Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Η Ξάνθη νίκησε τον Πανιώνιο με πρωταγωνιστή τον Γέντρισεκ

Με πρωταγωνιστή τον Ερικ Γέντρισεκ η Ξάνθη πέτυχε σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League. Ο Σλοβάκος άσος της ακριτικής ομάδας πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης (23' και 65'). Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Νέας Σμύρνης αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Οικονόμου στο 84ο λεπτό.

Με πρωταγωνιστή τον Ερικ Γέντρισεκ η Ξάνθη πέτυχε σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League. Ο Σλοβάκος άσος της ακριτικής ομάδας πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης (23′ και 65′).

Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Νέας Σμύρνης αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Οικονόμου στο 84ο λεπτό.

Πιο δυναμική στο πρώτο 20λεπτο η Ξάνθη, πίεσε την άμυνα του Πανιωνίου και δεν άργησε να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό, ο Γέντρισεκ πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και με σουτ από το ημικύκλιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προσπάθησε ν’ αντιδράσει και στο 30′ έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν έπειτα από σέντρα, ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε να μπλοκάρει υπό την πίεση του Μασούντ και ο Σβάρνας παραλίγο να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά πρόλαβε την μπάλα ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.

Στο 36′ η Ξάνθη λίγο έλειψε να διπλασιάσει το σκορ, όταν έπειτα από σοβαρό λάθος των ποδοσφαιριστών του Πανιωνίου, ο Γέντρισεκ βρέθηκε απέναντι από τον Κότνικ που αντέδρασε ωραία και κράτησε το 1-0.

Στην επανάληψη, η Ξάνθη είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Πανιώνιο, όταν στο 51′ ο Σαραμαντάς με κοντινό σουτ απείλησε την εστία του Ζίβκοβιτς. Η ακριτική, όμως, ομάδα συνέχισε να πιέζει και κατάφερε στο 65ο λεπτό να διπλασιάσει το σκορ με πρωταγωνιστική και πάλι τον Ερικ Γέντρισεκ.

Τότε ο Λουσέρο βρήκε τον Σλοβάκο άσο, που βγήκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, και εκτέλεσε τον Κότνικ με άψογο πλασέ. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά δεν τα κατάφερε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Ο διαιτητής Αλεξάνδρος Αρετόπουλος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Κασάδο, Μπρίτο, Κίκε, Μπαξεβανίδη – Βλάχο, Μασούντ, Σαββίδη.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Κασάδο, Μεχία, Ντε Λούκας, Λουσέρο (85′ Μελιόπουλος), Μπρίτο (12′ λ.τ. Ρότσε), Κίκε (77′ Ορφανίδης), Γέντρισεκ.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισάφι, Κόρμπος, Σαββίδης, Μασούντ (46′ Σαραμαντάς), Λάμπρου (78′ Ταποκό), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (68′ Γλυνός).