Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Νίκες για Πανιώνιο, ΑΕΚ, Τρίκαλα, Κολοσσό, ήττες για ΠΑΟΚ, Άρη

Πολύ δύσκολα, η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη στην έδρα τής Κύμης με 79-77 σε ένα ματς θρίλερ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών. Ο τρομερός Φάρος έριξε... κατοστάρα στον ΠΑΟΚ 101-89, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε από το Αλεξάνδρειο επικρατώντας του Άρη με 86-72. Ο Πανιώνιος έκανε περίπατο με 96-64 επί του Ρέθυμνου στη Νέα Σμύρνη, ενώ τα Τρίκαλα επιβλήθηκαν με 71-59 του Κόροιβου Αμαλιάδας.

Πολύ δύσκολα, η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη στην έδρα τής Κύμης με 79-77 σε ένα ματς θρίλερ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών. Ο τρομερός Φάρος έριξε… κατοστάρα στον ΠΑΟΚ 101-89, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε από το Αλεξάνδρειο επικρατώντας του Άρη με 86-72. Ο Πανιώνιος έκανε περίπατο με 96-64 επί του Ρέθυμνου στη Νέα Σμύρνη, ενώ τα Τρίκαλα επιβλήθηκαν με 71-59 του Κόροιβου Αμαλιάδας.

Πανιώνιος-Ρέθυμνο 96-64

Τη δεύτερη νίκη του, η οποία τον κρατά «ζωντανό» στο κηνύγι της παραμονής, πέτυχε ο Πανιώνιος, 96-64, επί του Ρεθύμνου. Ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς είχε σημειώσει 21 πόντους με 5/8 τρίποντα μέχρι το 24ο λεπτό και ήταν κυρίως χάρη σε αυτόν που οι «κυανέρυθροι» συνέτριψαν την ομάδα της Κρήτης. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κέρδισε ένα ματς… δίχως αύριο, ενώ οι Κρήτες που είχαν νικήσει τον Άρη στο Αλεξάνδρειο την περασμένη εβδομάδα, μετρούν 7 ήττες.

Η ευστοχία των παικτών του Βαγγέλη Ζιάγκου έξω απ’ τη γραμμή του τριπόντου έριξε νωρίς στο… καναβάτσο, το Ρέθυμνο. Οι «κυανέρυθροι» ευστόχησαν σε 10 τρίποντα (στα 16 στο πρώτο μέρος) μετατρέποντας το υπέρ τους 28-15 της 1ης περιόδου σε 53-34 στο ημίχρονο.

Ο Πανιώνιος ανέβασε τη διαφορά στους +29 (70-41) στο 26′, ενώ στο 33′ το σκορ ήταν 82-48. Με 16/26 τρίποντα, μετά από 40 λεπτά από πλευράς γηπεδούχων, ο τεχνικός του Ρεθύμνου Νίκος Βετούλας είχε πλήρη άποψη για το πως είχε επέλθει η ήττα της δικής του ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-34, 76-48, 96-64

Διαιτητές: Μάνος-Μαγκλογιάννης-Τσούνας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Νταλό 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τσούπκοβιτς 21 (2/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα), ΜακΝίλι 4, Σαρικόπουλος 5, Σακελλαρίου 18 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΔίπλαροςΚράβιτς 17 (8/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Καρακεχαγιάς, Μολφέτας 5, Μαραγκίδης, Γούντσον 9

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Γκουντγουίν 12, 2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κόττας 8, Χριστοδούλοπυ 7 (1), Μόρισον, Αρμσταντ 2, Ντάνιλες 6, Μπούντι 8 (2/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Στεφανίδης, Δραγάτης 3, Θεοδωρίδης, Λι 6, Γιαννόπουλος 12 (4/9 τρίποντα)

Άρης-Κολοσσός Ρόδου 72-86

Επιβλητικό πέρασμα, όντας το… αφεντικό στο παιχνίδι, σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, έκανε σήμερα από το Αλεξάνδρειο, απέναντι στον Αρη ο Κολοσσός Ρόδου. Με σχετική άνεση επικράτησε, για τη 13η αγωνιστική της Basket League, με 86-72 και έφτασε έτσι τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα.

Καταλυτικό ρόλο για την έκβαση του ματς υπέρ του, είχαν η υπεροχή του στη ρακέτα (μάζεψε 41 ριμπάουντ έναντι 26 των «κίτρινων»), οι όμορφες συνεργασίες των παικτών του που του έδωσαν 24 ασίστ (12 είχε ο Αρης) και η επιθετική πολυφωνία του (5 καλαθοσφαιριστές του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων).

