Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Εκτός τελικών έμειναν οι Τσάκωνας, Αλεξούλη και Αναστασάκης

Εκτός τελικού των 200μ. έμεινε ο Λυκούργος Τσάκωνας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου, αφού μετά από μια αργή κούρσα κατετάγη 6ος στην 3η σειρά των ημιτελικών με χρόνο 20.73. Ο Έλληνας πρωταθλητής του «Ελευθέριου Βενιζέλου» πήγε στο Λονδίνο με καλύτερη εφετινή επίδοση το 20.33 και έχοντας άλλες δύο συμμετοχές σε Παγκόσμια πρωταθλήματα, οι προσδοκίες ήταν υψηλότερες. Εκτός τελικού του μήκους έμεινε και η Λίλη Αλεξούλη, η οποία κατετάγη 12η στο Β' προκριματικό γκρουπ με άλμα στα 5.94μ και 26η στο σύνολο.

Εκτός τελικού των 200μ. έμεινε ο Λυκούργος Τσάκωνας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου, αφού μετά από μια αργή κούρσα κατετάγη 6ος στην 3η σειρά των ημιτελικών με χρόνο 20.73.

Ο Έλληνας πρωταθλητής του «Ελευθέριου Βενιζέλου» πήγε στο Λονδίνο με καλύτερη εφετινή επίδοση το 20.33 και έχοντας άλλες δύο συμμετοχές σε Παγκόσμια πρωταθλήματα, οι προσδοκίες ήταν υψηλότερες.

Συνολικά ο Έλληνας σπρίντερ κατέλαβε την 21η θέση, ωστόσο θα πρέπει να σημειωθεί πως οριακά εντός τελικού βρέθηκε ο Φαν Νίκερκ ο οποίος τερμάτισε τρίτος με 20.28.

Ο Νοτιοαφρικανος στοχεύει στο χρυσό μετάλλιο, αλλά μπήκε στον τελικό ως δεύτερος επιλαχών βάσει του χρόνου του.

Επίσης, στα αξιοσημείωτα ότι εκτός τελικού έμεινε και ο Κριστόφ Λεμέτρ, τερματίζοντας τέταρτος με 20.30.

«Δεν μου λέει τίποτα με ποια ονόματα αγωνιζόμουν στη σειρά, από τη στιγμή που δεν ήμουν εγώ όπως ήθελα. Δεν είναι σωστή η εικόνα που δείχνω, είμαι απογοητευμένος. Είναι πολλοί οι λόγοι.

Οι συνθήκες δεν με βοήθησαν, αλλά για όλους τους αθλητές ήταν ίδιες και δεν είναι δικαιολογία. Η προετοιμασία μου είχε πάει πολύ καλά, αλλά για κάποιον λόγο δεν λειτούργησα σήμερα. Δεν ξέρω γιατί», δήλωσε ο Τσάκωνας στην κάμερα της ΕΡΤ.

Χαμηλή… πτήση και για την Αλεξούλη

Η Λίλη Αλεξούλη έμεινε εκτός τελικού στην πρώτη συμμετοχή της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου.

Η Ελληνίδα άλτρια κατά την 6η ημέρα των αγώνων της διοργάνωσης στο Λονδίνο, κατετάγη 12η στο Β’ προκριματικό γκρουπ του μήκους με άλμα στα 5.94μ και 26η στο σύνολο.

Η Αλεξούλη που είχε κάνει φέτος 6.66μ (το ατομικό της είναι 6.78μ) είχε τα άλλα δύο άλματα άκυρα.

Η Κύπρια Νεκταρία Παναγή με 6.43μ (έκανε ακόμη 6.29μ και 6.33μ) κατετάγη 15η και έμεινε επίσης εκτός τελικού.

Οι προκριματικοί έγιναν υπό συνεχή βροχόπτωση και χαρακτηριστικό είναι ότι καμία αθλήτρια δεν έπιασε το όριο πρόκρισης των 6.70μ. Κορυφαία των προκριματικών ήταν η Ρωσίδα Ντάρια Κλίσινα με 6.66μ.