Ήττα του ΠΑΟ από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, απομακρύνεται η 4άδα

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε στη Μαδρίτη την τρίτη συνεχή ήττα στη Euroleague, χάνοντας από τη Ρεάλ με 92-75, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής. Η «βασίλισσα» σημείωσε τη 15η εφετινή νίκη στη διοργάνωση, ενώ για τους «πράσινους», που είδαν το στόχο της τετράδας να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο, ήταν η 11η ήττα.  Δώρο της Αρμάνι στους Πράσινους...

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε στη Μαδρίτη την τρίτη συνεχή ήττα στη Euroleague, χάνοντας από τη Ρεάλ με 92-75, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Η «βασίλισσα» σημείωσε τη 15η εφετινή νίκη στη διοργάνωση, ενώ για τους «πράσινους», που είδαν το στόχο της τετράδας να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο, ήταν η 11η ήττα.

Οι «πράσινοι» ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο και καλή άμυνα έπαιξαν και τα σουτ έβαλαν. Στο δεύτερο μισό, όμως, η αδυναμία που εμφανίζουν εκτός έδρας έκανε πάλι την εμφάνισή της, με αποτέλεσμα η «βασίλισσα» να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά και στο τέλος να δώσει διαστάσεις στη νίκη της, υπερκαλύπτοντας το -2 της ήττας στο ΟΑΚΑ και αποκτώντας προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Ρεάλ στερήθηκε τις υπηρεσίες του Ντόντσιτς, αλλά είχε τους Καμπάσο και Κοζέρ να κάνουν εξαιρετική δουλειά και να οδηγούν την ομάδας τους σε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, με τον Παναθηναϊκό να πρέπει να έχει πια κατά νου και τις Μακάμπι Τελ Αβίβ, Μπασκόνια που προχώρησαν με νίκες και βρίσκονται στο κατόπι του.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε στο 0-8, με τον Καμπάτσο να περνά «χειροπέδες»στον Καλάθη και τον Ταβάρες να μοιράζει τάπες στη ρακέτα των γηπεδούχων. Η είσοδος των Ντένμον και Ρίβερς στις θέσεις των Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο έδωσε ρυθμό και σκορ στην ελληνική ομάδα, που με επιμέρους σκορ 16-2 πέρασε με 16-10 στο 7ο λεπτό, με το δεκάλεπτο να τη βρίσκει οδηγό (20-19).

Τα επιθετικά ριμπάουντ διατήρησαν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (25-21), όμως οι παίκτες του Πασκουάλ δεν περίμεναν την «έκρηξη» του Κοζέρ, που έγινε ο ηγέτης της επίθεσης και κατάφερε αλλεπάλληλα πλήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Η Ρεάλ προηγήθηκε με 28-25 και ως τη λήξη του ημιχρόνου οι ομάδες συμβάδιζαν, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό με 38-37 υπέρ των γηπεδούχων, χάρις στο μακρινό καλάθι του Ντένμον που «έγραψε» το 38-37.

Η καλή εικόνα των πρώτων 20 λεπτών εξαφανίστηκε στην επανάληψη. Με άμυνα «χάρτινη» και επίθεση που δεν λειτουργούσε καλά, πια, η Ρεάλ προηγήθηκε 46-39 και παρά την προσωρινή μείωση του σκορ σε 42-46, η αδυναμία περιορισμού των Καμπάτσο, Κοζέρ και Ταβάρες έφερε το 55-42 για τους «μερένγκες». Η άνοδος του Μάικ Τζέιμς έφερε σκορ στον Παναθηναϊκό, όμως η άμυνα δεν μπορούσε να κρατήσει κι έτσι στο 30΄ το ταμπλό έγραφε 64-55.

Ακόμη χειρότερα στην τελευταία περίοδο, όπου παρά το τρίποντο με το οποίο ο Γκάμπριελ μείωσε σε 61-69, οι παίκτες του Λάσο είχαν μόνιμη σύνδεση με το καλάθι απέναντι σε μια τραγική άμυνα, που δέχθηκε 28 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, με την τελική διαφορά να «κάθεται» στους 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρίζικ (Ουκρανία), Μόγκουλκοτς (Τουρκία)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 26 (2), Ραντλ 3, Ράντολφ 4, Ρούντι 7 (1), Ρέγες 7, Καμπάτσο 15 (2), Αγιόν 8, Κάρολ 2, Ταβάρες 14, Τόμπκινς, Τέιλορ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 12 (4), Τζέιμς 23 (1), Πέιν 5, Ντένμον 11 (1), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 10 (1), Αντετοκούνμπο.

Δώρο της Αρμάνι τον Παναθηναϊκό

Αναπάντεχη ήττα, με την οποία έχασε πολύτιμο έδαφος στην… κούρσα της εισόδου της στην τετράδα και της εξασφάλισης του πλεονεκτήματος της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague, υπέστη ενώπιον του κοινού της στη Μόσχα η Κίμκι.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είδε την Αρμάνι Μιλάνο να περνά νικηφόρα με 86-77 από την «Mytishchi Arena», για την 25η αγωνιστική, αυξάνοντας σε 9-16 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους Ρώσους στην 11η ήττα τους.

Παράλληλα, οι Ιταλοί, που βρίσκονται στην… ουρά της κατάταξης, χάρισαν με την επιτυχία τους ένα πολύτιμο δώρο στον Παναθηναϊκό, καταφέρνοντας ένα βαρύ και ίσως καταδικαστικό «χτύπημα» σε έναν από τους βασικούς διεκδικητές της τετράδας.

Κορυφαίος των νικητών ο Άντριου Γκάουντλοκ με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του στην επίθεση αναδείχθηκαν οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (15π.) και Κέρτις Τζέρελς (14π.).

Από την Κίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος πριν το τζάμπολ παρέλαβε το βραβείο του MVP Φεβρουαρίου, ενώ σημείωσε ρεκόρ σεζόν σε εύστοχα τρίποντα (80), προσπάθησε με τους 24 πόντους και τα 6 ριμπάουντ, αλλά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ήταν μοιραίος, λόγω αστοχίας και διαδοχικών λαθών.

Στην Κωνσταντινούπολη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε ένα μεγάλο «διπλό» στην έδρα της ουραγού Αναντολού Εφές (6-19) με 94-81 και αυξάνοντας σε 13-12 το ρεκόρ της παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Πιέρ Τζάκσον με 18 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους προσπάθησε ο Σόνι Ουίμς με 21.