Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Απτόητη η ΜΕΝΤ, ήττες του Μακεδονικού στη Λάρισα και του Πετρόπουλου από ΠΑΟ

Μετά τον ΠΑΟΚ, η ΜΕΝΤ νίκησε και τον Πανιώνιο στη Ν.Σμύρνη με 91-87. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 83-69 του Πανελληνίου, στο ντεμπούτο του Πετρόπουλο στον πάγκο των «ολυμπιονικών». Επίσης: Ολύμπια-Μακεδονικός 83-78, Ιωνικός Ν.Φ.-Μαρούσι 69-83, Ηρακλής-Αρης 56-60.

26

Την Κυριακή εκτός του ντέρμπι στην Πυλαία μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ (19:00, ΕΤ-1), διεξάγεται μία ακόμα αναμέτρηση αυτή του Ολυμπιακού και του Απόλλωνα Πάτρας (17:00, ΕΤ-1).

Παναθηναϊκός – Πανελλήνιος 83-69

Με ήττα συνδυάστηκε το ντεμπούτο του Κώστα Πετρόπουλου στην τεχνική ηγεσία του Πανελληνίου, αφού ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τους «ολυμπιονίκες» με 83-69και διατήρησε το αήττητο της έδρας του, μετά από έξι αναμετρήσεις στην εφετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από την αρχή να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, προκειμένου να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας, η οποία θα τους επέτρεπε στη συνέχεια να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις από την ήττα στη Φρανκφούρτη.

Έτσι, οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς προηγήθηκαν με 18-12 στο 10 και 43-27 στο ημίχρονο, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη (11π.) να οδηγεί επιθετικά τους «πράσινους».

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για κάτι καλό, με τους Τρεντ και Μπέριτς να είναι οι βασικές επιθετικές «αιχμές» του Πανελληνίου, ωστόσο οι πρωταθλητές δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και έφτασαν άνετα στη νίκη με το τελικό 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 43-27, 65-47, 83-69

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 2, Καλαϊτζής 11 (3), Παπανικολάου 1, Λάκοβιτς 9 (1), Μπατίστ 7, Φέμερλινγκ 10, Χατζηβρέττας 8, Μπάξτερ 2, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 20, Σάκοτα 7 (1).

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Κανταρτζής 2, Τσάπιν 2, Κράσιτς, Σακελλαρίου 3 (1), Ρίκερτ 12, Μασλαρινός 3 (1), Τσόπης 2, Μπέριτς 18 (3), Τρεντ 27, Λίγγος, Τσαμάτος.

Ηρακλής – Αρης 56-60

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ.

Παρά τις προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων», οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση διατηρούσαν την πρωτοπορία σε όλή τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο σκορ στο +9 (41-32) στο 25.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του «Γηραιού» εμφάνισαν σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα η ομάδα του Τσαρλς Μπάρτον να αντεπιτεθεί και με ένα σερί 16-6 να προηγηθεί 48-47.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την υπέρ τους «εύθραυστη» διαφορά, με αποτέλεσμα να αυξήσουν το προβάδισμά τους στο +5 (55-50) και, παρά τις προσπάθειες των «κυανόλευκων» στα τελευταία λεπτά, να πάρουν μια σημαντική εκτός έδρας νίκη με 60-56.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-31, 45-44, 56-60.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χάμιλτον 12 (2), Σφέικος, Καλαϊτζίδης, Ηλιάδης 20 (3), Μπράιαντ 9, Χένιακ 3 (1), Αποστολίδης, Παυλίδης 3 (1), Παπαϊωακείμ, Δέδας 6 (2), Λυμπάρης, Κούβελας 3 (1).

ΑΡΗΣ: Κόλινς 12, Καστλ 5 (1), Κυρίτσης 7, Τζόνσον, Χαριτόπουλος, Ασημακόπουλος 12 (3), Μεσεργιάκου 5 (1), Πάντιους 6, Καραποστόλου 6 (2), Στακ 7.

Πανιώνιος-ΜΕΝΤ 87-91

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ΜΕΝΤ στη Νέα Σμύρνη, στο φινάλε του πρώτου γύρου της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα της Τούμπας επιβλήθηκε 91-87 του Πανιωνίου και σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, κάνοντας παράλληλα ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Μέμου Ιωάννου γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα και βλέπει να απομακρύνεται από τους στόχους της.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν στην αρχή την υπεροχή του Ραφαέλ Μπίγκους έναντι του Τράβις Ουάτσον μέσα στο καλάθι, καθώς και την… εκνευριστική ευστοχία των Γκόλιοβιτς και Πέιτζ (ξεκίνησαν με 5/5 τρίποντα) και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με δέκα πόντους (34-24 στα μέσα της δεύτερης περιόδου).

Στη συνέχεια όμως, οι «κυανέρυθροι» βελτίωσαν την άμυνά τους (βοήθησε σημαντικά η είσοδος του Αγγελόπουλου αντί του αρνητικού Οικονόμου) και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 41-41 στο ημίχρονο, με τον Γιώργο Διαμαντόπουλο να έχει σημειώσει 17 πόντους.

Οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με έξι πόντους (75-69 6΄30΄΄ πριν τη λήξη), αλλά η ΜΕΝΤ, παρ΄ότι δεν είχε βοήθεια από τον νεοαποκτηθέντα Νάιτζελ Ντίξον (αγωνίστηκε λιγότερο από ένα πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος), έκανε ένα επι μέρους σκορ 14-4 και πέρασε μπροστά 83-79.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 83-83, αλλά ένα τρίποντο του εκπληκτικού Κέκελη (19 πόντοι και 10 ασίστ) έβαλε για τα καλά μπροστά τους Θεσσαλονικείς, που ήταν ψύχραιμοι στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα (ενώ ο Ράιτ έχασε το κρισιμότερο σουτ, 5΄΄ πρν τη λήξη) και πανηγύρισαν έξαλλα το τελικό 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-41, 67-64, 87-91

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Φαλέκας 5 (1), Πετρόπουλος, Σιγάλας 5 (1), Περπέρογλου, Ράιτ 17 (3), Αγγελόπουλος 4, Διαμαντόπουλος 29 (3), Οικονόμου 13 (2), Ουάτσον 12, Σούλης, Κουλ 2.
ΜΕΝΤ: Γκόλιοβιτς 18 (4), Καμπερίδης 8 (1), Κέκελης 19 (4), Χρήστου 3, Σπανός 7, Τσέλιος, Πέιτζ 22 (4), Μπίγκους 12, Ντίξον 2.

Ολύμπια Λ. – Μακεδονικός 83-78

Η Ολύμπια, αν και βρέθηκε να προηγείται με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με το «εύθραυστο» +2 (24-22), χάρη στην εξαιρετική απόδοση των Νάκιτς και Γκραντ, στη δεύτερη περίοδο «παραδόθηκε» στις ορέξεις των αντιπάλων.

Ο Μακεδονικός, εκμεταλλευόμενος τον επιθετικό του πλουραλισμό (Λουκόφσκι, Ρίματς, Μάικλ και Χάτσον έφτασαν το διψήφιο αριθμό πόντων), μπόρεσε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (46-42).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μακεδονικός στο 16ο λεπτό έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, καθώς προηγήθηκε με επτά πόντους (37-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα έξι λεπτά μετά την έναρξη του, οι παίκτες του Αλεξανδρή πέτυχαν την υπέρβαση.

Οι επίμονες προσπάθειες και οι «παγίδες» στην άμυνα της Ολύμπια «έγραψαν» στον φωτεινό πίνακα το 54-54, ενώ η λήξη της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +7 (66-59).

Στον επίλογο του αγώνα, Παπαμακάριος και Ρίματς έκατσαν στο πάγκο, έχοντας συμπληρώσει από 5 φάουλ, και το έργο της Ολύμπια έγινε σαφώς πιο εύκολο.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 42-46, 66-59, 83-78

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: Παπαβασιλείου 6 (1), Μπάρκλεϊ 11 (1), Λάππας 16, Γκραντ 19, Κακλαμάνος , Μπένερμαν, Νάκιτς 17 (1), Παπακώστας 4, Γιόνζεν 10 (2).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Καφκής, Δαλιάρης, Πέτρουλας 1, Παπαμακάριος 4 (1), Λουκόφσκι 17 (1), Ρίματς 9 (1), Χάτσον 16, Τσάνακ 5 (1), Μάικλ 26.

Ιωνικός ΝΦ – Μαρούσι 69-83

Ο έλεγχος των ριμπάουντ (15 έναντι 10 του Ιωνικού ΝΦ) και ο περιορισμός των βασικών όπλων του Ιωνικού, πλην του Χάφναρ που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 14 πόντους, ήταν καταλυτικοί παράγοντες στην κυριαρχία του Αμαρουσίου στο κλειστό της Αμαλιάδας.

Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους υπέρ των παικτών του Παναγιώτη Γιαννάκη, αλλά ο επιθετικός οίστρος του Χάφναρ βοήθησε τους γηπεδούχους να μειώσουν κι έτσι το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη στο -8 (38-30).

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς ο Ιωνικός δεν έδειχνε ικανός για την ανατροπή, κάτι που μαρτυρά και το τελικό 83-69.

Τα πράγματα δυσκολεύουν πλέον για τον Ιωνικό, καθώς μετά τις νίκες της Ολύμπιας Λάρισας και της ΜΕΝΤ, η ομάδα του Ζευγώλη βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-38, 47-60, 62-83

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ: Φωτίου, Γκίλμπερτ 9 (3), Γιαννουζάκος, Νικολαϊδης 12 (2), Ζιφά 4 (1), Μοσχοβίτης 2, Δορκοφίκης, Κουτρούλιας 9, Χάφναρ 20 (2), Νίκιλα 6.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Μπλάκνεϊ 17, Στιούαρτ 9 (2), Μπουντούρης 2, Σμίλιανιτς 4, Σέκουλιτς 22, Τζόουνς 13, Σπανούλης 5, Καϊμακόγλου 1, Πόποβιτς 5 (1), Καράγκουτης 5.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε