Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Νίκη με το «καλημέρα» για την Εθνική πόλο στο Παγκόσμιο

Με το δεξί... βούτηξε η Εθνική πόλο των ανδρών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Βουδαπέστη, καθώς στον εναρκτήριο αγώνα της επικράτησε με 8-7 κόντρα στην αξιόμαχη Ισπανία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ελλάδας πήρε το αποτέλεσμα που θα τη βοηθήσει να υπερασπιστεί το χάλκινο μετάλλιο που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στο Καζάν και κυρίως εν όψει της συνέχειας στη διοργάνωση. Οι αθλητές του Ομοσπονδιακού τεχνικού, Θοδωρή Βλάχου, έχουν ένα θεωρητικά εύκολο ματς την Τετάρτη κόντρα στην αδύναμη του ομίλου Νότια Αφρική, αλλά και μια γερή «δοκιμασία» την Παρασκευή κόντρα στο φαβορί ακόμα και για το χρυσό, τη Σερβία.

Παρότι έδειξε τάσεις… αυτοχειρίας στην τελευταία περίοδο, η Εθνική πόλο των ανδρών ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Με γκολ του Δερβίση 1’20» πριν τη λήξη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 8-7 της Ισπανίας στο πλαίσιο του Γ’ ομίλου και -λογικά- έστρωσε στον εαυτό του έναν πιο εύκολο δρόμο στα νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης.

Ακόμη κι αν δεν καταφέρει να πάρει την πρώτη θέση του γκρουπ (κάτι εξαιρετικά δύσκολο, δεδομένης της παρουσίας της Σερβίας), η ελληνική ομάδα δεν θα βρει κάποια μεγάλη δύναμη στο δρόμο της και είναι εφικτό να ονειρεύεται πρόκριση στην τετράδα.

Η ελληνική ομάδα δέχθηκε ένα «φτηνό» γκολ στο ξεκίνημα (σουτ του Γρανάδος στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης που αιφνιδίασε τον Φλέγκα), αλλά αντέδρασε άμεσα και πολύ αποτελεσματικά, με δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω κι ένα στην κόντρα, παίρνοντας προβάδισμα 3-1.

Η άμυνα της εθνικής ήταν εξαιρετική, χωρίς μάλιστα να δίνει αποβολές, ο Φλέγκας πήρε το… αίμα του πίσω με 2-3 σπουδαίες επεμβάσεις και οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε στο +3 (4-1 και 5-2) και θα μπορούσε να αυξήσει στο τέλος του ημιχρόνου τη διαφορά στα τέσσερα γκολ, όμως το σουτ του Φουντούλη στον παραπάνω σταμάτησε στο δοκάρι και στον αντίποδα ο Μάγιαρακ σκόραρε στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεύτερου οκταλέπτου, μειώνοντας σε 5-3.

Η εθνική φάνηκε να «κολλάει» επιθετικά στην τρίτη περίοδο, όμως η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της διατήρησε τα κεκτημένα και, μία αποβολή που χρεώθηκε για διαμαρτυρία ο Ισπανός τερματοφύλακας, Ντανιέλ Λόπεθ (αντικατέστησε στο ημίχρονο τον Μότος που ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια), έδωσε την ευκαιρία στον Βλαχόπουλο να ανεβάσει ξανά τη διαφορά στο +3.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου «καθαρίζουν» το ματς, μία απροσδόκητη αμυντική «κοιλιά» έδωσε την δυνατότητα στους Ίβηρες να επιστρέψουν και να ισοφαρίσουν 7-7, με γκολ του Ταχούλ από τα 2μ., περίπου 3,5 λεπτά πριν τη λήξη.

Το παιχνίδι έγινε… θρίλερ, η ψυχολογία «γύρισε» (όπως φάνηκε και από μία μεγάλη απόκρουση του Λόπεθ σε σουτ του Φουντούλη στον παραπάνω), αλλά στο φινάλε οι Έλληνες διεθνείς ήταν πιο ψύχραιμοι:

Ο Δερβίσης με γκολ από το δοκάρι στον παραπάνω «έγραψε» το 8-7, 1’20» πριν τη λήξη, ακολούθως η εθνική «έβγαλε» άμυνα με παίκτη λιγότερο και στο τελευταίο σουτ του Μουνάριθ ο Φλέγκας με τη βοήθεια του δοκαριού κράτησε την πολύτιμη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-2, 1-1, 3-2

Η εξέλιξη του σκορ:
1-0 Γρανάδος (περιφέρεια), 1-1 Βλαχόπουλος (π.π.), 1-2 Φουντούλης (κόντρα), 1-3 Φουντούλης (π.π.), 1-4 Δελακάς (περιφέρεια), 2-4 Ντελ Τόρο (π.π.), 2-5 Καπότσης (π.π.), 3-5 Μάγιαρακ (περιφέρεια), 3-6 Βλαχόπουλος (π.π.), 4-6 Μπαρόσο (περιφέρεια), 4-7 Γούνας (π.π.), 5-7 Μάγιαρακ (περιφέρεια), 6-7 Γκουτιέρεζ (π.π.), 7-7 Ταχούλ (φουνταριστός), 7-8 Δερβίσης (π.π.).

Η Εθνική είχε 6/10 με παίκτη παραπάνω, 1 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα. Η Ισπανία είχε 2/8 με παίκτη παραπάνω, 4 γκολ από την περιφέρεια και 1 από θέση φουνταριστού.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκε ο Δελακάς, 55» πριν τη λήξη.

Διαιτητές: Κορίζνα (Πολωνία), Μόλναρ (Ουγγαρία)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Νταβίντ Μαρτίν): Λόπεθ, Μουνάριθ, Γρανάδος 1, Ντελ Τόρο 1, Μπούστος, Μινγκουέλ, Μπαρόσο 1, Εσπανιόλ, Ταχούλ 1, Φερνάντεζ, Μάγιαρακ 2, Γκουτιέρεζ 1, Μότος.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Φλέγκας, Γενηδουνιάς, Δελακάς 1, Δερβίσης 1, Φουντούλης 2, Καπότσης 1, Ποντικέας, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2, Ζερδεβάς.

Σάλος με τον Ρούντιγκερ: Αντιδράσεις για ποστάρισμά του που παραπέμπει σε… ISIS

Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις με ένα ποστάρισμά του με αφορμή το Ραμαζάνι.