Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Στην κορυφή της Euroleague ο Ολυμπιακός

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Euroleague βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του επί του Ερυθρού Αστέρα με 85 - 59 στο ΣΕΦ.

Στην πρώτη θέση της κατάταξης της Euroleague βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, με ρεκόρ 6-2 μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μετά την επικράτησή του επί του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 85 – 59 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Ολυμπιακός εστίασε το παιχνίδι του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και με τους Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ να «χτυπούν» κοντά στο καλάθι οι «ερυθρόλευκοι» σήκωσαν με το… καλημέρα κεφάλι στο σκορ, ενώ όταν μπήκε στην… εξίσωση και ο Στρέλνιεκς από τα 6.75 οι Πειραιώτες ξέφυγαν στο 6΄ για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (+11, 18-7), για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +9 (22-13).

Ωστόσο, στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, η ελληνική ομάδα έχασε τη διάρκειά της στην άμυνα, δεν έλεγξε τα ριμπάουντ και υποπίπτοντας σε 6 λάθη μέχρι το ημίχρονο έδωσε την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να μειώσει στους -3 (30-27 στο 15΄). Γρήγορα όμως υπήρξε ανασύνταξη και με τον Ρόμπερτς να εκτελεί από τα 6.75, ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι τη διαφορά, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (47-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, πάντως, ο Ολυμπιακός «καθάρισε» την αναμέτρηση… Οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνα τους, κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ και με επιμέρους σκορ 18-9, εκτόξευσαν στο 28΄ τη διαφορά στο +19 (65-46), μπαίνοντας πρόωρα σε τροχιά νίκης. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 26΄ και με το σκορ 61-45 υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή, καθώς δημιουργήθηκε αποπνικτική ατμόσφαιρα εντός του αγωνιστικού χώρου, από δακρυγόνο που έπεσε έξω από το ΣΕΦ. Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τους Πειραιώτες να φτάνουν χωρίς… άγχος στο τελικό 85-59.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακλίν 9, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 11 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 13, Στρέλνιεκς 9 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 6 (2), Ουίλτζερ, Τόμπσον 14 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς): Κέσελ, Ραντίτσεβιτς 2, Ντάνγκουμπιτς 3, Λάζιτς, Αντιτς 9 (3), Ντόμπριτς 4, Φελντέιν 6 (1), Ρότσεστι 20 (4), Λεσόρτ 1, Γιοβάνοβιτς 8, Μπιέλιτσα 6.

in.gr

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.