Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
99-84 τη Δάφνη

Ο Νίκος Γκάλης από τις εξέδρες του Αλεξανδρείου και οι Φόρεστ και Ίνγκλις από το παρκέ οδήγησαν τον Αρη σε μια πολύτιμη νίκη με 99-84 επί της Δάφνης και έδωσαν στους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης σημαντική βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην Α1 κατηγορία του μπάσκετ.

57

Οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου, με τη συμπαράσταση περίπου 2.500 θεατών, έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκαν τα 21 (!) λάθη στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες της Δάφνης κατακτώντας δίκαια το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Αν και στα πρώτα 20 λεπτά ο Μπακ Τζόνσον και οι παίκτες του Κώστα Μίσσα είχαν εντελώς διαφορετική άποψη, έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά που έφτασε και τους 11 πόντους 37-48.

Ο Γιατζόγλου δεν έβρισκε λύσεις για να σταματήσει τον Αμερικανό πάουερ φόργουορντ της Δάφνης, αλλά είχε σε μεγάλη ημέρα τους δύο ξένους παίκτες του, τον Φόρεστ και τον Ίνγκλις, που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 32 και 28 πόντους αντίστοιχα.

Το σύνθημα της νίκης, πάντως, για την ομάδα του Αρη ήλθε από το Νίκο Γκάλη στο ημίχρονο του αγώνα και ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 52-55. «Εύχομαι να φέρω τύχη στην ομάδα μου…» δήλωσε ο πάλαι ποτέ «γκάνγκστερ» του ελληνικού μπάσκετ. Φαίνεται μάλιστα πως οι παίκτες των «κιτρίνων» ήταν μπροστά από κάποια τηλεόραση και άκουσαν τις δηλώσεις του Ν.Γκάλη, αφού στην επανάληψη εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο.

Δυνατή άμυνα, η οποία ανάγκαζε τους παίκτες της Δάφνης να κάνουν πολλά λάθη, περιορισμός του Μπακ Τζόνσον και ορθολογικές ενέργειες στην επίθεση. Αποτέλεσμα ήταν πολύ γρήγορα η διαφορά όχι μόνο να γύρει προς τη μεριά του Αρη, αλλά να έχει και αυξητικές τάσεις.

Στο 30ό λεπτό ο Αρης είχε φτάσει στο 78-67 και στα μέσα του τελευταίου δεκάλεπτου οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν την ήττα τους με 18 πόντους στον πρώτο αγώνα στη Δάφνη, φτάνοντας στο 93-75. Η χαλάρωση στην άμυνα όμως, αφού η νίκη είχε εξασφαλιστεί, και ο επιθετικός «οίστρος» του Μπακ Τζόνσον έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Κώστα Μίσσα να μειώσει τη διαφορά στο τελικό 99-84.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα είναι: 24-24, 52-55, 78-67, 99-84.

Αρης: Ίνγκλις 28, Φόρεστ 32, Παπανικολόπουλος 3, Ραΐσεβιτς 5, Λάππας 4, Μάρκοβιτς 9, Σιούτης 7, Πέτροβιτς 4, Φίριτς 7.

Δάφνη: Ρόουντς 15, Τζόνσον 32, Δανιήλ, Σταυρακόπουλος 14, Αριγκμπάμπου 13, Γκαγκουδάκης 5, Παναγιωταράκος 2, Μοσχοβίτης 2, Τσόπης, Αγγελίδης 2.

Πολεμώντας στην… αυλή του

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι ο «λάθος» αντίπαλος playoffs. Και η Μπαρτσελόνα χθες βράδυ ήδη κατάλαβε το «γιατί»