Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Επιστροφή στις νίκες η Ξάνθη, 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Παρένθεση αποδείχθηκε η εντός έδρας ήττα της Ξάνθης από τον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα, καθώς με γκολ των Σολτάνι στο 22΄ και Γιουνές στο 88΄ οι Ακρίτες νίκησαν στα Πηγάδια 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα για την εξ αναβολής 11η αγωνιστική και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι είχε από την αρχή καλό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς ανώτεροι και να φτάνουν στο γκολ στο 22ο λεπτό με τον Σολτάνι, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά-ψαράκι ύστερα από σέντρα-ασίστ του Τριάδη με το εξωτερικό.

Νωρίτερα η ομάδα της Ηπείρου είχε χάσει μια καλή ευκαιρία, όταν στο 17΄ ο Ζάιρο βρήκε τον Μπουκουβάλα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν άστοχο.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε κοντά στο 2-0 στο 63ο λεπτό, αλλά το σουτ του Τριάδη, που βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 70΄ φάουλ του Κοζορώνη μπλόκαρε ο Ζίφκοβιτς, στο 78΄ η κεφαλιά του νεοεισελθόντα Κόντε έφυγε άουτ και στο 85΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, όταν ύστερα από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Ναδάλες που σούταρε ελάχιστα άουτ.

Η Ξάνθη σφράγισε τη νίκη δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου, όταν ο Γιουνές πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή των Ηπειρωτών και σούταρε, η μπάλα χτύπησε στον Σκόνδρα και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριαντάφυλλος Τίκας (Καρδίτσας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντε Λούκας, Μπαξεβανίδης – Κοζορώνης

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίφκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές (90΄ Ράνος), Σολτάνι (83΄ Λάζιτς), Λουσέρο, Χατζητερζόγλου (78΄ Παπαγεωργίου), Βασιλακάκης, Φλίσκας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος (75΄ Ναδάλες), Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Ζάιρο, Ακόστα, Κοζορώνης (64΄ Βιδάλ), Κούτρης, Σκόνδρας, Μαμπουλού (76΄ Κόντε).