Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Πάλεψε αλλά έχασε από τη Ρωσία η εθνική βόλεϊ γυναικών

Η Εθνική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση (με εξαίρεση το πρώτο σετ) απέναντι στην παγκόσμια υπερδύναμη Ρωσία, την οποία κοίταξε στα μάτια αλλά ηττήθηκε με 1-3 στον Α΄ προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Το ελληνικό συγκρότημα γνώρισε την πρώτη ήττα στη διοργάνωση, ενώ η Ρωσία, που έχασε το πρώτο σετ στον όμιλο, έκανε το «3Χ3» και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση και την πρόκριση.

Παρά την ήττα με 3-1 (10-25, 26-24, 16-25, 23-25) από τη πανίσχυρη Ρωσία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κέρδισε τις εντυπώσεις στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου, αφού “κοίταξε στα μάτια” την αντίπαλό της, καταφέρνοντας μάλιστα να της αποσπάσει κι ένα σετ.

Η Εθνική μας ξεκίνησε με άγχος απέναντι στην Ρωσία κάνοντας τέσσερα λάθη στην επίθεση και φτάνοντας με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με το ρωσικό μπλοκ να είναι πολύ αποτελεσματικό, η Εθνική μας δεν μπορούσε να τελειώσει μπάλες απο τα άκρα, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Ρούσης να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ στο 6-13.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός οτι απο τους 6 πόντους της ελληνικής ομάδας, οι πέντε σημειώθηκαν απο πρώτο χρόνο των Γιώτα και Λαμπρούση. Η εικόνα παράμεινε ίδια και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τις αντιπάλους μας να είναι άκρως αποτελεσματικές στις επιθέσεις τους και να αυξάνουν τη διαφορά στους δέκα πόντους (6-16). Με 11 λάθη (9 επίθεση και 2 υποδοχή), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Ρωσίας, χάνοντας με 10-25 το πρώτο σετ.

Διαφορετική εικόνα στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, με τη γαλανόλευκη να εμφανίζεται βελτιωμένη επιθετικά. Με λύσεις από όλες τις θέσεις, η Εθνική μας, αρχίζει να κοιτάζει πλέον στα ίσια τη Ρωσία, πηγαίνοντας με μόλις ένα βαθμό διαφορά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Με μπροστάρη στην επίθεση τη Νομικού, πολύ καλό μπλοκ, υποδοχή κι άμυνα για… σεμινάριο, η γαλανόλευκη, κατάφερε να επιβάλλει το παιχνίδι της και να φτάσει παλικαρίσια στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 26-24. Να σημειωθεί ότι η εξάδα της Ρωσίας δεν διαφοροποιήθηκε σε σχέση με το πρώτο σετ.

“Ζαλισμένη” απο την κατάκτηση του σετ, η Εθνική μας παραδόθηκε στις διαθέσεις της αγριεμένης πλέον Ρωσίας, στο ξεκίνημα του 3ου σετ, πηγαίνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, όντας έξι πόντους πίσω (2-8). Με εφτά λάθη δικά της έναντι δυο της Ρωσίας, που αντέδρασε μετά το χαμένο σετ, δείχνοντας την ανωτερότητά της, η γαλανόλευκη βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Γιώργος Ρούσης έδωσε την ευκαιρία σε όλες σχεδόν τις αθλήτριες απο το πάγκο να πάρουν λεπτά συμμετοχής απέναντι σε μια πολύ δυνατή αντίπαλο, όπως η Ρωσία. Η τελευταία έκανε δικό της κι αυτό το σετ με 16-25, παίρνοντας προβάδισμα 1-2 στο σκορ.

Η ελληνική ομάδα απαλλαγμένη από το άγχος, μπήκε με αυτοπεποίθηση στο τέταρτο σετ κι έχοντας τέσσερις παίκτριες στη σύνθεσή της που ήρθαν από τον πάγκο (σ.σ. Καλανταρίδου, Εμμανουηλίδου, Καραφουλίδου, Κοκκινάκη), κοίταξε στα μάτια τη Ρωσία, μένοντας συνεχώς κοντά στο σκορ τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8 και 14-16 αντίστοιχα). Η ποιότητα όμως και η εμπειρία της αντιπάλου της εθνικής μας ήταν αυτές που έκριναν την έκβαση του σετ, το οποίο κατέληξε με 23-25 στη Ρωσία μαζί με τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 10-25, 26-24, 16-25, 23-25

Ελλάδα (Ρούσης) Λαμπρούση 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 1 (1/3 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Βασιλαντωνάκη 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Χαντάβα 2 (2/8 επ., 75% υπ. – 50% άριστες), Γιώτα 9 (7/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κονόμι –λ (69% υπ. – 54% άριστες) / Κοκκινάκη-λ (67% υπ. – 67% άριστες), Τσοχατζή, Σπανού 1 (1/3 επ.), Νομικού 16 (13/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Καραφουλίδου 6 (6/11 επ.), Καλανταρίδου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ, 30% υπ. – 25% άριστες), Εμμανουηλίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).

Ρωσία (Κουζιούτκιν) Φρόλοβα 7 (4/12 επ., 3 άσοι, 71% υπ. – 63% άριστες), Κουτιούκοβα 10 (10/21 επ., 75% υπ. – 63% άριστες), Ζαράσκο Κορόλεβα 17 (10/15 επ. 3 άσοι, 4 μπλοκ), Γκοντσάροβα 21 (19/35 επ., 2 μπλοκ), Βέτροβα 1 (1 άσο), Φετίσοβα 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Τρετιάκοβα –λ (88% υπ. – 75% άριστες) / Γκαλκίνα –λ (92% υπ. – 92% άριστες), Κοσαινένκο 3 (3 άσοι), Κοσέλεβα 3 (3/5 επ.), Βορόνκοβα 3 (2/6 επ., 1 άσο), Εφίμοβα.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.