Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Πλησιάζει απειλητικά η ΑΕΚ τον ΟΦΗ μετά τη νίκη της με 1-2

Η εμφάνιση της ΑΕΚ στο Ηράκλειο και η νίκη με 2-1 επί του ΟΦΗ της δίνουν πλέον το δικαίωμα να ελπίζει στην κατάκτηση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος της Α εθνικής, καθώς η διαφορά μεταξύ των κιτρινόμαυρων και της ομάδας της Κρήτης μειώθηκε στους 6 βαθμούς.

26

Η Ενωση ήταν σαφώς ανώτερη στον αγώνα, με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής. Πέτυχε δύο γκολ, είχε ένα δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες και μπορούσε να σημειώσει μεγαλύτερη σε έκταση νίκη. Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦΗ χωρίς τον αρχηγό του, Νιόπλια, που πριν από το ματς δοκίμασε, αλλά το τράβηγμα που είχε στους προσαγωγούς δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί, δεν μπόρεσε να φέρει σπουδαία αντίσταση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο α΄ ημίχρονο. Ο Λάκης στο 22 κατάφερε να ξεφύγει από την επιτήρηση του Δερμιτζάκη και αφού απέφυγε το Χοσάδα άνοιξε το σκορ σε 0-1. Ο ΟΦΗ προσπάθησε στη συνέχεια να ισοφαρίσει, αλλά ο Γκομέζ αστόχησε από καλή θέση (στο 28). Αυτό που δεν πέτυχε ο Γκόμες το πέτυχε δύο λεπτά αργότερα ο Διγκόζης, που με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κι αφού απέφυγε δύο παίκτες της ΑΕΚ έγραψε το 1-1. Δύο όμως λεπτά αργότερα, ο Πέτκοφ με απευθείας φάουλ έγραψε το 1-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι στο 20ο λεπτό, όταν ο Αδάμος πήρε τα πόδια του Κωνσταντινίδη μέσα στην περιοχή. Ο Ντράγκαν Τσίριτς όμως δεν κατάφερε να βρεί δίχτυα. Επίσης, οι κιτρινόμαυροι είχαν δοκάρι σε φάουλ του Πέτκοφ (42΄).

ΑΠΕ

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε