Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Μαρούσι-ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό, περιμένει ο Παναθηναϊκός που νίκησε τον Ολυμπιακό

Μαρούσι-ΑΕΚ είναι το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών της Α1 μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός αντιθέτως θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του, αφού ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1. Τα αποτελέσματα: Περιστέρι-Μαρούσι 70-75, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-73, ΠΑΟΚ-Ηρακλής 60-53, ΑΕΚ-Αρης 74-62.

66

Μαρούσι-ΑΕΚ είναι το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών της Α1 μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός αντιθέτως θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του, αφού ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1.

Τα αποτελέσματα: Περιστέρι-Μαρούσι 70-75, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-73, ΠΑΟΚ-Ηρακλής 60-53, ΑΕΚ-Αρης 74-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 68-73

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε και ο δεύτερος αγώνας της πρώτης φάσης των πλέι-οφ μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκου.

Ο Παναθηναϊκός δεν φοβήθηκε ούτε το όνομα, ούτε την έδρα του Ολυμπιακού και κάνοντας το 2-0 στη σειρά της α φάσης των πλέι-οφ πανηγύρισε μέσα στον Κορυδαλλό την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Ηρακλής.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας επικράτησε σήμερα με 73-68 των «ερυθρολεύκων» με κορυφαίους τους Γιάκα Λάκοβιτς (20π.) και Αριελ Μακ Ντόναλντ (17π.) και παρά την απουσία των Αλβέρτη, Καλαϊτζή.

Ο αγώνας της Πέμπτης στο κλειστό του Σπόρτιγκ είχε λήξει 79-76.

Ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Ολυμπιακό που πάντως μετά την έλευση του Τόμιτς στην τεχνική ηγεσία παρουσίασε σαφώς βελτιωμένη εικόνα και πάλεψε μέχρι τέλους κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ήθελαν να καθαρίσουν νωρίς την υπόθεση πρόκριση και προηγήθηκαν με 8-2 χάρη σε δύο τρίποντα των Λάκοβιτς και Τσαρτσαρή.

Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν ένα σερί 14-0 – πρωταγωνιστής του οποίου ήταν ο Γιούρακ – προσπέρασαν με 16-8.

Ο γερόλυκος Ντάριλ Μίντλετον ανέλαβε να βγάλει από τη δύσκολη θέση την ομάδα του και με πέντε προσωπικούς πόντους, ο Παναθηναϊκός άμβλυνε την ψαλίδα της διαφοράς, 16-13, μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Γιάκα Λάκοβιτς ήταν ο άνθρωπος που διατήρησε τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση της νίκης στη δεύτερη περίοδο.

Με δική του επιτυχή προσπάθεια ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 19-19 και λίγο αργότερα με το δεύτερο τρίποντό του οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν και πάλι με 26-24.

Μία ακόμη φορά, ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να επηρεάζεται και με νέο σερί 9-0 και δύο τρίποντα από Γκόρενς και Χαρίση πορηγήθηκε με 32-26.

Όπως και στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, έτσι και προς το τέλος του α μέρους ο Παναθηναϊκός κάλυψε την εις βάρος του διαφορά και πήγε στο αποδυτήρια του κλειστού του Κορυδαλλού ακολουθώντας από απόσταση δύο μόλις πόντων, 32-34, τον Ολυμπιακό.

Πόντο πόντο κύλισε η αναμέτρηση στην τρίτη περίοδο.

Γκόρενς και Λιαδέλης ανέλαβαν μόνοι τους να στείλουν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι από πλευράς Ολυμπιακού, καθώς για μία ακόμη φορά η βοήθεια από τη φροντ λάιν δεν ερχόταν, ενώ ΜακΝτόναλντ, Λάκοβιτς καθώς και ο νεαρός Ντούσαν Σάκοτα έβρισκαν τρόπο να βάζουν την μπάλα στο καλάθι του «αιωνίου».

Ένα λεπτό και 17 δεύτερα πριν τη λήξη, δύο εύστοχες βολές του Σλοβένου πόιντ γκαρντ, Γιάκα Λάκοβιτς έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 69-65 στον Παναθηναϊκό, ο Λιαδέλης αστόχησε αμέσως μετά σε μία βολή και ο ΜακΝτόναλν «έγραψε» το 71-66.

Οσο κι αν ευστόχησε δις από τη γραμμή των βολών ο Γκόρενς, η δυσμενής κατάσταση δεν άλλαξε για τον Ολυμπιακό που συμβιβάστηκε με το τέλος των αγωνιστικών του υποχρεώσεων για εφέτος.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 34-32, 51-53, 68-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιούρακ 6, Χαρίσης 7 (1), Γκόρενς 19 (1), Γιαννουζάκος, Λιαδέλης 19 (1), Σκλάβος 7 (1), Μπάγκαριτς 2, Βολκοβίσκι 8 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπανικολάου 3 (1), Λάκοβιτς 20 (3), Μπατίστ 4, Μασλαρινός, Χατζηβρέττας 2, Μίντλετον 12, Τσαρτσαρής 5 (1), ΜακΝτόναλντ 17 (2), Σάκοτα 10 (2)

ΠΑΟΚ – ΗΡΑΚΛΗΣ 60-53

Το ζευγάρι Ηρακλής-ΠΑΟΚ είναι το μόνο που θα λύσει τις διαφορές του σε τρίτο αγώνα, την Πέμπτη, μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ σήμερα στην Πυλαία με 60-53 επί του «Γηραιού» με την οποία έκανε το 1-1 στη σειρά της Α φάσης των πλέι οφ.

Κορυφαίος για τον «Δικέφαλο› ο Ιβιτσα Γιούρκοβιτς, με την συνδρομή και των Βασιλειάδη, Ραντόγιεβιτς, ενώ από τον Ηρακλή προσπάθησαν οι Ηλιάδης και Παπαδόπουλος.

Ο Ηρακλής ήθελε να κάνει το 2-0 και με όπλο τη δυνατή άμυνα κατάφερε να διατηρεί το έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο που έληξε 13-8 μέσα στην Πυλαία.

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος έδωσε λύσεις μέσα στη ρακέτα και καθώς ο σκόρερ του «Δικεφάλου», Νταμίρ Μουλαομέροβιτς παρέμεινε άποντος για ολόκληρο το πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απειλήσει τον αντίπαλό του.

Το ημίχρονο έληξε 27-21 υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά ευτυχώς για τον ΠΑΟΚ Γιούρκοβιτς και Μουλαομέροβιτς αφυπνίσθηκαν στην τρίτη περιόδο.

Με σουτ από την περιφέρεια, οι παίκτες του Μπάνε Πρέλιεβιτς ροκάνισαν τη διαφορά και στο 30 είχαν ήδη μειώσει σε 40-42.

Καθώς, ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα, ο Λευτέρης Κακιούσης έβλεπε μόνο τον Σάββα Ηλιάδη να βρίσκει λύσεις στην επίθεση.

Ο Ίβιτσα Γιούρκοβιτς, όμως με εύστοχο σουτ τριών πόντων ενάμιση περίπου λεπτά πριν τη λήξη «έγραψε» το 55-50 και ο Ηρακλής αποδείχτηκε άστοχος από τα 6.25.

Ευστοχώντας στις βολές, ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη και έστειλε τη σειρά σε τρίτο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 21-27, 40-42, 60-53

ΠΑΟΚ: Μουλαομέροβιτς 12 (2), Παντελειάδης 3 (1), Βασιλειάδης 10 (2), Βασιλόπουλος 3 (1), Πάουελ 7, Μαυροκεφαλίδης 1, Γιούρκοβιτς 12 (3), Ραντόγεβιτς 12.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπάκναλ, Καλαϊτζίδης, Ηλιάδης 14 (1), Δέδας 3 (1), Ψωμάς-Λυμπάρης, Διαμαντίδης 9 (1), Παπαδόπουλος 17, Κούβελας 10.

ΑΕΚ – ΑΡΗΣ 74-62

Η ΑΕΚ έγινε η μόνη ομάδα που κατάφερε να αντιστρέψει το πλεονέκτημα έδρας του αντιπάλου και να προκριθεί με 2-0 στη σειρά της Α φάσης των πλέι οφ στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει με… μειονέκτημα έδρας το Μαρούσι.

Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη επικράτησαν με 74-62 του Αρη στο κλειστό των Ανω Λιοσίων έχοντας κορυφαίους τους Ζήση και Λόλις. Βετούλας και Ραϊσεβιτς ήταν οι μόνοι διασωθέντες της ομάδας της Θεσσαλονίκης (άποντος παρέμεινε ο Κόμματος) που αν και κατέλαβε την 3η θέση στην κανονική περίοδο αποκλείστηκε πρόωρα από τη συνέχεια.

Ο Κουάντρε Λόλις ξεχώρισε στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν με προσωπικές ενέργειες έδωσε στην ΑΕΚ προβάδισμα με 15-6.

Ταπούτος και Μπουρούσης έκαναν πολύ καλή δουλειά, ο καθένας στον τομέα του και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα, 21-16, λίγο αργότερα.

Οι Αμερικανοί του Αρη, όμως έδωσαν το έναυσμα για ανάκαμψη και με σερί 10-2 από Βετούλα, Μπέιλι και Νίκιλα προηγήθηκαν με 26-23.

Οι δύο διεκδικητές της πρόκρισης ισορρόπησαν 27-27, αλλά Χατζής και Ζήσης απάντησαν με εύστοχα σουτ τριών πόντων και σερί 8-0, 35-27. Μέχρι το 20, όμως ο Σμους Πάρκερ μείωσε στους 5 πόντους, 30-35.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από τον Παπαϊωακείμ και προηγήθηκε ακόμη και με 10 πόντους, 44-34.

Ραΐσεβιτς και Λικχολίτοφ, μείωσαν και πάλι στους 5 πόντους 39-44 για τον Αρη.

Ο Αρης μείωσε σε 50-47, με νέο τρίποντο του Ραϊσεβιτς, όμως δύο τρίποντα των Νικολαϊδη, Τσιάρα και ένα δίποντο του Χατζή έκαναν το σκορ 58-49.

Η ΑΕΚ διατήρησε αυτή τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο για να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση ο Νίκος Ζήσης με δύο εύστοχες βολές 1.20 πριν τη λήξη, 68-60 και ο χρόνος κυλούσε πλέον υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-30, 58-49, 74-62

ΑΕΚ: Μαγγουνής, Μπουρούσης 4, Νικολαϊδης 3 (1), Χατζής 9 (1), Μισσιακός 2, Ζήσης 13 (1), Παπαϊωακείμ 11, Λόλις 13, Ταπούτος 11, Τσιάρας 7 (2), Σέκουλιτς 1

ΑΡΗΣ: Μπέιλι 12 (1), Στακ 9, Πάρκερ 8 (1), Λάππας 6, Βετούλας 13 (1), Ραίσεβιτς 10 (3), Λικχολίτοφ 2, Κόμματος, Νίκιλα 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΜΑΡΟΥΣΙ 70-75

Για πρώτη φορά στην ιστορία του το Μαρούσι προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ – Αρης.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη επικράτησαν με 75-70 του Περιστερίου στο κλειστό του Σπόρτιγκ, έκαναν το 2-0 (Α αγώνας 80-73) στη σειρά της πρώτης φάσης και πανηγύρισαν την πρόκριση.

Πόντο πόντο πήγαινε το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με το Μαρούσι να δείχνει μέχρι εκείνη τη στιγμή αποφασισμένο να φτάσει στη δεύτερη νίκη που θα του εξασφάλιζε την πρόκριση.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως το Περιστέρι προέβαλε σθεναρή αντίσταση. Ο Μιχάλης Πελεκάνος ήταν ο παίκτης που έδωσε το έναυσμα σημειώνοντας 16 πόντους με 2 τρίποντα στο πρώτο μέρος.

Με σουτ από την περιφέρεια (14 προσπάθειες τριών πόντων είχαν οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο εκ των οποίων οποίων 5 εύστοχες) επιχείρησαν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Γιαννάκη, που με τη σειρά της παρουσίαζε αστοχία στα σουτ εντός πεδιάς και άσχημη εικόνα στην άμυνα.

Έτσι, το Περιστέρι κατάφερε να προηγηθεί με +11 στο ημίχρονο, 40-29.

Η ανωτερότητα των «κυανοκιτρίνων» διήρκεσε μέχρι και το 42-29… έκτοτε ακολούθησε σερί 12-0 από το Μαρούσι με πρωταγωνιστή τον Όλιβερ Πόποβιτς που σε αυτό το διάστημα έβλεπε το καλάθι του Περιστερίου σαν… βαρέλι (σημείωσε τους 9 από τους 12 πόντους).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 49-48 και 54-51 λίγο αργότερα, την ώρα που τρεις βασικοί του Περιστερίου μετρούσαν ήδη από τρία φάουλ.

Το Μαρούσι ξέφυγε με 69-64, αλλά ο Σούλης κατάφερε να μειώσει σε 68-69 ένα λεπτό περίπου πριν το τέλος.

Πόποβιτς και Μπλάκνεϊ οδήγησαν εκ τους ασφαλούς, όμως την ομάδα των βορείων προαστίων στην ημιτελική φάση.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 40-29, 53-54, 70-75.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαμακάριος 9 (1), Πελεκάνος 22 (2), Στιούαρτ 8, Μελάς 3 (1), Χίζνιακ 10, Μάικλ 11 (1), Σούλης 4, Μακρής 3 (1).

ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπλάκνεϊ 10, Χάτσον 12, Σμίλιανιτς 3 (1), Νικολαϊδης, Γκργκατ 4, Σπανούλης 9 (2), Πόποβιτς 20 (3), Αγαδάκος 10, Καράγκουτης 7.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.