Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ισοπαλία... υποσχέσεων για την εθνική, 2-2 με τη Σουηδία, στο κατάμεστο Χαριλάου

Ισοπαλία… υποσχέσεων για την εθνική, 2-2 με τη Σουηδία, στο κατάμεστο Χαριλάου

Τις καλύτερες των εντυπώσεων άφησε η εθνική ομάδα στο κατάμεστο Χαριλάου, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 κόντρα στη... μουντιαλική Σουηδία. Στο β ημίχρονο η ομάδα του Ρεχάγκελ έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Νωρίτερα οι Ελπίδες νίκησαν 3-0 τη Σουηδία.

26

Μόνο θετική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η… νέα εθνική του Ότο Ρεχάγκελ, σε ακόμη ένα δύσκολο «τεστ». Η ελληνική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σουηδία σε φιλικό αγώνα και χειροκροτήθηκε από τους περίπου 12.000 θεατές που «γέμισαν» το γήπεδο Χαριλάου.

Το πρώτο 20λεπτο δεν είχε απολύτως τίποτε να προσφέρει, με μοναδική εξαίρεση ένα γκολ του Ντέμη Νικολαΐδη (22) που σωστά ακυρώθηκε ως οφ σάιντ. Η πρώτη ευκαιρία για την εθνική Σουηδίας δημιουργήθηκε στο 26ο λεπτό, με… δράστη τον Μάρκους Αλμπακ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε το αμυντικό λάθος των διεθνών, ξέφυγε από τον Πατσατζόγλου, όμως το πλασέ του εξουδετερώθηκε εύκολα από τον Αντώνη Νικοπολίδη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Σουηδοί άνοιξαν το σκορ με ένα γκολ δημιουργία και εκτέλεση των… δύο Σβένσον. Ο Αντερς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με έξοχο τακουνάκι πέρασε τη μπάλα στον συνεπώνυμό του, Μάγκνους, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να τη στείλει στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 2-0 στο 33, πάλι με τον Μάγκνους Σβένσον ο οποίος πρόλαβε τον Νικοπολίδη και με ψηλοκρεμαστό σουτ «άγγιξε» το γκολ. Ομως, την τελευταία στιγμή, ο Σωτήρης Κυργιάκος πρόλαβε πάνω στη γραμμή να απομακρύνει σε κόρνερ.

Η καλύτερη ευκαιρία για την εθνική μας δημιουργήθηκε στο 35ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Τσάρτα και κεφαλιά του Νικολαϊδη, ο Μάγκνους Χέντμαν πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Νταμπίζα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η εθνική έχασε τριπλή ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Χέντμαν απέκρουσε διαδοχικά τα σουτ των Φύσσα, Κωνσταντινίδη και στη συνέχεια την κεφαλιά του Χαριστέα απομάκρυνε ο Μίαλμπι πάνω στη γραμμή.

Δεν έγινε, όμως, το ίδιο και στο 54. Μετά από φάουλ του Καραγκούνη και διαδοχικές κεφαλιές Νταμπίζα, Νικολαΐδη, ο Τάκης Φύσσας, επίσης με κεφαλιά, «έγραψε» το 1-1 και πανηγύρισε το πρώτο του γκολ, στην ένατη συμμετοχή του με την εθνική.

Και ενώ η ελληνική ομάδα είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της, οι Σουηδοί πήραν ξανά το προβάδισμα στο σκορ. Στο 65ο λεπτό ο «ξεκούραστος» Στέφαν Σελάκοβιτς (στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα) ξεπέρασε στο σπριντ τον Κυργιάκο, απέφυγε και τον Νικοπολίδη και διαμόρφωσε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Από το σημείο εκείνο και για το υπόλοιπο του αγώνα, οι προπονητές άρχισαν τις συνεχείς αλλαγές, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να χάσουν το ρυθμό τους. Ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να εξαχθούν, εκτός από το ότι η εθνική μας στάθηκε για ακόμη μία φορά σαν ίση απέναντι σε μια από τις κορυφαίες ευρωπαϊκές ομάδες, που προετοιμάζεται για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η καλή εμφάνιση επιβραβεύθηκε και από θετικό αποτέλεσμα, αφού στο 86 ο Γιώργος Καραγκούνης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, μέσα στην περιοχή των Σουηδών, και με δυνατό διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης (46΄ Γεωργιάδης), Φύσσας (81΄ Λυμπερόπουλος), Νταμπίζας, Πατσατζόγλου, Κυργιάκος (73΄ Κατσαμπής), Ζαγοράκης (41΄ Καφές), Τσάρτας (46΄ Καραγκούνης), Π.Κωνσταντινίδης (69΄ Κασάπης), Χαριστέας (69΄ Μαχλάς), Νικολαϊδης (69΄ Βρύζας).
Σουηδία: Χέντμαν, Κριστοφερ Αντερσον, Πατρικ Αντερσον (64΄ Μίκαελ Σβένσον), Μίαλμπι, Εντμαν, Φάρνερουντ (64΄ Σελάκοβιτς), Αντερς Σβένσον, Ντάνιελ Αντερσον, Μάγκνους Σβένσον, Αλμπακ (72΄ Ελμάντερ), Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς.

