ντένμον, Ρίβερς, ενώ με 11 πόντους και 6 ασίστ τελείωσε το παιχνίδι ο Καλάθης. Ξεχώρισε για τους «κυανέρυθρους» (4 νίκες – 14 ήττες) ο έμπειρος Βαγγέλης Σακελλαρίου με 17 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε για ένα δεκάλεπτο το πρώτο, στον Πανιώνιο, να βρίσκεται κοντά στο σκορ, διάστημα που ο Τάιρον Μπρέιζελτον ξετύλιξε τις πτυχές του ταλέντου του.

Με το σκορ 25-25, στις αρχές της 2ης περιόδου, ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε τον Ζακ Ογκαστ στο παρκέ, ο οποίος μάζεψε ριμπάουντ, όπως και ο Μήτογλου, Καλάθης, Βουγιούκας και Ρίβερς ανέλαβαν δράση στο σκοράρισμα και οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 47-28 στο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος είδε τον Παναθηναϊκό να προσπερνά και με +27 (56-29 στο 24′).

Ο Όγκαστ πρόσφερε θέαμα με εντυπωσιακά καρφώματα, ενώ ο 19χρονος γκαρντ, Γιώργος Καλαϊτζάκης, πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +29 (77-48) κι ενώ ολόκληρη η 4η περίοδος αποδείχτηκε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Κάρδαρης-Ζαχαρής

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ):
Ντένμον 12 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 15 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλάθης 11 (6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (7 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 12 (2), Γκιστ 3 (1), Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 7 (2), Γκάμπριελ 6 (2), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 17 (1), Σακελλαρίου 17 (2), Κράβιτς 7 (3/10 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Νταλό (0/6 σουτ), Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 8 (6 ριμπάουντ), Ραλλάτος

Σε αγώνες της 18ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Α1 ΑΝΔΡΩΝ – 18η Αγωνιστική (10-12/3/2018)

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε