Αγχωτικό ντεμπούτο του Τσιώλη αλλά και ανατροπή για τον Αρη στη Κέρκυρα

Ο Άρης βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0 και 2-1), όμως κατάφερε να νικήσει την Κέρκυρα με 4-3 στο ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο των «κιτρίνων». Ξεμπερδεύουν κατά πάσα πιθανότητα οι Θεσσαλονικείς με την υπόθεση παραμονή, αντιθέτως σε περιπέτειες μπαίνουν οι «Φαίακες» μετά τη νέα ήττα.

Χαλιλάϊ Ανδρέας

Η Κέρκυρα την υπεροχή και το προβάδισμα

Η Κέρκυρα είναι αυτή που μπαίνει πιο αποφασισμένα στην αναμέτρηση και απειλεί μόλις στο 4΄ με τον Γραμμόζη. Ο Ελληνας μέσος μετά από εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από τα δοκάρια του Σηφάκη. Οι «Φαίακες» είναι αυτοί που κυριαρχούν στα πρώτα λεπτά με τους παίκτες του Αρη να ψάχνουν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Η Κέρκυρα τελικά καταφέρνει να μετουσιώσει την υπεροχή της στο 7΄. Μετά από σέντρα του Γκουστάβο από τα δεξιά ο Στολτίδης στρώνει τη μπάλα στον Μαζνόφ στο ύψος του πέναλτι με τον Σκοπιανό να σουτάρει και να ανοίγει το σκορ.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με τον Αρη να αρχίζει να ανεβαίνει και έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Κωνσταντόπουλου. Οι Κίτρινοι όμως καταφέρνουν να ισοφαρίσουν στην πρώτη τους φάση στο παιχνίδι.

Στο 26΄μετά από κόρνερ του Καστίγιο, ο Νέτο κάνει την προβολή, ο Κωνσταντόπουλους διώχνει, αλλά ο Φατί από κοντά ισοφαρίζει για τους «κίτρινους». Η ομάδα του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς απαντάει άμεσα επτά λεπτά αργότερα. Στο 33΄ο Γραμμόζης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη και βάζει τους Φαίακες μπροστά στο σκορ. Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκει στους Νησιώτες με τον Μακρή να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Αρη.

Ανατροπή με Νέρι

Στην επανάληψη ο Σάκης Τσιώλης εμφανώς απογοητευμένος από όσα είδε στο πρώτο μέρος από τους παίκτες του, πραγματοποιεί δύο γρήγορες αλλαγές με τους Σακάτα και Τόχα να παίρνουν τις θέσεις των Περέιρα και Μενδρινού. Η πρώτη ευκαιρία όμως ανήκει και πάλι στην Κέρκυρα με τον Καλαντζή να παίρνει μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Σηφάκη. Στη συνέχεια οι Κίτρινοι ισορρόπησαν με κύριο εκφραστή τον δραστήριο Καστίγιο. Στο 65΄ έρχεται η ισοφάριση για τους Θεσσαλονικείς με κεφαλιά του Λαζαρίδη έπειτα από κόρνερ του Νέτο.

Και πριν προλάβει η ομάδα του Μπόζινταρ Μπάντοβιτς να αντιδράσει ο Αρης «χτυπάει» ξανά με τον Καστίγιο στο 68΄. Επειτα από συνεργασία των Τόχα και Νέτο, ο Βραζιλιάνος βγάζει τον Καστίγιο απέναντι στον Κωνσταντόπουλο, με τον Μεξικανό να δίνει το προβάδισμα στους Κίτρινους. Και μάλιστα στο 77΄ η ομάδα του Σάκη Τσιώλη πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Κόκε έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Καστίγιο. Και εκεί που έδειχναν ότι όλα έχουν τελειώσει έρχεται ο Γκουστάβο στο αμέσως επόμενο λεπτό να βάλει ξανά «φωτιά» στο ματς. Ο Βραζλιλιάνος με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη και κάνει το 3-4.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Στολτίδης, Καλαντζής (70′ Γιάντσης), Παρασκευαΐδης (77′ Τσίγκας), Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Μαζνόβ, Γκουστάβο, Επστάιν, Γραμμόζης, Μακρής

Στον πάγκο: Αποστολίδης, Ιωάννου, Λαμπρόπουλος, Χαμπλ, Μονιάκης

Aρης (Σάκης Τσιώλης): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Κόκε, Φατί, Μίσελ, Μενδρινός (46′ Τόχα), Λαζαρίδης, Περέιρα (46′ Σακάτα), Βαγγέλι, Καστίγιο (82′ Παπαζαχαρίας)

Στον πάγκο: Μπαρέρο, Κουλουχέρης, Καζναφέρης, Τσεσνάουσκις.

«Με ένα όνειρο...» - Μυθική υποδοχή των νικητών, σε έκσταση οι φίλοι του Ολυμπιακού

Στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος βρίσκεται το in μαζί με τους φιλάθλους του Ολυμπιακού που πήγαν να υποδεχθούν την αποστολή που τους έστειλε στον έβδομο ουρανό