Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Κυπελλούχος Ελλάδος η ΑΕΚ

To ενδέκατο Κύπελλο Ελλάδος της ιστορίας της κατέκτησε η ΑΕΚ, που νίκησε στον τελικό τον Ιωνικό με 3-0. Εμφανώς ανώτερη του αντιπάλου της, πήρε το τρόπαιο που επιζητούσε ώστε να διασώσει μία αγωνιστική περίοδο, που είχε χαρακτηριστεί και από τους ίδιους τους παίκτες της ως αποτυχημένη. Κορυφαίος ποδοσφαιριστής του τελικού αναδείχθηκε ο Ντέμης Νικολαΐδης, σκόρερ του πρώτου τέρματος της Ενωσης, που άνοιξε το δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου.

26

Ο 58ος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος, αν και δεν χαρακτηρίζεται από την ποιότητα του ποδοσφαίρου που πρόσφεραν οι δύο αντίπαλοι, είχε αρκετές καλές φάσεις, χαρακτηρίστηκε πάντως από το χέρι του Θεού, με το οποίο ο Ντέμης Νικολαΐδης άνοιξε το σκορ για … δύο λεπτά.

Πιo συγκεκριμένα, ο επιθετικός της Ενωσης έστειλε με το αριστερό του χέρι την μπάλα στα δίχτυα στο 32ο λεπτό της συνάντησης. Ο διαιτητής Δούρος καταλόγισε αρχικά το τέρμα και μάλιστα έδειξε κίτρινη κάρτα στον Κομπαγιάσι για διαμαρτυρία.

Στη συνέχεια και μετά από επιμονή των παικτών του Ιωνικού συμβουλεύτηκε τον επόπτη και… επέμεινε στην απόφασή του, όμως λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ακύρωσε το γκολ, δείχνοντας παράλληλα στον άδικα εξοργισμένο Νικολαΐδη την κίτρινη κάρτα.

Ο Ντέμης όμως δεν άργησε να στείλει με κανονικό πλέον τρόπο την μπάλα στα δίχτυα.

Υστερα από κάθετη μπαλιά του Μιχάλη Κασάπη, δεν δυσκολεύτηκε από την γωνία της μικρής περιοχής να νικήσει με αριστερό πλασέ τον Στρακόσια και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει και να ανατρέψει την σε βάρος του κατάσταση και πλησίασε στην ισοφάριση στο 64, όταν έπειτα από απ ευθείας φάουλ του Αφάς ο Ηλίας Ατματσίδης πραγματοποίησε εντυπωσιακή εκτίναξη προκειμένου να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.

Ομως ενώ οι Νικαιώτες προσπαθούσαν να απειλήσουν, η ΑΕΚ κτύπησε για δεύτερο φορά καθαρίζοντας το παιχνίδι. Ο Μίλεν Πέτκοφ εκτέλεσε άψογα φάουλ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Στρακόσια κάνοντας το 2-0.

Η Ενωση, χωρίς άγχος πλέον είχε την πλήρη υπεροχή του αγώνα. Ο Χρήστος Μαλαδένης, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Σωτήρη Κωνσταντινίδη, διαμόρφωσε με θαυμάσιο δεξί πλασέ το τελικό 3-0.

Ο πρόεδρος της Δημοκρατίας Κωστής Στεφανόπουλος, απέμεινε το Κύπελλο στους νικητές, είναι δε χαρακτηριστικό ότι ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ηλίας Ατματσίδης, δεν σήκωσε πρώτος στα χέρια το τρόπαιο. Ο διεθνής γκολκίπερ παραχώρησε στον βετεράνο Τόνι Σαβέβσκι αυτό το προνόμιο, σε μία συγκινητική για την οικογένεια της ΑΕΚ στιγμή.

Οι παίκτες της Ενωσης θα εισπράξουν από 5 εκατομμύρια δραχμές, πριμ που υποσχέθηκε πριν την έναρξη της συνάντησης στα αποδυτήρια ο πρόεδρος της ΠΑΕ Κορνήλιος Σιρχάουζ.

Οι σκόρερ της φετινής διοργάνωσης

Ο Ντέμης Νικολαΐδης σημείωσε το πρώτο από τα τρία τέρματα της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου με τον Ιωνικό. Παράλληλα, όμως, κατέκτησε και τον άτυπο τίτλο του πρώτου σκόρερ της διοργάνωσης, καθώς πέτυχε συνολικά 11 τέρματα, έναντι 7 του Ντάριο Μουτσόντριγκο.