Νίκες για Μπαρτσελόνα, Ρεάλ και Ατλέτικο

Ο Μέσι δεν χρειάστηκε να σκοράρει, καθώς το έκαναν οι αντίπαλοί του στην ίδια τους την ομάδα και η Μπαρτσελόνα με δύο αυτογκόλ, νίκησε με 3-0 την Χιρόνα εκτός έδρας, πραγματοποιώντας το 6Χ6 στην La Liga. Η Ρεάλ Μαδρίτης πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν αλλά τα δύο δοκάρια της Αλαβές και τα δύο γκολ του Ντάνι Θεμπάγιος στην παρθενική του εμφάνιση στην ενδεκάδα, έδωσαν τη νίκη με 2-1 στη Ρεάλ. Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η νικήτρια στο «Wanda Metropolitano» με 2-0 επί της Σεβίλης, την οποία υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα, ενώ την ξεπέρασε και στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση.

Ο Μέσι δεν χρειάστηκε να σκοράρει, καθώς το έκαναν οι αντίπαλοί του στην
ίδια τους την ομάδα και η Μπαρτσελόνα με δύο αυτογκόλ, νίκησε με 3-0
την Χιρόνα εκτός έδρας, πραγματοποιώντας το 6Χ6 στην La Liga.

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στον 4ο όμιλο του Champions League πήρε μία ακόμη νίκη και διεύρυνε τη διαφορά της από την δεύτερη της κατάταξης, Ατλέτικο Μαδρίτης στο +4 και είναι πανέτοιμη για το ματς με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην Πορτογαλία, το βράδυ της ερχόμενης Τετάρτης.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν κι ο Ζινεντίν Ζιντάν έπρεπε να βγάλει κάποιον άσο από το μανίκι. Ετσι, εμπιστεύτηκε τον Ντάνι Θεμπάγιος, τον 21χρονο που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από τη Μπέτις.

Στην πρώτη του συμμετοχή στην αρχική ενδεκάδα, ο νεαρός μέσος πέτυχε και τα δύο γκολ στη νίκη 2-1 επί της ουραγού Αλαβές στο «Μεντιθορόθα» και έγινε ο ήρωας των «μερένγκες».

Δυο γκολ είχε σημειώσει μέχρι σήμερα σε όλη του την καριέρα στην Πριμέρα, αλλά σήμερα κατάφερε να βγάλει από το αδιέξοδο την ομάδα του, έστω κι αν χρειάστηκε μεγάλη δόση τύχης με τους γηπεδούχους να σημαδεύουν δύο φορές τα δοκάρια του Κέιλορ Νάβας.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η νικήτρια στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε στο «Wanda Metropolitano» 2-0 της Σεβίλης, την υποχρέωσε την πρώτη φετινή της ήττα και την ξεπέρασε στη βαθμολογία, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου κάθε ομάδα είχε από ένα δοκάρι, οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν στο πρώτο λεπτό του β΄ μέρους με τον Καράσκο και ο Γκριζμάν στη συνέχεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο Ντιέγκο Κόστα, που το πρωί πέρασε τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και πλέον απομένουν τα τυπικά για την επιστροφή του μετά από 3,5 χρόνια στην Ατλέτικο (με την οποία βέβαια θα έχει δικαίωμα συμμετοχής από τον Ιανουάριο).

Εκπληκτικό ματς έγινε στο «Ροσαλέδα» όπου η τοπική Μάλαγα του Μίτσελ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 1-3 εναντίον της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο τελευταίο δεκάλεπτο, κι ενώ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 52′ λόγω αποβολής του Κουζμάνοβιτς. Παρόλα αυτά, κατάφερε να ισοφαρίσει 3-3 και να κατακτήσει τον πρώτο της βαθμό μετά από έξι αγωνιστικές στην Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σεβίλη 2-0
(46΄ Καράσκο, 70΄ Γκριζμάν)

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2
(40΄ Γκαρθία – 10΄,43΄ Θεμπάγιος)

Μάλαγα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-3
(4΄πεν. Αντούριθ, 51΄,70΄ Ινιάκι Γουίλιαμς – 35΄,84΄ Ρολάν, 81΄ Μπαϊσέ)

Χιρόνα-Μπαρτσελόνα 0-3
(17΄ αυτ. Αντάι, 48΄αυτ. Ιραϊθόθ, 69΄ Σουάρες)

ΑΠΕ-ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.