Η Χετάφε «δάγκωσε» τη Βαλένθια, νίκη ανάσα η Λεγανές

Η Χετάφε των 10 παικτών από το 28ο λεπτό έκανε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στις πρώτες 14 αγωνιστικές της La Liga, επικρατώντας με 1-0 της Βαλένθια, η οποία γνώρισε την πρώτη εφετινή της ήττα (είχε 9 νίκες και 4 ισοπαλίες). Σημαντική νίκη πέτυχε η Λεγανές, στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κατηγορία, επί της Βιγιαρεάλ με 3-1.

Η αποβολή του Ουρουγουανού μέσου, Μάουρο Αραμπάρι πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, όχι μόνο δεν επέδρασε αρνητικά στην ψυχολογία των Μαδριλένων, αντίθετα, κατάφεραν σε μία από τις λίγες αντεπιθέσεις που έβγαλαν να σκοράρουν και να κρατήσουν την πολύτιμη νίκη παρά την πίεση που άσκησαν οι «νυχτερίδες» για περίπου 30 λεπτά στην επανάληψη.

Η Βαλένθια έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στο -2 από τη Μπαρτσελόνα, η οποία το Σάββατο αναδείχθηκε ισόπαλη με την Θέλτα (2-2).

Σημαντική νίκη πέτυχε η Λεγανές, στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κατηγορία, επί της Βιγιαρεάλ με 3-1, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Λεγανιές πήρε τη νίκη με τα γκολ των Ρίκο (72′), Ελ Ζαρ (81′) και Γκάμπριελ (90′), ενώ η Βιγιαρεάλ είχε προηγηθεί στο 60ο λεπτό με τον Ντάνιελ Ράντα.

Συνοπτικά τα έως τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής:

Μάλαγα-Λεβάντε 0-0

Μπαρτσελόνα-Θέλτα 2-2
(22′ Μέσι, 62′ Σουάρες – 20′ Ασπας, 70′ Γκόμες)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 2-1
(63΄ Φιλίπε Λουίς, 88΄ Γκριεζμάν – 29΄ Γουίλιαν Χοσέ)

Σεβίλη-Λα Κορούνια 2-0
(45΄+1 Μπεν Γεντέρ, 79΄ Κρον-Ντέλι)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 0-0

Λεγανές-Βιγιαρεάλ 3-1
(72′ Ρίκο, 81′ Ελ Ζαρ, 90′ Γκάμπριελ-60′ Ράντα)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.