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τι Τζέι Μπρέι (16π., 4 ριμπ, 6 ασ. 2κλ), Μάλκομ Γκρίφιν (15π., 4 ασ.), Σταύρος Σχίζας (15π, 5 ριμπ), Μάρβιν Τζόουνς (14π, 9 ριμπ., 3 κοψ). Ξεχώρισε περισσότερο για τους Θεσσαλονικείς ο Ιβάν Μάρας (18π, 4 ριμπ., 2 κλ).

Ομαδικό πνεύμα, έλεγχος στην… εναέρια κυκλοφορία (15 ασίστ, 21 ριμπάουντ, εκ των οποίων 6 επιθετικά, με τους αντιπάλους να είναι, αντίστοιχα, στα 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και με ευκολότερες επιλογές προς το καλάθι, είτε στη ρακέτα, είτε από την περιφέρεια, ο Κολοσσός Ρόδου ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ για το πρώτο ημίχρονο.

Μετά το ισόπαλο 13-13 στο 5′, οι νησιώτες προηγήθηκαν με 9 πόντους στο 12′ (30-21), με τους Γκρίφιν, Σχίζα, αρχικά, εκτελεστές, διαφορά που «ανέβηκε» στο +16 στο 17′ (29-45), με τον Τζόουνς, κατά βάσει, να… πυροβολεί.

Με τους Μπελ, Φλιώνη, ο Αρης πλησίασε στους 10 πόντους στο 21′ (38-48), η «απάντηση», όμως, προέκυψε τάχιστα από τον Κολοσσό. Με 3/3 τρίποντα από τους Μπρέι, Γκρίφιν, Χάρις και ένα κάρφωμα από τον Σχίζα, απέκτησε «αέρα» 17 πόντων στο 26′ (42-59), χρονικό σημείο στο οποίο άρχισαν να ακούγονται τα πρώτα συνθήματα εις βάρος της ΚΑΕ Αρης από την κερκίδα.

Οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια, μείωσαν στο 27′ στους 9 πόντους (50-59), με επιμέρους 3-13, ωστόσο, ο Κολοσσός βρέθηκε με +19 στο 31′ (53-72), μπαίνοντας ουσιαστικά σε τροχιά διασφάλισης της νίκης.

Ο Αρης έκανε την ύστατη προσπάθεια να «γυρίσει» το ματς. Με τους Μποχωρίδη, Προύιτ, Μάρας, ως επί πλείστον, εκφραστές του, «ψαλίδισε» τη διαφορά στους 7 πόντους στο 38′ (70-77), ο Σχίζας, εντούτοις, με τρίποντο έστειλε τον Κολοσσό ξανά στο +10 (70-80), «καθαρίζοντας» έτσι το παιχνίδι για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-48, 53-68, 72-86

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τσώνος, Σκούτας

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μάρας 18 (1), Μποχωρίδης 8, Φλιώνης 5 (1), Τσαϊρέλης 6, Πουλιανίτης 8 (2), Χρηστίδης 1, Μούρτος 2, Προύιτ 12 (1), Ντούβιερ 5 (1), Μπελ 7 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Αρης Λυκογιάννης): Γουέρ 2, Γκρίφιν 15 (3), Χάρις 10 (2), Τζόουνς 14, Σχίζας 15 (3), Μπιλλής 5, Αγγελάκος, Σταμάτης, Μπρέι 16 (4), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 6 (2), Ράιτ 3

ΓΣΛ Φάρος-ΠΑΟΚ 101-89

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του αυτή τη σεζόν, ο ΓΣΛ Φάρος έριξε στο «καναβάτσο» τον ΠΑΟΚ, 101-89, στη Λάρισα. Ο Σάφτενααρ… άγγιξε το triple double με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ! Κι ενώ ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 36 λεπτά, οι Θεσσαλοί απάντησαν με σερί 12-0 (από το 87-85 στο 99-85) και ο «Δικέφαλος του Βορρά» συμβιβάστηκε με μία 5η ήττα. Αυτή ήταν η 5η νίκη για τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε επιθετικό παιχνίδι μετά το τζάμπολ, με το προβάδισμα ν’ αλλάζει διαρκώς… χέρια. Ο Γυμναστικός, μετά το 2-8 του ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, 27-26 στο 10ο λεπτό, ενώ στο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 49-49.

