Ο Σκόκο... ξεκλείδωσε την άμυνα της Καβάλας

Ο Σκόκο… ξεκλείδωσε την άμυνα της Καβάλας

«Χρυσή» αλλαγή ο Νάτσο Σκόκο βρήκε στο 88' τον στόχο και έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη επί της Καβάλας με 1-0 της Καβάλας στο ΟΑΚΑ, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι. Οι «κιτρινόμαυροι», μετά και από αυτό αποτέλεσμα, διεύρυναν σε τρεις το σερί των νικών τους στο πρωτάθλημα και πηγαίνουν με εξαιρετική ψυχολογία στην ημιτελική ρεβάνς του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Μπλόντζος Δημήτρης

«Χρυσή» αλλαγή ο Νάτσο Σκόκο βρήκε στο 88′ τον στόχο και έδωσε στην ΑΕΚ τη νίκη επί της Καβάλας με 1-0 της Καβάλας στο ΟΑΚΑ, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι. Οι «κιτρινόμαυροι», μετά και από αυτό αποτέλεσμα, διεύρυναν σε τρεις το σερί των νικών τους στο πρωτάθλημα και πηγαίνουν με εξαιρετική ψυχολογία στην ημιτελική ρεβάνς του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Από τη μεριά του, ο ΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες της «Ένωσης», παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και πλέον θα χρειαστεί να δώσει σκληρή μάχη για να εξασφαλίσει την παρουσία του στα πλέι οφ.

Το πρώτο ημίχρονο το… ήταν σαν να μην έγινε ποτέ! Νωχελική και δύσθυμη η ΑΕΚ, αδυνατούσε να διασπάσει τη διπλή ζώνη άμυνας της Καβάλας, σε ένα αργό τέμπο που εμφανέστατα ευνοούσε τους Αργοναύτες!

Η ομάδα του Χιμένεθ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν ήξερε… τι να την κάνει, καθώς σπάνια βλέπαμε ορθόδοξη ανάπτυξη από τους Κιτρινόμαυρους… Η Καβάλα, που επίσης δεν έκανε κάτι αξιόλογο επιθετικά, ήταν μονοδιάστατη, με την μπάλα να πάει συνεχώς στο αριστερό πλευρό που ήταν ο Αμπντούν, ο οποίος είχε για αντίπαλο τον Μανωλά. Με τις δύο ομάδες αλληλοεξουδετερωμένες, τα λεπτά περνούσαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και τότε είπε να κλέψει την παράσταση ο διαιτητής Θάνος, που στο 36′ δεν έβγαλε – όπως θα έπρεπε – δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Καρντόσο για φάουλ στον Λαγό. Η Καβάλα συνέχισε με 11, ο Ντουγκλάο δεν είχε κανένα πρόβλημα να ανακόπτει τον Μπαχά ακόμη κι όταν ξεκινούσε στο σπριντ… δέκα βήματα πίσω και το ημίχρονο φυσιολογικά έληξε χωρίς γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο ζωηρά. Είχε δοκάρι με τον Μίτσελ (47′) και απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα με την αποβολή του Καρντόσο (54′). Αμέσως ο Χιμένεθ έβαλε τον Γκερέιρο αντί του Μπερνς και «επέστρεψε» στο 4-4-2 με ρόμβο που απέδωσε απέναντι στον ΠΑΟΚ (ο Γκέντσογλου «κόφτης», ο Πολωνός στην κορυφή του), ενώ ο Κάσπερτσακ «γύρισε» τον Ρίος δίπλα στον Ντιέ, σε 4-4-1. Η ΑΕΚ πήρε τα ηνία, απείλησε με Λυμπερόπουλο (57′), έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκέντσογλου (58′), αλλά οι φιλοξενούμενοι ακόμα και με 10 παίκτες έκλειναν καλά τους χώρους, δεν ένιωσαν ιδιαίτερη πίεση και μάλιστα είχαν δύο καλές στιγμές με τον Ντουγκλάο (62′, 68′).

Ο Χιμένεθ έβαλε τον Ντιόπ αντί του Γκέντσογλου (62′) για να διορθώσει την κατάσταση, αλλά και τον Σκόκο αντί του Μπερνς (70′) ωστόσο ιδιαίτερη βελτίωση δεν είδε. Ενα σουτ του Λαγού (82’) ήταν η καλύτερη στιγμή της, καθώς μια εκτέλεση φάουλ του Σκόκο (73′) πέρασε άουτ, ενώ η απαίτηση για πέναλτι (71′) – χέρι του Ρίος σε τάκλιν, έχοντας ήδη βρει την μπάλα, μάλλον ακούσιο – δεν είχε αποτέλεσμα, όπως και η αντίστοιχη του Αμπντούν για χέρι του Ματέος (86′).

Τελικά η λύτρωση ήρθε για την «Ένωση» στο 88′ με την κεφαλιά του Σκόκο, ο οποίος πέτυχε το 1-0 και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ, καθώς η ευκαιρία του Νικουλάε στις καθυστερήσεις δεν αξιοποιήθηκε για τους φιλοξενούμενους. Με αυτό το γκολ η «Ένωση» βγήκε τριπλά κερδισμένη αφού αύξησε τη διαφορά από ένα συνδιεκδικητή της 3ης θέσης όπως είναι η Καβάλα , ξεκούρασε χωρίς απώλειες βασικούς της παίκτες ενόψει ΠΑΟΚ και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία την Τούμπα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 54′ Καρντόσο (2η κίτρινη)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22′ Μανωλάς, 51′ Γκέντσογλου, 80′ Νταντόμο, 90’+3′ Σκόκο, 90’+4′ Μίτσελ – 8′ Καρντόσο, 64′ Ντουγκλάο
ΑΕΚ: Σάχα, Μανωλάς, Νταντόμο, Νασούτι, Ματέος, Μίτσελ, Γκέντσογλου (62′ Ντιόπ), Μπερνς (55′ Γκερέιρο), Λαγός, Λυμπερόπουλος, Μπάχα (70′ Σκόκο).
ΚΑΒΑΛΑ: Γκαλίνοβιτς, Πφέρτζελ (84′ Σιόντης), Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Ντιέ, Καρντόσο, Περεϊρίνια (46′ Βουτσίτσεβιτς), Αμπντούν, Ρίος (75′ Ντικρόκ), Νικουλάε.

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League