Εκτός έδρας νίκες για ΑΕΚ, ΓΣΛ Φάρο, Λαύριο και Προμηθέα

Η ΑΕΚ επικράτησε πολύ δύσκολα με 77-75 στην Αμαλιάδα του τοπικού Κόροιβου, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ ανδρών. Παράλληλα, ο Φάρος πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα με 74-65, ενώ και το Λαύριο πήρε «διπλό» στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό με 77-71. Τέλος, ο Προμηθέας πέρασε από τη Χαλκίδα, επικρατώντας της Κύμης 73-68.

Κόροιβος Αμαλιάδας-ΑΕΚ 75-77

Η ΑΕΚ χρειάστηκε δύο τρίποντα, από Πάντερ (στα 48΄΄) και Γκριν (στα 14,5΄΄) για να «δραπετεύσει» με 77-75 από την έδρα του Κοροίβου Αμαλιάδας. Η Ένωση παρέμεινε στην πρώτη τετράδα (ισόβαθμη με το Λαύριο που πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο), ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να «αγκαλιάσουν» την παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77.

Ο Κόροιβος στάθηκε επάξια απέναντι στην ΑΕΚ και παρέμενε στη διεκδίκη της νίκης από την αρχή ως το τέλος. Στο κλειστό της Ηλιδας, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου προηγήθηκαν με 18-15, με την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου. Οι Κουίντον Ντεκόζι (9 πόντοι) και Σακίλ Χάινς (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ) ήταν η «αιχμή του δόρατος» των γηπεδούχων στη 2η περίοδο, την ώρα που οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν άστοχοι, με αποτέλεσμα να ακολουθούν στο σκορ και στο ημίχρονο (34-31).

Ο Κόροιβος ξέφυγε ακόμη και με +10, 45-35 στο 23ο λεπτό. Μετά από τις… φωνές του Ντράγκαν Σάκοτα, η ΑΕΚ έδειξε διαφορετική εικόνα στο παρκέ, για το +2 (58-60), στο 30ο λεπτό. Ήταν η άμυνα και ο επιθετικός… οίστρος του Μάνι Χάρις που έκαναν τη διαφορά για την Ένωση.

Μάχη «σώμα με σώμα» ακολούθησε στην 4η περίοδο: ο Τζαχί Κάρσον οργάνωνε εξαιρετικά και ο Σακίλ Χάινς έκανε πολύ καλή δουλειά μέσα στη ρακέτα, ενώ με λέι απ του Μάρκους Πόσλεϊ, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου προσπέρασε με 72-70 με 1’09» για το τέλος. Τα δύο μεγάλα σουτ έξω από τα 6.75μ., όμως, των Κέβιν Πάντερ (στα 48») και Μάικ Γκριν (στα 14.5») έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ, 75-77.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μαγκλογιάννης-Χαλαμπαλάκης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: Κάρσον 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόσλεϊ 13 (1/6 τρίποντα), Σαχπατζίδης 3, Χάινς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 11, Λάνγκφορντ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς, Κον 6, Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 4 (5 ασίστ)

ΑΕΚ: Τζέιμς 4, Γκριν 17 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρις 18 (4/13 σουτ, 9/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (1), Μαυροειδής 3 (7 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 18 (7/11 σουτ, 2/4 βολές), Καββαδάς 2, Πάντερ 7 (1).

Τρίκαλα-ΓΣΛ Φάρος 65-74

Βαθμολογική «ανάσα» πήρε ο ΓΣΛ Φάρος, στο πέρασμά του, από τα Τρίκαλα, με 74-65. Η ομάδα της Λάρισας βρισκόταν μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και χάρη σε 19 πόντους από τον Σάφτενααρ και 16 από τον Παπαντωνίου αύξησε σε 6 τις νίκες της. Στην τελευταία θέση (3 νίκες – 15 ήττες) παρέμειναν τα Τρίκαλα, παρά το γεγονός πως 4 παίκτες της ομάδας του Φώτη Τακιανού σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων.

Αν και τα Τρίκαλα πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα, με κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Τάλτον και Μόρις, το 16-8 και 21-14, μετετράπη σε 23-20, με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Με τρία διαδοχικά τρίποντα, από Μπάντερ, Πένερ και Παπαντωνίου, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ξέφυγε με 23-29 στο 12ο λεπτό.

Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Φάρος είχε προσπεράσει με +12, 28-40, με τον Σάαφτεναρ να είναι εντυπωσιακός και στα δύο μισά του παρκέ. Το τρίποντο του Παπαμακάριου έφερε τη διαφορά στους 13 (35-48) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-48. Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 43-48 με την έναρξη της 3ης περιόδου (22′).

Αυτό δεν… άρεσε στους Σάαφτερναρ και ο Παπαμακάριο που το πήραν… προσωπικά για το 43-57 στπο 24′. Όσο κι αν πάλεψε, όμως η ομάδα του Φώτη Τακιανού, στο 30ο λεπτό, ήταν στο -10, 54-64. Αυτό άλλαξε, πάντως στην 4η περίοδο, όταν τα Τρίκαλα πλησίασαν απειλητικά, 60-64 στο 35ο λεπτό.

Όμως, ο νεαρός Βασίλης Μουράτος με γκολ φάουλ έδωσε ανάσα στους Λαρισαίους, 62-67. Ο Παπαντωνίου στο 38′ διαμόρφωσε το 62-70, κι όταν ο Φένερ «έγραψε» το 62-72… τα Τρίκαλα είχαν ξεμείνει από λύσεις.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-48, 54-64, 65-74

Διαιτητές: Σχινάς, Διαμαντής, Ξενικάκης

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φώτης Τακιανός): Τέιμς 11 (1/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 11, Τάλτον 15 (2), Μόρις 13 (1), Φιλντς 6 (11 ριμπάουντ), Λούντζης 2, Τέγιτς 7

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μουράτος 7 (0/5 τρίποντα), Σάφτενααρ 19 (6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 16 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κίλι 8, Παπαμακάριος 8 (2), Μπάντερ 3 (1), Μαραγκός, Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος 4, Φένερ 7 (1)

Κολοσσός Ρόδου-Λαύριο 71-77
Το Λαύριο πέρασε νικηφόρα από το Βενετόκλειο, 77-71 επί του Κολοσσού Ρόδου, μετά από «μάχη» στα πρώτα τρία δεκάλεπτα. Ο Τόνι Μέιερ σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Ντορόν Λαμπ πρόσθεσε 18 για τους νικητές, που βρίσκονται στην πρώτη τριάδα. Με 9 νίκες – 9 ήττες, παραμένουν στην οκτάδα οι Ροδίτες.

Με «όπλο» την άμυνα, ο Κολοσσός ξέφυγε με 18-10. Γιανγκ και Τζόουνς ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν λύσεις στη 2η περίοδο, με το Λαύριο να είναι άστοχο, αλλά να καταφέρνει να μείνει σε απόσταση 6 πόντων, 36-30, στο ημίχρονο. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της στην 3η περίοδο (52-48).

Δύο τρίποντα του Μέιερ σε διάστημα μικρότερο του ενός λεπτού, στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής το Λαύριο (60-58). Όμως, ο Νίξον έβαλε μπροστά το Λαύριο, στο 34ο λεπτό, 60-63 με γκολ-φάουλ.

Ο Μέιερ είχε «καυτό χέρι» και ήταν με δικό του τρίποντο, που οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 62-68 στο 36ο λεπτό. Κι όταν ο Κολοσσός πλησίασε (67-68), ήταν ο Λαμπ που έγινε… ήρωας της ομάδας των νοτιοανατολικών προαστίων της Αθήνα, καθώς με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα με +4, 67-71 στην ομάδα του. Ο Μουρ ήταν εύστοχος σε 2/2 βολές για το 67-73 και έκτοτε το Λαύριο δεν απειλήθηκε ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 36-30, 52-48, 71-77.

Διαιτητές: Μάνος-Παναγιώτου-Λόρτος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 7, Σχίζας 4, Μπρέι 7 (1), Ράιτ 4 (6 ριμπάουντ), Ουέρ 12 (1/7 τρίποντα), Τζόουνς 15 (5/9 δίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Γεωργαλής 3 (1), Σταμάτης, Τσαλμπούρης 6 (1), Γιανγκ 13 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τζόνσον 2, Κουζέλογλου 4, Νίξον 11, Λαμπ 18 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γουίγκινς 9, Βεργίνης, Περράκης, Κακλαμανάκης, Μέγιερ 20 91/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Μουρ 13 (9/11 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Κύμη-Προμηθέας Πατρών 68-73

Ο Προμηθέας πέρασε από τη Χαλκίδα, επικρατώντας της Κύμης, 73-68. Έλις (16π.), Σαλούστρος (16π.), Γκίκας (11π.) και Χολ (11π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους Αχαιούς. Ο ΜακΦάντεν (20π.) έκανε ό,τι μπορούσε -είναι η αλήθεια- για να οδηγήσει σε νίκη την ομάδα της Εύβοιας, αλλά η Κύμη δεν απέφυγε μία ήττα που «κλυδωνίζει» τη θέση της στην οκτάδα των πλέι οφ.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, έπαιζε με σημαντικές απουσίες (Μουχάμαντ Φαγιέ και Μίλαν Μιλόσεβιτς είναι τραυματίες), ενώ αποχαιρέτησε και τον Τουρέ Μάρι. Ομως, αυτές δεν εμπόδισαν την ομάδα της Πάτρας να διατηρηθεί στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα. Ομως, ο Θαντ ΜακΦάντεν και ο Λένζελ Σμιθ Τζούνιορ μείωσαν σε 64-70, ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη και ήταν ο Χρήστος Σαλούστρος που έβγαλε από τη δύσκολη θέση τον Προμηθέα στο τέλος.

Ο Προμηθέας έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ, στο δεύτερο πεντάλεπτο της 1ης περιόδου, για το 12-25 στο 10ο λεπτό. Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης έκανε πέτυχε 9 σερί πόντους στην αρχή της β’ περιόδου, αλλά το -6 (21-27 στο 13′) των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια, αφού οι Πατρινοί πήγαν με +13 (29-42), στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Το +20 (40-60 στο 28′) δεν άργησε, με τον Νίκο Γκίκα να είναι εντυπωσιακός. Μετά το 45-63 στο 30ο λεπτό, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη άρχισαν αντεπίθεση, αλλλά η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ. Ένα τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου, στο 1’38» για το τέλος, καθώς και το λάθος του Μάικλ Κάιζερ στα 14.5» «γκρέμισαν» τα όνειρα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 29-42, 45-63, 68-73

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Καλδίρης, Θεονάς

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4 (2/8 σουτ), Οκερέαφορ 2 (1/6 σουτ), ΜακΓκι 5, ΜακΦάντεν 20 (3/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/4 βολές), Σμιθ 10 (2), Τσαγκαράκης, Τζόουνς 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γλυνιαδάκης 11, Κάιζερ 10 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5 (1/7 σουτ, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 8 (4/11 σουτ), Γερομιχαλός 6, Δημάκος, Χολ 11 (1/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή), Γκίκας 11 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έλις 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές)

Σε αγώνες της 18ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Α1 ΑΝΔΡΩΝ – 18η Αγωνιστική (10-12/3/2018)

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.