«Κάρφωσε» τον ΠΑΟΚ και την πρωτιά ο Ολυμπιακός

Στα χαρτιά ήταν ντέρμπι, στο γήπεδο όμως ο Ολυμπιακός απέδειξε ότι τη δεδομένη στιγμή δεν υπάρχει ομάδα στην Ελλάδα που να μπορεί να σταθεί απέναντί του. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν για δεύτερη φορά στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ, πάλι με 3-1 και σημείωσαν τη 16η νίκη σε ισάριθμους αγώνες, διατηρώντας το απόλυτο σε συγκομιδή βαθμών με απώλεια μόλις τριών σετ!

Η πειραϊκή ομάδα έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στον «Δικέφαλο», που κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 1-1 κερδίζοντας το σετ με 26-24 μετά από δύο λάθη του Μπέμε, αλλά δεν είχε «αντίδοτο» στο σερβίς και την επίθεση του αντίπαλου. Οι Ντρίζγκα, Πετρέας, Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ έσπρωξαν τους «ερυθρόλευκους» στη νίκη, ενώ ο ΠΑΟΚ ελπίζει, προϊόντος του χρόνου, να συνεχίσει τη βελτίωσή του.

Οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 25-13, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε μετά την άουτ επίθεση σε πρώτο χρόνο του Μπέμε και το μπλοκ του Πελεκούδα στον Γερμανό. Ο Ολυμπιακός απάντησε με καλύτερη υποδοχή και αποτελεσματικό σερβίς και πήρε το 3ο σετ με 25-20, ενώ σφράγισε τη νίκη με το σερβίς του Ζουπάνι τρέχοντας σερί 6-0 στο 4ο σετ, που μετέτρεψε το 15-16 σε 21-16.

«Παίξαμε καλά στο σερβίς και στην επίθεση κι ελέγξαμε το παιχνίδι, το οποίο σε όλη τη διάρκειά του ήταν στην πλευρά μας. Ο ΠΑΟΚ είχε αλλαγές με τους παίκτες, ωστόσο μείναμε συγκεντρωμένοι, πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε την πορεία μας.

Είναι πολύ σημαντικό να πάρουμε την πρώτη θέση όσο πιο γρήγορα γίνεται, γιατί θα έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Από τη στιγμή που θα την πάρουμε θα είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στα παιχνίδι του Challenge Cup, του Κυπέλλου και στις προπονήσεις», σχολίασε ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ντανιέλε Ρίτσι, χαρακτήρισε δίκαιο το αποτέλεσμα και παραδέχθηκε ότι «ο Ολυμπιακός υπερέχει αυτή τη στιγμή από εμάς σε ορισμένα σημεία, αλλά δε νομίζω πως έχουμε τεράστιες διαφορές πλέον. Δε μπορούμε να φτάσουμε στο 50-50 έτσι όπως είναι οι ομάδες, αλλά αν φέρουμε τη διαφορά στο 45-55 τότε θα έχουμε ελπίδες να πετύχουμε τους στόχους μας».

Και ο πολύπειρος Ιταλός συνέχισε: «Εκεί που θέλω να δουλέψω περισσότερο είναι στη νοοτροπία των παικτών, που θα μας ανεβάσει επίπεδο. Έχουμε πρόβλημα με τραυματισμούς των Βάλκιερς, Τακουρίδη. Έρχονται τα ματς με Χάλκμπανκ και Ηρακλή Χαλκίδας, που είναι Τρίτη και Παρασκευή και πρέπει να ανασυγκροτηθούμε».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ):
Οϊβάνεν 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/6 επ, 5 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -27% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 53% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ -36% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (11/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 22 (21/32 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/5 επ, 67% υπ -33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ -30% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 1(1/3 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ), Γκιόν 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ).

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Βαθμολογία UEFA: O Ολυμπιακός κρατάει το όνειρο της Ελλάδας ζωντανό

Η ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά δίνει έξτρα βαθμούς στην Ελλάδα και κρατάει το μεγάλο όνειρο της 15ης θέσης ζωντανό.