Η Παπαχρήστου στον τελικό του τριπλούν, στη μάχη η Στεφανίδη

Την δεύτερη συμμετοχή της σε τελικό ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου εξασφάλισε η Βούλα Παπαχρήστου. Η Ελληνίδα άλτρια του τριπλούν, με άλμα στα 14.12μ στην πρώτη προσπάθειά της, στην πρεμιέρα του 34ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Βελιγράδι, πήρε την πρόκριση στον αυριανό (Σάββατο) τελικό του αγωνίσματος, αφού το όριο ήταν 14.05μ. Η Πεσιρίδου εκτός τελικού στα 60μ εμπόδια.

Η 27χρονη αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι που είχε συμμετάσχει σε τελικό ευρωπαϊκού κλειστού και το 2009 στη Μαδρίτη, έδειξε πως θα είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση μεταλλίου στο αγώνισμα.

Ο αυριανός τελικός θα διεξαχθεί στις 18:50 και εκτός της Παπαχρήστου θα μετάσχουν οι Γερμανίδες Τζένι Ελμπέ και Κριστίν Γκιέρις που σημείωσαν τις καλύτερες εφετινές επιδόσεις τους με 14.27 και 14.26μ αντίστοιχα, η Ισπανίδα Άνα Πελετέιρο με 14.20μ (ατομικό ρεκόρ), η Φινλανδή Κρίστιαν Μακελά με 14.18μ (καλύτερη φετινή), Άνα Μιχάλσκα Γιαγκάτσιακ με 14.15μ (ατομικό ρεκόρ) και οι Πορτογαλίδες Πατρίτσια Μαμονά με 14.03μ και Σουζάνα Κόστα με 13.97μ (ατομικό ρεκόρ).

Εκτός τελικού έμεινε η Ρουμάνα Έλενα Παντουρόιου με 13.84μ, που είχε την καλύτερη επίδοση φέτος στην Ευρώπη.

«Μπαίνει» και η Στεφανίδη στη μάχη του μεταλλίου

Φυσικό το μεγαλύτερο ελληνικό ενδιαφέρον το Σάββατο στρέφεται στον τελικό του επί κοντώ με την Κατερίνα Στεφανίδη που διεκδικεί με αξιώσεις να ανέβει στο βάθρο των νικητριών. Με την κορυφαία επίδοση (4.82μ) μεταξύ των αντιπάλων της, η Ελληνίδα άλτρια, διαθέτοντας και την εμπειρία από μεγάλους αγώνες, θα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Η Γερμανίδα Λίζα Ρίζιχ είναι από τις αθλήτριες που θα προσπαθήσουν να κάνουν την έκπληξη, όπως και η τρίτη πριν δύο χρόνια στην Πράγα, Αντζέλικα Μπένγκστον, που έχει κάνει φέτος έναν μόλις αγώνα στις 25 Φεβρουαρίου με 4.60 μέτρα.

Η Πεσιρίδου εκτός τελικού στα 60μ εμπόδια

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 60μ εμπόδια του 34ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου του Βελιγραδίου (3-5/3). Η Ελληνίδα αθλήτρια τερμάτισε με 8.10 στην 5η θέση της 2ης ημιτελικής σειράς του αγωνίσματος, όπου πρώτευσε η Γερμανίδα Σίντι Ρόλεντερ με 7.89. Δεύτερη τερμάτισε η συμπατριώτισσά της, Πάμελα Ντούτκιεβιτς, με 7.92, τρίτη ήταν η Ολλανδέζα Ναντίν Βίσερ με 7.96 και τέταρτη η Ιζαμπέλ Πέντερσεν από τη Νορβηγία με 8.02. Την κορυφαία επίδοση σημείωσε στην 1η σειρά η Λευκορωσίδα Αλίνα Ταλάι με 7.86.

Στα πρωινά προκριματικά η Πεσιρίδου τερμάτισε σε 8.08. Στο σύνολο κατετάγη 9η, αν και η επίδοσή της ήταν η 8η καλύτερη, αφού από την 1η σειρά προκρίθηκε ως 4η η Σουζάνα Καλούρ (Σουηδία) με 8.12. Ο τελικός του αγωνίσματος διεξάγεται απόψε στις 21:10.

«Ηταν μια γρήγορη κούρσα με πολύ καλές αθλήτριες. Ηξερα εξ αρχής πως το επίπεδο είναι υψηλό. Παρόλα αυτά νομίζω πως θα μπορούσα να βρεθώ στην τετράδα και να προκριθώ στον τελικό. Νομίζω πως έσφιξα μέσα στην κούρσα και παράλληλα αποσυντονίστηκα και από την αθλήτρια που έτρεχε δίπλα μου. Σε κάθε περίπτωση ήταν μια εξαιρετική εμπειρία. Κρατάμε τα καλά και συνεχίζουμε», είπε μετά τον αγώνα της η Πεσιρίδου.

Ο Καραλής υπερέβη τα 5.50μ

Ο Εμμανουήλ Καραλής ολοκλήρωσε τη συμμετοχή του στον τελικό του επί κοντώ ανδρών στο 34ο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Βελιγραδίου (3-5/3). Ο Έλληνας αθλητής υπερέβη τα 5.50μ, ενώ απέτυχε τρεις φορές στα 5.60μ.

Ο Καραλής που είναι γεννημένος στις 26/11/1986 έγινε σήμερα, σε ηλικία 17 ετών και 134 ημερών, ο νεαρότερος επικοντιστής που μετέχει ποτέ σε Ευρωπαϊκό κλειστού, Ταυτόχρονα έγινε και ο νεαρότερος Έλληνας αθλητής που έχει πάρει μέρος στη διοργάνωση. Το ατομικό ρεκόρ του Καραλή στον κλειστό είναι 5.70μ.