Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Σπουδαία αλλά... ανούσια νίκη της εθνικής πόλο κόντρα στην Κροατία

Σπουδαία αλλά… ανούσια νίκη της εθνικής πόλο κόντρα στην Κροατία

Σπουδαία νίκη (έστω και γοήτρου) πέτυχε η εθνική πόλο των ανδρών με 10-8 επί της Κροατίας, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του Β΄ προκριματικού ομίλου του World League, που διεξήχθη στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά. Παρά τις απουσίες του, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έπιασε σπουδαία απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και κατέβαλε την αντίσταση των «ασημένιων» Ολυμπιονικών του Ρίο.

Επειδή, όμως, δεν κατάφερε να ανατρέψει την ήττα της με 11-6 στον πρώτο αγώνα, η εθνική έχει ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στην τελική φάση της διοργάνωσης, καθώς θα πρέπει η ομάδα του Ιβιτσα Τούτσακ να χάσει κάποιον βαθμό απέναντι στις σαφώς υποδεέστερες Ολλανδία και Γαλλία, που συμπληρώνουν το γκρουπ.

Οι Κροάτες προηγήθηκαν νωρίς 2-0, καθώς κέρδισαν αποβολές στις δύο πρώτες επιθέσεις τους και τις αξιοποίησαν με τους Γιόκοβιτς και Σούκνο. Η ελληνική ομάδα είχε πρόβλημα στην επίθεση, με τον Μπίγιατς να σταματάει τα περιφερειακά σουτ των παικτών του Θοδωρή Βλάχου, και το μόνο που κατάφερε ως το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν να μειώσει με τον Βλαχόπουλο (επίσης στην παραπάνω).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα προβάδισμα 1-2 τερμάτων, με τον Σούκνο να «πυροβολεί» κατά βούληση, αλλά η εθνική βελτιώθηκε στον παραπάνω και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Γούνας μείωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου σε 5-4, μετά από ωραία ασίστ του Βλαχόπουλου, και ο τελευταίος ισοφάρισε στις αρχές της τρίτης περιόδου, αξιοποιώντας άλλη μία κερδισμένη αποβολή. Ενα πολύ ωραίο γκολ του Μουρίκη στην κόντρα έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (6-5), 5΄21΄΄πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Ο Κράπιτς ισοφάρισε στον παραπάνω, όμως ο Κολόμβος με καταπληκτικό γκολ από θέση φουνταριστού, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ξαναέβαλε μπροστά την εθνική (7-6).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε στην τελική ευθεία του αγώνα έχοντας χάσει με τρεις ποινές δύο αμυντικούς του (Γούβη και Ποντικέα), ενώ και ο Δερβίσης είχε από νωρίς δύο αποβολές και τελικά έφυγε οριστικά στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Παραταύτα, οι διεθνείς έπαιξαν πιεστική άμυνα και δυσκόλεψαν πολύ στους Κροάτες, ενώ και ο Κώστας Φλέγκας ανέβασε πολύ την απόδοσή του και έκανε σπουδαίες επεμβάσεις. Η εθνική ξέφυγε 9-6 τρία λεπτά πριν τη λήξη, με γκολ των Καπότση και Γεννηδουνιά, αλλά ο Σούκνο μείωσε στον παραπάνω και «έσβησε» κάθε ελπίδα ανατροπής του -5 της Ριέκα. Η εθνική κράτησε πάντως τη νίκη με 10-8 και κέρδισε το χειροκρότημα για τη μαχητικότητά της και την πολύ καλή της εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Η εθνική είχε 5/9 στον παίκτη παραπάνω, 2 γκολ από την περιφέρεια, 2 από θέση φουνταριστού και 1 στην κόντρα. Η Κροατία είχε 6/13 με παίκτη παραπάνω, 1 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-3, 3-1, 3-2

Διαιτητές: Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία), Μπέντερ (Γερμανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γεννηδουνιάς 1, Καπότσης 2, Δερβίσης, Φουντούλης 1, Γούβης, Ποντικέας, Χρυσοσπάθης, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ιβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μάτσαν, Μιλάκοβιτς, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπούκιτς, Φάτοβιτς, Μπούσλιε 1, Σούκνο 4, Κράπιτς 1, Σέτκα, Μπουλιούμπασιτς, Μάρτσελιτς

** Μεταξύ των -λιγοστών- θεατών του αγώνα ήταν και ο γενικός γραμματέας του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας, ο οποίος παρακολούθησε το παιχνίδι δίπλα στον πρόεδρο της ΚΟΕ, Δημήτρη Διαθεσόπουλο.

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Champions League.