«Μάχη» σώμα με σώμα έγινε και στην 3η περίοδο, με την άμυνα να περνά σε δεύτερο λόγο και για τις δύο ομάδες. Η έναρξη της 4ης περιόδου βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο +2, 73-75. Για 6 λεπτά, το σκορ ανέβαινε πόντο πόντο για ΓΣΛ Φάρο και ΠΑΟΚ, αλλά οι παίκτες του Σκουρτόπουλου φύλαγαν το… καλύτερο για το τέλος. Με ένα ξέσπασμα άφησαν χωρίς απαντήσεις τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 73-75, 101-89

Διαιτητές: Ψαριανός-Παναγιώτου-Βαρδάλος

ΓΣΛ Φάρος (Θανάση Σκουρτόπουλο): Κιλί 8 (1), Μπάντερ 15 (2), Παπαμακάριος 6, Μαραγκός 11 (5 ριμπάουντ) , Μουράτος 17 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ)), Διαμαντάκος, Χατζηκυριακίδης, Σάφτενααρ 22 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαντωνίου 16 (1/4 τρίποντα, 8 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 12 (2), Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Ζάρας 8, χαραλαμπόπουλος 15 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καραμανώλης, Κατσίβελης 13 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζάκσον 6 (1), Γκος 17 (1), Τζόουνς 14 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

Κύμη-ΑΕΚ 77-79

Ιδρωσε, αλλά κατάφερε να περάσει από το κατάμεστο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» η ΑΕΚ, επικρατώντας με 79-77 της Κύμης. Το τρίποντο του ΜακΦέιντεν δεν βρήκε στόχο ευτυχώς για την Ένωση. Στα μεγάλα σουτ του Γκριν, αλλά και στην αστοχία των παικτών της Κύμης στο τέλος, κυρίως από τη γραμμή του φάουλ οφείλεται η 8η ήττα της ομάδας της Εύβοιας. Με 19 πόντους και 7 κερδισμένα φάουλ ο Χάρις Μάνι ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Η Κύμη προερχόταν από 5 νίκες στα τελευταία παιχνίδια της, απέδειξε ότι είναι φορμαρισμένη και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τέλους. Ομως, η ΑΕΚ, εστω κι αν έπαιζε εκτός έδρας, είχε τον κόσμο με το μέρος της, αφού πολλοί φίλαθλοι ταξίδεψαν μέχρι τη Χαλκίδα για να συμπαρασταθούν στους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα. Η Κύμη προηγήθηκε με 19-10 και 24-16, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με σερί 11-0 για το 24-27. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο +2, 42-40.

Στην τρίτη περίοδο η Κύμη με σερί 7-0 ξέφυγε με +7, 51-44, ενώ στο 30΄ διατηρούσαν το προβάδισμα, 60-56. Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 67-67 και 70-70 δια χειρός Μπάρλοου. Το παιχνίδι ήταν θρίλερ στο τέλος, με τον Μάικ Γκριν να σημειώνει τους 8 από τους 9 τελευταίους πόντους της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Διαμαντής-Μαλαμάς

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (2), Οκερεαφόρ 6 (1), ΜακΓκί 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (2), Σμιθ 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (3), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8

Τρίκαλα-Κόροιβος Αμαλιάδας 71-59

Τα Τρίκαλα πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους και πρώτη από όταν ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Φώτης Τακιανός, επικρατώντας με 71-59, του Κοροίβου Αμαλιάδας, για την 13η αγωνιστική της Α1. Με τέσσερις παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων (Τέγιτς 17, Τέιμς 13, Τζόουνς 12, Λούντζης 10), η ομάδα της Θεσσαλίας επέβαλε το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό κάνοντας επίδειξη δύναμης για το υπόλοιπο και μέχρι τη λήξη.

Το επιμέρους σκορ 20-8 των Τρικάλων στην 1η περίοδο… μιλά από μόνο του. Ο Κόροιβος σημείωσε μόλις 20 πόντους στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου να επιμένουν, χωρίς αποτέλεσμα, έξω από τα 6.75. Στον αντίποδα, από 10 πόντους είχαν πετύχει στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ο ΣονΝτρε Τζόουνς και ο Μιχάλης Λούντζης, ενώ με 9 ακολουθούσε ο Μάρκο Τέγιτς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην 3η περίοδο, με buzzer beater τρίποντο του Πόσλεϊ, μείωσαν σε 56-43 στο 30′, αλλά στην 4η περίοδο οι παίκτες του Τακιανού ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν για να πανηγυρίσουν μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 56-43, 71-59

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Ανδρικόπουλος-Μπίκας

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φώτης Τακιανός): Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σλαφτσάκης 5 , Τέγιτς 17 (7 ριμπάουντ, 8/9 δίποντα), Τέιμς 4, Χατζηνικόλας, Καλόγιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Φιλντς 7

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Κάρσον 10 , Κον 6, Σκουλίδας 4 (6 ριμπάουντ), Φλόρβεους, ΝτιΚόζι 6, Πόσλι 15 (3), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 6 (8 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 10 (8 ριμπάουντ)

Σε αναμετρήσεις της 13ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.