Η Γιουβέντους «μάδησε» τους Πετεινούς, πέρασε με ήττα η Σίτι

Η τεράστια Γιουβέντους έφτασε, με μεγάλη ανατροπή και απέναντι σε τραγικά διαιτητικά λάθη, στην πρόκριση απέναντι στην Τότεναμ, της οποίας επικράτησε με 2-1 στο Γουέμπλεϊ. Οι Ιταλοί παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο τόσο μετά το 2-2 του πρώτου ματς, όσο και από το γεγονός ότι οι Άγγλοι προηγήθηκαν, κατάφεραν με δύο γκολ σε δύο λεπτά να ανατρέψουν το ματς και να φύγουν με την πρόκριση από την Αγγλία. Στους «8» προκρίθηκε και η Μάντσεστερ Σίτι, παρά την ήττα με 2-1 από τη Βασιλεία, την οποία είχε νικήσει με 4-0 στην Ελβετία.

Η τεράστια Γιουβέντους έφτασε, με μεγάλη ανατροπή και απέναντι σε
τραγικά διαιτητικά λάθη, στην πρόκριση απέναντι στην Τότεναμ, της οποίας
επικράτησε με 2-1 στο Γουέμπλεϊ. Οι Ιταλοί παίζοντας με την
πλάτη στον τοίχο τόσο μετά το 2-2 του πρώτου ματς, όσο και από το
γεγονός ότι οι Άγγλοι προηγήθηκαν, κατάφεραν με δύο γκολ σε δύο λεπτά να
ανατρέψουν το ματς και να φύγουν με την πρόκριση από την Αγγλία. Στους
«8» προκρίθηκε και η Μάντσεστερ Σίτι, παρά την ήττα με 2-1 από τη Βασιλεία, την οποία είχε νικήσει με 4-0 στην Ελβετία.

Τότεναμ – Γιουβέντους 1-2 (2-2)

Ποτέ μην υποτιμάς τη «Μεγάλη Κυρία». Ανεξαρτήτως από την αγωνιστική της κατάσταση, που κατά γενική ομολογία δεν είναι και η καλύτερη από το ξεκίνημα της σεζόν, η Γιουβέντους είναι ομάδα που έχει την ποιότητα και την εμπειρία να παίρνει αυτό που θέλει.

Μετά το 2-2 στο Τορίνο, μάλιστα, με την Τότεναμ, οι πιθανότητες να συνέχιζε στο Champions League μειώθηκαν ακόμη περισσότερο απόψε όταν βρέθηκε στο πρώτο μέρος να χάνει 0-1 από τους «Πετεινούς» στο Γουέμπλεϊ.

Οι «μπιανκονέρι», όμως, μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος έφεραν τα πάνω κάτω, επικράτησαν με 2-1 και θα βρεθούν αυτοί στην κλήρωση των προημιτελικών του Champions League, που θα διεξαχθεί το μεσημέρι της 16ης Μαρτίου.

Η Τότεναμ δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το 2-2 στο Τορίνο. Το γκολ του Σον στο 39΄ έβαλε τους «πετεινούς» σε θέση ισχύος, σε ένα πρώτο 45λεπτο που η ομάδα του Ποτσετίνο ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν αρκούσε για να φέρει την πρόκριση.

Η εικόνα του αγώνα, βέβαια, ίσως να ήταν διαφορετική εάν στο 17ο λεπτό ο διαιτητής του αγώνα, Σιμόν Μαρτσίνιακ, καταλόγιζε το καθαρό πέναλτι υπέρ των Ιταλών σε ανατροπή του Κόστα από τον Βερντόνγκεν. Η παράβαση δεν δόθηκε, παρά τις διαμαρτυρίες των «μπιανκονέρι», με τους Λονδρέζους να αξιοποιούν την ανωτερότητά τους έξι λεπτά πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με το πλασέ του Σον.

Για 60 λεπτά η Γιουβέντους δεν… υπήρχε στο γήπεδο, ωστόσο, βρήκε τον τρόπο όχι απλά να μπει στο παιχνίδι της πρόκρισης, αλλά να γίνει το απόλυτο φαβορί για να την πάρει. Στο 64΄ από κεφαλιά-πάσα του Κεντίρα, ο Ιγκουαΐν έκανε τη δουλειά του (1-1) και τρία λεπτά μετά από τη συνεργασία των Αργεντινών (Ιγκουαΐν-Ντιμπάλα), ο δεύτερος με άψογο τελείωμα έστειλε τη «Γιούβε» στους οκτώ της διοργάνωσης. Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το φινάλε, με την Τότεναμ να «αγγίζει» την ισοφάριση στο 89΄ με την κεφαλιά του Κέιν να σταματά στο δεξί δοκάρι του Μπουφόν.

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ (Πολωνία)

Κίτρινες: Βερτόνγκεν, Ντέλε Άλι – Άλεξ Σάντρο, Πιάνιτς, Μπενατιά, Κιελίνι

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποσετίνο): Λιορίς, Τρίπιερ, Βερντόνγκεν, Σάντσες, Σον, Κέιν, Ντάιερ (74΄ Λαμέλα), Ντεμπελέ, Ντέλε Αλι (85΄ Γιορέντε), Έρικσεν, Ντέιβις

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Κιελίνι, Μπενατιά (61΄ Λιχτστάινερ), Πιάνιτς, Κεντίρα, Ιγκουαΐν (83΄ Στουράρο), Κόστα, Ντιμπάλα, Σάντρο, Ματουϊντί (60΄ Ασαμόα), Μπαρτσάλι.

Μάντσεστερ Σίτι – Βασιλεία 1-2 (4-0)

Με «σβηστές τις μηχανές» και πάρα πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, η Μάντσεστερ Σίτι ηττήθηκε από την Βασιλεία στο «Έτιχαντ» (1-2), ωστόσο, ήταν αυτή που πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Champions League.

Το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα μετά το 4-0 των «πολιτών» επί ελβετικού εδάφους, ωστόσο, οι Ελβετοί πήραν τη νίκη γοήτρου απέαντι στους πρωτοπόρους της Premier League και παράλληλα ήταν αυτοί που έσπασαν το αήττητο που είχαν στο «σπίτι» τους από τον Δεκέμβριο του 2016.

Η Σίτι άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Ζεσούς στο 8΄, αλλά η «απάντηση» της Βασιλείας ήταν άμεση και στο 17΄ έφεραν το ματς στα ίσια με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Μοχάμεντ Ελιουνούσι. Το ματς ήταν ανοικτό και στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Λανγκ στο 71΄.

Διαιτητής: Πάβελ Κράλοβετς (Τσεχία)

Κίτρινες: Ζεσούς – Λακρουά

ΜΑΝΣΤΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Μπράβο, Ντανίλο, Στόουνς, Γκιντογκάν (66΄ Ντίας), Λαπόρτ, Σανέ, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζεσούς, Ζιντσένκο, Τουρέ, Φόντεν (89΄ Ανταραμπίγιο)

ΒΑΣΙΛΕΙΑ (Ράφαελ Γουίκι): Βάσλικ, Λακρουά, Λανγκ, Φράι, Ζουφι, Σουσι, Ομπερλίν (74΄ φαν Βολσφβίλγκεν), Ντιέ, Ελιουνούσι, Ριβέρος, Μπουά (68΄ Στόκερ).

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

«Τελικός» για Παναθηναϊκό στην Μπολόνια και στο… βάθος ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται (29/3, 21:30) στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Euroleague με στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα και να συνεχίσει στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης.