Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ο ΟΦΗ έσπασε το αήττητο του Καυτανζογλείου με 3-2 επί του Ηρακλή

Ο ΟΦΗ με 3-2 έσπασε το αήττητο των 14 αγωνιστικών του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο, καθώς εξασφάλισε σπουδαία νίκη με 2-3. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, ο Ηρακλής ισορρόπησε την κατάσταση στις αρχές του δευτέρου μέρους, αλλά ο Νουαφόρ έβαλε ξανά τη σφραγίδα του διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

89

Αν το άγχος των ποδοσφαιριστών του Ηρακλή… χτυπούσε κόκκινο, πριν την έναρξη της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ, φανταστείτε πόσο βάρυναν τα πόδια των κυανόλευκων από τη στιγμή που οι Κρητικοί σκόραραν μετά από 46 δευτερόλεπτα και πριν ιδρώσουν οι φανέλες.

Ο Ρουμπάκης ήταν ο δράστης και ο Μαυρογενίδης ο υπεύθυνος. Ο μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ δέχθηκε εξαιρετική μπαλιά από τη δεξιά πλευρά και αφού ξεπέρασε το εμπόδιο του Μαυρογενίδη, πλάσαρε τον Κατεργιαννάκη, στην πρώτη του συμμετοχή στη βασική ενδεκάδα.

Μετά από την ψυχρολουσία, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν με σπασμωδικές κινήσεις να αντιδράσουν, ο ΟΦΗ περίμενε την κατάλληλη ευκαιρία ώστε να βγει στην αντεπίθεση και στο 18 και πάλι από τη δεξιά πλευρά ο Ρουμπάκης τροφοδότησε τον Οφορίκουε, αυτός έστρωσε τη μπάλα για τον Ντρούλιτς που έγραψε το 0-2 με πλασέ.

Ο Ηρακλής είχε τρεις ευκαιρίες ώστε να μειώσει το σκορ και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 19 και στο 32 Ερέρα και Μπιλίσκοφ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σηφάκη, ενώ στο 39 το δυνατό διαγώνιο σουτ του Επαλέ δεν βρήκε στόχο.

Ο Σάββας Κωφίδης υποχρεώθηκε να ανακατέψει τη τράπουλα αλλά και να κάνει κάτι που δεν συνηθίζει. Στο 39 έριξε στη μάχη τον Παπαποστόλου αντί του Μαυρογενίδη (για πρώτη φορά υποχρεώθηκε να προχωρήσει σε φυσιολογική αντικατάσταση παίκτη πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου), χωρίς ωστόσο να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για να μειώσει το σκορ ο Ηρακλής, καθώς ο ΟΦΗ έκλεισε καλά τους διαδρόμους και μάλλον ήταν περισσότερο επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Διαφορετική εικόνα είχε του δευτέρου ημιχρόνου. Ο ΟΦΗ μπήκε με διάθεση να κλειστεί στα καρέ του και να κρατήσει το 0-2, ο Ηρακλής τα… έπαιξε όλα για όλα και δικαιώθηκε για το πείσμα του μόλις οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης.

Στο 48 ο Ρίβας με εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή μείωσε σε 1-2, στο επόμενο λεπτό ο Ερέρα από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά στο 53 ο Κατσαμπής ισορρόπησε στο απόλυτη την κατάσταση καθώς μετά από ολιγωρία της άμυνας των Κρητικών αλλά και του τερματοφύλακα Σηφάκη με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-2.

Ενα ακόμη τραγικό λάθος στο 65 έδωσε την ευκαιρία στον ΟΦΗ μπει και πάλι μπροστά στο σκορ, καθώς ο Νουαφόρ ξέφυγε το τεχνικό οφ σάιντ και δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει τον Κατεργιαννάκη (που ήταν εκτός θέσης) κάνοντας το 2-3.

Στο επόμενο λεπτό και σε μια αντεπίθεση του Ρίβας (ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του Ηρακλή στο δεύτερο μέρος), ο αργεντίνος ξεπέρασε το εμπόδιο του Μπελεβώνη, ο τελευταίος αναγκάστηκε να τον ρίξει αντικανονικά στο έδαφος και αποβλήθηκε αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ηρακλής έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσε για την ισοφάριση κι έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Πρίττα στο 70, αλλά και αρκετές ακόμη με τους Επαλέ, Γεωργιάδη, αλλά το πρόβλημα στη τελική προσπάθεια ήταν φανερό και όπως αποδείχθηκε καθοριστικό στη διαμόρφωση του σκορ (2-3).

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.