Παρασκευή 19 Απριλίου 2024
Η Λειψία το ντέρμπι, νίκες για Στουτγκάρδη και Ανόβερο

Σημαντικές νίκες στην προσπάθεια που κάνουν για να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας πέτυχαν, Στουτγκάρδη και Ανόβερο. Το Ανόβερο, μάλιστα, αν και βρέθηκε να χάνει στο 31΄ 0-2 από την Μάιντς μέσα στην έδρα του, κατάφερε να ισοφαρίσει πριν κλείσει το ημίχρονο και με το χατ τρικ του Φίλκρουγκ, να πετύχει την ολική ανατροπή στο 75΄. Η Λειψία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Bundesliga με την Σάλκε (3-1) και πέρασε μόνη στην 2η θέση της κατάταξης.

Με το αυτογκόλ του Σταρκ στο 78΄ η Στουτγκάρδη πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Στην αρχική ενδεκάδα των γηπεδούχων βρέθηκε ο Τάσος Δώνης, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 58΄ από τον Γκίντζεκ.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν και πάλι βασικός στο Αμβούργο, αλλά η ομάδα του γερμανικού Βορρά γνώρισε άλλη μία ήττα (0-1) από την Άουγκσμπουργκ και παραμένει σε δεινή βαθμολογική θέση.

Η Λειψία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Bundesliga με την Σάλκε (3-1) και πέρασε μόνη στην 2η θέση της κατάταξης. Η ομάδα του Χάσενχουτλ δείχνει αποφασισμένη να βρεθεί ξανά στους ομίλους του Champions League την ερχόμενη περίοδο, αν κι ακόμη είναι πολύ νωρίς για τις όποιες εκτιμήσεις.

Οι «βασιλικοί μπλε» ισοφάρισαν προσωρινά με τον Νάλντο το γκολ του Κεϊτά, αλλά μέσα σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι πέτυχαν 2 τέρματα και «καθάρισαν» την αναμέτρηση.