Και η Μπαρτσελόνα υπέκυψε σε Καλάθη και... νόμο του ΟΑΚΑ

Και η Μπαρτσελόνα υπέκυψε σε Καλάθη και… νόμο του ΟΑΚΑ

Με μόλις 4/22 τρίποντα απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να διατηρήσει (για 9ο ματς) αήττητο το... Palau OAKA επικρατώντας με 84-75, χάρη στην πιεστική του άμυνα. Ο «double double» Νικ Καλάθης (17π., 12ασ), ο «ιπτάμενος» Τζέιμς Γκιστ (17π., 6ρ.) και η σταθερή αξία Κρις Σίνγκλετον (14π.) οδήγησαν τους «πράσινους» στη 12η νίκη τους σε 17 αγωνιστικές, ενώ η 4η περίοδος εξελίχτηκε σε προσωπική υπόθεση του Νίκου Παππά (15π.).

Με μόλις 4/22 τρίποντα απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός βρήκε
τον τρόπο να διατηρήσει (για 9ο ματς) αήττητο το… Palau OAKA επικρατώντας με 84-75,
χάρη στην πιεστική του άμυνα.

Ο «double double» Νικ Καλάθης
(17π., 12ασ), ο «ιπτάμενος» Τζέιμς Γκιστ (17π., 6ρ.) και η σταθερή αξία
Κρις Σίνγκλετον (14π.) οδήγησαν τους «πράσινους» στη 12η νίκη τους σε 17
αγωνιστικές, ενώ η 4η περίοδος εξελίχτηκε σε προσωπική υπόθεση του
Νίκου Παππά (15π.).

Ο Τομά Ερτέλ αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα με 18 πόντους που είχε προηγηθεί και με +7 (32-25). Οι «μπλαουγκράνα» μετρούν 11 ήττες κι ενώ προέρχονταν από δύο διαδοχικές νίκες επί των Κίμκι και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Παναθηναϊκός είδε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης την Μπαρτσελόνα να τον «χτυπά» μέσα στη ρακέτα, με πρωταγωνιστή τον Τόμιτς (8π.), ενώ όταν μπήκε στην εξίσωση και η ευστοχία των Καταλανών από τα 6.75, τότε οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -6 (10-16 στο 7΄).

Ωστόσο, το «τριφύλλι», που έψαχνε το τρίποντο (0/4 στο α’ δεκ.), έβγαλε αντίδραση και με τον Καλάθη να δίνει ρεσιτάλ σε εκτέλεση (8π.) και δημιουργία (2ασ.) έτρεξε στον αιφνιδιασμό και ισοφάρισε σε 16-16, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο -2 (17-19).

Με τους Ερτέλ και Κόπονεν να αιφνιδιάζουν από τα 6.75 τον Παναθηναϊκό, οι Ισπανοί ξέφυγαν γρήγορα με +6 (21-27), ενώ στο 15΄ η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (25-32). Σε εκείνο το σημείο, πάντως, οι «πράσινοι» έδεσαν την άμυνα τους, υποχρέωσαν σε 9 λάθη τους αντιπάλους και με επιμέρους σκορ 11-2 πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια έχοντας πετύχει την ανατροπή (36-34).

Πολύτιμη η αμυντική προσφορά των Ντένμον και Βουγιούκα σε αυτό το διάστημα, όπως και αυτή του Σίνγκλετον από τα 6.75, με τον Αμερικανό να σημειώνει το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση (1/10) ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη και να υπογράφει την ανατροπή (35-34).

Μετά από ένα φτωχό επιθετικά πρώτο πεντάλεπτο, που βρήκε σε θέση ισχύος την Μπαρτσελόνα (37-40 στο 25΄), ανέλαβε δράση ο Γκιστ. Με δύο προσωπικές ενέργειες του Αμερικανού σε άμυνα (μπλοκ) και επίθεση (καλάθι και φάουλ) ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα στο 26΄ (42-40), ενώ με τον Καλάθη να μοιράζει εύκολα καλάθια σε Σίνγκλετον, Γκιστ και Λοτζέσκι, οι «πράσινοι» μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (54-48).

Με τον Βουγιούκα να βγάζει… ασπροπρόσωπο τον Παναθηναϊκό στις μάχες του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, οι «πράσινοι» άρχισαν να χτίζουν ψυχολογία και διαφορά (62-54 στο 33΄), ενώ όταν βρήκαν και το τρίποντο (Γκάμπριελ) ξέφυγαν για πρώτη φορά με +11 (67-56 στο 35΄).

Οι Ισπανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά με τον Καλάθη να κάνει… ευτυχισμένους τους συμπαίκτες του μοιράζοντας διαδοχικές ασίστ, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο 38΄ σε τροχιά νίκης (73-62)…

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 54-48, 84-75.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Παστούσιακ (Πολωνία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3, Παππάς 15 (1), Ντένμον 2, Γκιστ 17, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 4, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 17, Αντετοκούνμπο 2

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σίτο Αλόνσο): Ρίμπας 10 (2), Χανγκά 3, Ναβάρο 7 (1), Ερτέλ 18 (2), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 7, Κοπόνεν 5 (1), Κλαβέρ, Τόμιτς 12, Μοερμαν 11 (1)

Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στη Euroleague έχει ως εξής:

17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11-12/1/2018)

Πέμπτη, 11 Ιανουαρίου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 84-75
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Μπάμπεργκ (Γερμανία) 90-88
Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
Βαλένθια (Ισπανία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)

Παρασκευή, 12 Ιανουαρίου

Μπασκόνια (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 21:30
Κίμκι (Ρωσία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Μάλαγα (Ισπανία)

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.