Ανετη νίκη για την Ελπίδων

Καλή εμφάνιση που συνδυάστηκε με νίκη για την εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου των Ελπίδων, η οποία επικράτησε 3-0 της Σουηδίας στο δημοτικό στάδιο Λιτοχώρου «Πύρρος Δήμας». Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ομάδας του Ανδρέα Μιχαλόπουλου, η οποία το Μάιο θα συμμετάσχει στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο 15 με πέναλτι του Κυριαζή, το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής Μάκης Ευθυμιάδης του συνδέσμου Δράμας. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Περ Νίλσον, όταν σε μια προσπάθεια του Αμανατίδη σταμάτησε την μπάλα με το χέρι.

Η εθνική μας είχε τον έλεγχο του αγώνα και θα μπορούσε να είχε σημειώσει και άλλα τέρματα (με σουτ των Κυριαζή στο 5 και Θεοδωρίδη στο 20 άουτ). Ομως η Σουηδία θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει προς το τέλος του ημιχρόνου (41), όταν ο Αντερσον μόνος από το ύψος του πέναλτι σούταρε προ του Κοτσώλη άουτ.

Στην επανάληψη οι πολλές αλλαγές από τον Ανδρέα Μιχαλόπουλο που ήθελε να δει σε τι κατάσταση βρίσκονται όλοι οι παίκτες του, έσπασαν το ρυθμό της ομάδας μας, η οποία πάντως στο ξεκίνημα είχε μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με τον Καζαντζη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και σε σύγχυση στην περιοχή των Σουηδών, η μπάλα έφθασε στον Καζαντζή, ο οποίος από κοντά την έστειλε πάνω από τα δοκάρια.

Το 2-0 έγινε στο 76 με τον Γήττα. Ο παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα σε αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμάνων μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 2-0. Στο 88, ο ίδιος παίκτης πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, προχώρησε και με δεξί πλασέ νίκησε τον Σουηδό τερματοφύλακα για να κάνει το 3-0, σκορ που ήταν το τελικό και κρίνεται δίκαιο, αφού η ομάδα μας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Ελλάδα: Κοτσόλης (46 Αναστασόπουλος), Νάστος (46 Πίτσος), Λουμπούτης (46 Γήτας), Κυριαζής (61 Μουτίδης), Ταυλαρίδης, Βάλλας (46 Ταραλίδης), Αμανατίδης (46 Κουτελιέρης), Κατσουράνης, Παπαδόπουλος (46 Καζαντζης), Βακουφτσής (46 Αγρίτης), Θεοδωρίδης (46 Βαγγελής).
Σουηδία: Βίλαντ (46 Αλμπαγκε), Νίλσον (81 Ρόσενμπεργκ), Σέλστρομ (81 Γ. Γιόνσον), Μάρτιν Αντερσον (74 Χισέν), Ισιζάκι, Μάγκνους Αντερσον (74 Χένρικσον), Λ. Γιόνσον (74 Ντουνκ), Αντζονσον, Τζόρτζιτς, Ντορσίν (74 Χέρμπεργκ).

Τελευταία ενημέρωση: 21:01

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στέψη ή επιστροφή στον Ρέντη;

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρώνται στο Μετς σήμερα Τετάρτη (24/4, 17:30) για τον τέταρτο τελικό της Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 2-1