Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Νικήτρια με 2-1 έφυγε η Αργεντινή από την Βολιβία χάρη στον Γκαλέτι

Μπορεί να έχασε σειρά ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ο Λουσιάνο Γκαλέτι «εξιλεώθηκε», καθώς ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην Αργεντινή επί της Βολιβίας στην πρωτεύουσα Λα Πας, σε αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

26

Οι γηπεδούχοι, με τον Οβίντιο Μέσα να κάθεται για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας, προηγήθηκαν στο 50΄ με την κεφαλιά του Χοσέ Καστίγιο.

Ομως, η «μπιανκοσελέστε», η οποία παρατάχθηκε χωρίς αρκετά βασικά στελέχη της στην αναμέτρηση που διεξήχθηκε σε υψόμετρο 3.600 μέτρων, αντέδρασε και με γκολ των Φιγκερόα και Γκαλέτι σε διάστημα πέντε λεπτών πήρε τη νίκη με 2-1 και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του προκριματικού ομίλου της Νότιας Αμερικής.

Σε αγώνες για τη 12η ημέρα των προκριματικών του Μουντιάλ 2006 στη ζώνη της Νότιας Αμερικής, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Χιλή-Ουρουγουάη 1-1