Ελπίζει ακόμα η Λάρισα μετά το 3-3 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη

Αν και βρέθηκε να χάνει δύο φορές με δύο γκολ, η Λάρισα κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Νέα Σμύρνη μετά το 3-3 με τον Πανιώνιο για την 26η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Πολλά παράπονα από τις δύο ομάδες για τη διαιτησία του Παππά, ενώ μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Κάμπου μπορεί να ελπίζει ακόμα σε παραμονή.

Πέππας Παναγιώτης

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα δύο λεπτά είχε… κατασκηνώσει στην περιοχή της Λάρισας, κερδίζοντας τέσσερα διαδοχικά κόρνερ, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Όμως, η Λάρισα ανέβασε την απόδοσή της και για περίπου 15 λεπτά ήταν εκείνη που απειλούσε και έφτασε κοντά στο γκολ. Αρχικά στο 6’ με τον Πανκράτ, ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία μπαλιά του Ρομέου και σούταρε ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Δύο λεπτά αργότερα η Λάρισα έφτασε στο γκολ αλλά αυτό δεν μέτρησε ποτέ, αφού ο διαιτητής είχε σφυρίξει φάουλ του Πανκράτ στον Κοντοέ, απόφαση που έφερε την αντίδραση των φιλοξενούμενων.

Ο Γκαλίτσιος πλήγωσε τη Λάρισα

Η Λάρισα πίεζε, αλλά ο Πανιώνιος είναι αυτός που άνοιξε το σκορ και μάλιστα με σκόρερ έναν πρώην παίκτη της ΑΕΛ. Ο Γιάννης Γκαλίτσιος, που ξεκίνησε την καριέρα του στην ομάδα του Κάμπου, με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής νίκησε τον Μάχο μετά από εκτέλεση φάουλ του Κβιρκβέλια, γκολ το οποίο δεν πανηγύρισε, σεβόμενος την ομάδα που τον ανέδειξε.

Κάπου εκεί η Λάρισα άρχισε να κάνει αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου και της άμυνας με αποτέλεσμα κάθε επίθεση των γηπεδούχων να μετατρέπεται σε ευκαιρία. Σε μία από αυτές, στο 32’, ο Μήτρογλου βρήκε με ωραία προωθημένη μπαλιά τον Κοντοέ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Ιγκλέσιας, με τον διαιτητή Παππά να δείχνει την άσπρη βούλα, από την οποία ευστόχησε ο Μήτρογλου κάνοντας το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ξύπνησε η Λάρισα…

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Λάρισα έδειξε ότι μπήκε για να γυρίσει το ματς με τον Κωστένογλου να ρίχνει στη μάχη τον Κουζέν και τον Ταλ στη θέση του Ρομέου και του αρνητικού Μελίσση. Οι πρώτες προειδοποιητικές βολές ήρθαν από δύο σουτ του Μετίν, αλλά το πρώτο εξουδετερώθηκε από τον Μάχο και το δεύτερο πέρασε λίγο άουτ.

Το γκολ της… αφύπνισης για την ομάδα του Κάμπου ήρθε στο 61’ όταν μετά από φάουλ, ο Νταμπίζας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε και λίγο στο κεφάλι του Σιόβα και κατευθύνθηκε προς το τέρμα. Εκεί την διεκδίκησαν ο Μάχο που έκανε άστοχη έξοδο και ο Μετίν, ο οποίος όπως φάνηκε από το ριπλέι χρησιμοποίησε το χέρι για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάτι που δεν έγινε αντιληπτό από τον διαιτητή Παππά.

Η πίεση της Λάρισας συνεχίστηκε με τον Ιγκλέσιας να τραντάζει με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Μάχο και τον Μετίν να μην μπορεί να νικήσει τον Αυστριακό γκολκίπερ στην επόμενη φάση.

Στο72’ ο Λεμονής έριξε στη μάχη τον Μπάλαμπαν, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του αγώνα έδωσε ξανά προβάρισμα δύο τερμάτων στον Πανιώνιο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Φινάλε για γερά νεύρα…

Το ματς όμως ακόμα δεν είχε τελειώσει για τη Λάρισα, η οποία στο 82’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάχο στον Ιγκλέσιας, φάση η οποία αναμένεται επίσης να συζητηθεί πολύ όπως και το πρώτο γκολ της ΑΕΛ. Ο Μετίν ανέλαβε την εκτέλεσε και δεν λάθεψε, μειώνοντας σε 3-2 και βάζοντας φωτιά στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η λύτρωση για την ΑΕΛ ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Νίκο Νταμπίζα να ισοφαρίζει με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ και στη συνέχεια να αποβάλλεται από τον Παππά με δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη για διαμαρτυρία) επειδή στον πανηγυρισμό του αντάλλαξε μερικά… Γαλλικά με την εξέδρα.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ΑΕΛ πήρε έναν βαθμό που ίσως αποδειχθεί χρυσός στην προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Κβιρκβέλια, Όμο, Μήτρογλου, Γκαλίτσιος, Γουνδουλάκης, Κουμορτζί (71′ Μπάλαμπαν), Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Σβέρκος (59′ Λάτκα).

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Μελίσσης (46′ Ταλ), Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Αμπουμπακάρι (64′ Κανόμπιο), Μετίν, Πανκράτ, Ρομέου (46′ Κουζέν), Κούλιτς, Ιγκλέσιας.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

«Τελικός» για Παναθηναϊκό στην Μπολόνια και στο… βάθος ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται (29/3, 21:30) στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague με στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα και να συνεχίσει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.