Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Βαθμός παραμονής του Λεβαδειακού στη Ξάνθη

«Χρυσό» βαθμό στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού απέσπασε στη Ξάνθη ο Λεβαδειακός (2-2) στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Ο Γιουνές με πέναλτι στο 5΄ άνοιξε το σκορ, στο 28΄ ο Βασιλείου ισοφάρισε, αλλά δύο λεπτά μετά ο Λάζιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Ακρίτες. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 47΄ ο Τόνι Σίλβα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες για τη Ξάνθη, που μετά την ευκαιρία του 3ου λεπτού με τον Ντε Λούκας (απόκρουση Ναμάσκο) κατάφερε στο 5΄ να προηγηθεί.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιουνές βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ουόν και ο Βάτσιος υπέδειξε το πέναλτι. Ο «παθών» εκτέλεσε ψύχραιμα και έδωσε προβάδισμα στην ακριτική ομάδα (1-0).

Για πρώτη φορά στο ματς ο Λεβαδειακός απείλησε στο 22′. Μετά από σέντρα του Γιουσούφ, ο Βασιλείου δε βρήκε καλά τη μπάλα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Ζίφκοβιτς. Όσο περνούσε η ώρα οι Βοιωτοί ανέβαζαν την πίεσή τους προς την εστία της Ξάνθης και στο 28΄ ισοφάρισαν με τον Βασιλείου, μετά από σέντρα του Μιλιάζες.

Δύο λεπτά διήρκησαν οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων, καθώς στο 30΄ οι Ακρίτες πήραν ξανά… κεφάλι στο σκορ, με τον Λάζιτς να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Γιουνές και με κεφαλιά νίκησε το Ναμάσκο (2-1). Με το… καλημέρα στο δεύτερο μέρος (47΄) η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ισοφάρισε σε 2-2 με σκόρερ τον Τόνι Σίλβα, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων.

Μετά την ισοφάριση των Βοιωτών οι γηπεδούχοι πίεσαν πάρα πολύ και στο 62΄ «άγγιξαν» το γκολ με την κεφαλιά του Γιουνές να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 69΄ το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Βασιλακάκη.

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Κίτρινες: Σιλά – Καλτσάς, Βασιλείου

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου):
Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης (79΄ Σολτάνι), Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές, Μεχία (60΄ Πιτσέλι), Βασιλακάκης, Φλίσκας, Λάζιτς, Σιλά (60΄ Λουσέρο), Λισγάρας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Χριστόπουλος):
Ναμάσκο, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας (84΄ Ζεζίνιο), Βασιλείου, Τόνι Σίλβα (89΄ Λάτσι), Καλτσάς, Ουόν, Γιουσούφ, Βούρος, Μιλιάζες, Σουμπίνιο (68΄ Γιακουμάκης)

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε