Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ο Αστέρας συνέτριψε τον Πλατανιά με 3-0 στα Χανιά

Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης στα Χανιά επί του ουραγού, Πλατανιά, με 3-0, για την 11η αγωνιστική της Super League. Ο Γκοντό στο 11΄, ο Πασαλίδης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ο Μανιάς στο 72΄ ήταν οι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έδωσε συνέχεια στην επίσης κομβικής σημασίας εντός έδρας επιτυχία επί του Παναθηναϊκού, πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος και με το «τρίποντο» που πήρε ανέβηκε στην 12η θέση.

Τέσσερις πιο κάτω, με 6 σερί ήττες, βρίσκεται ο Πλατανιάς. Το ντεμπούτο του Μανουέλ Ρόκα στον πάγκο δεν έφερε… γούρι στους γηπεδούχους, οι οποίοι από πολύ νωρίς κινδυνεύουν όσο καμία άλλη ομάδα με υποβιβασμό.

Με τις ιδανικότερες συνθήκες ξεκίνησε το ματς για τους Αρκάδες, που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Γκοντό. Ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μουνάφο και με πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη (1-0).

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη «άγγιξε» το 2-0 σε άλλες τρεις περιπτώσεις στγη συνέχεια, αλλά οι Γκοντό και Τόνσο στο 28΄ και 30΄ απέτυχαν από πλεονεκτικές θέσεις να σκοράρουν.

Στο 40΄ ο Κοκκαλάς έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Ιγκλέσιας κρατώντας «ζωντανούς» τους Χανιώτες στο ματς, ωστόσο, μία νέα αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη δυνατότητα στον αμαρκάριστο Πασαλίδη να πετύχει το 2-0 με κεφαλιά μετά το φάουλ του Τόνσο.

Το ματς τελείωσε οριστικά στο 72΄ με τον Μανιά, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, να ακουμπά τη μπάλα και με τη βοήθεια του Μπούντνικ να καταλήγει στα δίχτυα του Κοκκαλά (3-0).

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος

Κίτρινες: Τόνσο

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Σκαρντοβέλι, Αγγελόπουλος (46΄ Ντεβέσα), Κοροβέσης, Στάθης, Πατράλης, Δημούτσος (81΄ Στανισάβλιεβιτς), Μπούντνικ, Ενσικουλού (72΄ Γκρζέλτσακ), Ντικανόμα, Στάμου

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Ιγκόρ Σίλβα, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς (82΄ Τσουκαλάς), Τόνσο (89΄ Σελίν), Γκοντό (69΄ Μανιάς), Τσιλιανίδης.